Pressmeddelande

Reservationer till Paristemplets öppet hus

Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga vill upplysa om att allmänheten nu kan reservera platser att närvara till Paristemplets öppet hus.

Reservationer kan göras kostnadsfritt på en särskild webbplats:

http://visite.templemormonparis.org

En telefonlinje (baserad i USA) kommer också göras tillgänglig måndag till fredag mellan kl 18-22 på franska, tyska och engelska. Telefonnumret är följande:

+1 800 0537 1830

Öppet hus för Paristemplet kommer börja lördagen den 22 april och fortsätta till och med lördag 13 maj 2017, förutom söndagarna 23 och 30 april samt 7 maj. Templet kommer att invigas den 21 maj 2017 med en ceremoni endast för kyrkans medlemmar.

 

Stilguideanmärkning:Använd kyrkans fullständiga namn när det nämns första gången i artiklar om Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga. För mer information om användningen av kyrkans namn, se vår på stilguide nätet. »Stilguide - Om kyrkans namn.