Pressmeddelande

Tempelpresident till Kpenhamns tempel

Syster Kay Parkin Jacobs, har kallats som tempelpresidentens hustru. Hon fddes i Los Angeles i Kalifornien, som dotter till Leland Hatch och Lucy Barney Parkin. Hon efterlmnar nu sin stllning som assistent till stavens informationschef. Tidigare har syster Jacobs tjnat som bde stavens- och frsamlingens Hjlpfreningspresident, rdgivare i stavens Unga Kvinnor samt tempelarbetare. Syster Jacobs tjnade med sin make i Danmark samt p en humanitr mission i Europa och som rdgivare till tempelpresidentens hustru i Stockholm tempel. President och syster Jacobs har sex barn. Church News 20 mars 2003

Stilguideanmärkning:Använd kyrkans fullständiga namn när det nämns första gången i artiklar om Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga. För mer information om användningen av kyrkans namn, se vår på stilguide nätet. »Stilguide - Om kyrkans namn.