Pressmeddelande

Tcken till ndstllda i Armenien

En sndning med 250 quiltade tcken som tillverkats av kyrksamma kvinnor i Truro i England har skickats till Armenien. Tckena tillverkades av medlemmar i Hjlpfreningen, kvinnoorganisationen i Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga, vars motto r: Krleken frgr aldrig. Dessa kvinnor i Truro var ivriga att hjlpa folket i Armenien som lmnades utblottade nr ryssarna drog sig tillbaka. Kyrkans missionrer som erbjuder humanitr hjlp i landet har sagt att mer n 10 000 familjer r i stort behov av hjlp. Alla dessa familjer har fyra eller fler barn i skolldern. Frutom tckena har kyrkan skickat hygienpaket, artiklar fr nyfdda, utrustning till att sy, skolutrustning och barnklder. Kvinnorna i Truro som trffas i sitt kapell vid Visicks Estate, Devoran Bridge, frberedde materialet genom att klippa till tygbitarna som skulle anvndas till lapptckena. Materialet togs sedan hem fr att sys ihop fr hand och f en kram. Det r vrt stt att sga till folket i Armenien att vi bryr oss om dem. Det r vad Kristus skulle ha gjort, sade Lucy Lawer som samordnade projektet. Tckena skickades till Solihull, kyrkans huvudste i Storbritannien, dr de packades ner i containrar som var och en rymde mer n 14 000 olika artiklar. Kyrkan som har tnkt p problemen med stlder och handel p svarta marknaden har infrskaffat en stor lagerlokal i Armenien frn vilken missionrer distribuerar de donerade artiklarna till de ndstllda familjerna. Ett e-postmeddelande var till stor gldje fr tcketillverkarna. I det stod det: Jag mste f sga hur mycket dessa tcken behvs hr i Armenien. Tckena r vackra och av finaste kvalitet. Vi lskar er, och alla de frusna och fattiga armenierna r mycket tacksamma. Handgjorda lapptcken doneras till hrbrge
Melissa Evans, JOURNALIST FREMONT, KALIFORNIEN --- En grupp kvinnor som tillhr Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga kunde sy. Ett hrbrge fr hemlsa, Tri-City Homeless Shelter, behvde nya tcken. Och eftersom man i kyrkan ville engagera sig i ett tjnandeprojekt i kommunen, verkade det passa perfekt. Resultatet blev att kvinnorna i kyrkan tillbringade flera mnader med att sy 80 tcken till hrbrget. De som bor p hrbrget har inte haft ngra nya verkast sedan stllet ppnade fr tolv r sedan. Det r underbart att (kyrkan) tnkte p oss p det hr sttet, sade Jean Morgan, frestndare fr hrbrget som har sextiosex bddar. (Tckena) gr mycket fr atmosfren i rummen. Kommande lrdag r hela kommunen inbjuden att hjlpa kvinnorna avsluta sitt arbete under ett symte d de knyter frdigt garntrdarna p tckena. Detta r den avslutande delen av projektet som fick det passande namnet Omsvepta av systerskapets vrme. Det var hrligt att se kvinnornas kreativitet, sade Gayle Hollingshaus, president fr Hjlpfreningen i staven. Vart och ett av kyrkans fem frsamlingar hade en egen design p sina tcken, med hrbrgets logo i mitten. Varje tcke, som designats av Denise Jensen frn Newark, har 35 rutor p 30x30 cm, totalt 2 800 rutor.

Stilguideanmärkning:Använd kyrkans fullständiga namn när det nämns första gången i artiklar om Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga. För mer information om användningen av kyrkans namn, se vår på stilguide nätet. »Stilguide - Om kyrkans namn.