Pressmeddelande

Tsunamikatastrofen: Mer n 100 000 dda

Kyrkan har pbrjat omfattande tgrder i flera lnder

Kyrkans rykte om sig att ge geners och effektiv hjlp i ndsituationer kom fre kyrkans vlfrdsrepresentanter till sdra Asien. En befattningshavare i Sri Lanka sade till broder Flake: "Era medicinldor - jag knner till dem. Jag har sett dem." Nyheten att kyrkans ledare bad medlemmarna ver hela vrlden att bidra till ndhjlpen var en lttnad fr kyrkans enheter i de drabbade omrdena. "Medlemmarna och missionrerna i hela sdra Asien r mycket tacksamma fr att frsta presidentskapet bett om genersa bidrag till fasteofferfonden det hr veckoslutet", sade broder Flake. Av Jason Swensen, Church News

Stilguideanmärkning:Använd kyrkans fullständiga namn när det nämns första gången i artiklar om Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga. För mer information om användningen av kyrkans namn, se vår på stilguide nätet. »Stilguide - Om kyrkans namn.