Pressmeddelande

President Hinckley samtalar med Larry King p bsta sndningstid

President Gordon B Hinckley medverkade i pratshowen "Larry King Live" den 26 december fr en julinfluerad intervju som inriktades p familjer, kyrkans vxande inflytande i vrlden och dess ledares sikter om flera aktuella frgor. De tv mnnen r lngtifrn frmlingar fr varandra. Detta var fjrde gngen president Hinckley medverkade i Mr Kings populra CNN-program som filmades den 23 december intill den juldekorerade scenen i konferenscentret i Salt Lake City. Deras okonstlade vnskap och ppenhjrtighet mot varandra framkom i deras en timme lnga samtal. mnena varierade, allt frn Irakkrigets dystra verklighet till sorglsa ordvxlingar om president Hinckleys energiska vitalitet vid 94 rs lder. Fre intervjun gav president Hinckley Larry King en prm med journalistens egen slkthistoria, fylld med genealogiska uppgifter och andra juridiska och historiska dokument som berttar om Kings immigrantslkt. Vrden fr pratshowen blev rrd av gvan och omnmnde den i slutet av programmet. "Jag har ftt en del fantastiska gvor under mitt liv, men den hr uppskattar jag mer n ngon annan", sade King. Intervjun handlade till stor del om familjen.
"Nr allt kommer omkring r den strsta tillfredsstllelsen i livet d man blir gammal att f se sina barn tillvxa i rttfrdighet och tro och godhet som medborgare i det samhlle de r en del av", sade president Hinckley. Kyrkans 15:e president svarade p frgor om flera aktuella mnen, bland annat fljande: Hur en fridens man ser p konflikten i Irak "Vi tror p fred. Vi arbetar fr fred. Vi ber fr fred. Men vi r alla medborgare i nationen och vi utfr vr plikt s som denna plikt definieras av vra ledare." President Hinckley tillade att han ber varje kvll "om att detta ska f ett fredligt slut, att vi kan uppn fredlig samexistens och inte fortstta med ndlst krig drborta". r kriget mot terrorism en kamp mellan kristna och muslimer? "Jag ser det inte s. Jag ser det - kriget, terrorismen - som ett verk av en grupp missledda, onda mnniskor. Hur de tolkar sin religion kan vara en faktor i det de gr, men det r inte representativt fr den stora majoriteten av muslimer i vrlden." Kyrkans motstnd mot ktenskap mellan homosexuella "Vi r inte fientliga mot homosexuella - vi r fr familjen. Lt mig uttrycka det p det sttet. Vi lskar dessa mnniskor och frsker samarbeta med dem och hjlpa dem. Vi vet att de har ett problem. Vi vill hjlpa dem lsa det problemet." "Ett problem de orsakat eller som de fddes med?" frgade King. "Jag vet inte", svarade president Hinckley. "Jag r inte ngon expert p detta. Jag gr inte ansprk p att vara ngon expert p detta. Faktum r att de har ett problem." President Hinckley tillade: "Vi vill vara frsiktiga" betrffande statligt erknda civila frbindelser som kan leda till ktenskap mellan homosexuella. Nr frestelser kommer "Ta avstnd frn dem. Vnd dem ryggen. Lmna dem dr." Att vara ledare fr kyrkan i hg lder "Jag mr rtt bra frutom att jag mste ha en kpp fr att ta mig fram. Den hr ndan av mig (pekar p huvudet) tycks fungera bra, men den hr ndan (pekar p benen) gr det inte." Livet utan syster Marjorie Hinckley "Man kommer aldrig ver det, naturligtvis gr man inte det. Men det bsta man kan gra r att bara hlla sig sysselsatt. Att fortstta arbeta hrt, s att man inte tnker p det hela tiden. Arbete r det bsta medlet mot sorg." Uppfattningen att kvinnor betraktas som "lgre stende" i kyrkan "Det finns ingen grund fr det. Frga kvinnorna s fr du svaret." President Hinckley talade sedan om kyrkans hjlpfrening med dess 4 miljoner medlemmar, den strsta kvinnoorganisationen i vrlden. Nr han frfrgades om mdrar som arbetar utanfr hemmet, sade president Hinckley att samhllet betalar ett hgt pris fr sdana arrangemang och att familjerna r under frfrlig press. "Jag sger helt enkelt s hr", tillade han, "var frsiktiga, gr det allra bsta ni kan." Mrkhyades stllning i kyrkan President Hinckley sade att kyrkan utvecklas "p ett underbart stt", och att det nyligen invigda templet i Ghana och det kommande templet i Nigeria anvnds och kommer att anvndas nstan enbart till vlsignelse fr mrkhyade. Nr president Hinckley fick frgan om en mrkhyad medlem en dag kommer att leda kyrkan, svarade han: "Det kan mycket vl vara en mjlighet." Kyrkans presidents brda "Man knner sig ibland otillrcklig ... Man stlls infr besvrliga problem, stressfyllda problem. Men allt ordnar sig. Jag arbetar bara p och frutstter att allt ordnar sig. Jag r optimist." Visdomsordet "r 1833 fick kyrkan denna hlsoprincip som har varit till vlsignelse fr vrt folk p ett underbart stt. Statistiska underskningar visar att vi p det hela taget lever lngre n den vriga befolkningen, och jag tror att det har ett direkt samband med denna hlsolag." Politik Fastn president Hinckley en gng nr han var "en mycket ung man" var delegat i ett statligt republikanskt konvent, sade han: "Jag har rstat p mnniskor och inte p partier." Han tillade att han har rstat p kandidater frn bda de stora politiska partierna. Tionde "Vi tillmpar tiondelagen. Det fungerar. Det r Herrens lag. Han har framstllt lagen med ungefr s hr mnga ord (hller tummen och pekfingret ungefr 3 cm frn varandra). Jmfr det med skattelagarna. Lgg mrke till skillnaden. Kyrkans stndiga utbildningsfond "Vi har inbjudit mnniskor att bidra och de har bidragit mycket, mycket generst till en kapitalfond. Avkastningen p det kapitalet anvnds till att ge ln till ungdomar s att de kan g i skolan och utbilda sig. Vi har nu omkring 16 000 ungdomar i skolan med hjlp av dessa ln." Den hjrtliga stmningen mellan de tv mnnen mrktes kanske mest nr programmet skulle gra uppehll fr reklaminslag. Efter ett avsnitt vnde sig Larry King till sin personal och sade medan han pekade p president Hinckley: "Jag tnker ka ivg med (honom)." Efter ett annat avsnitt skmtade King med president Hinckley om att han kanske anvnde Botox fr att se ung ut. President Hinckley skakade bara p huvudet. "Ingen Botox", svarade han. Efter inspelningen tillfrgades King varfr president Hinckley var en trevlig och aktuell gst. "Han r en gentleman. Han gr rakt p sak", sade Larry King till Church News. Han prisade ocks 94-ringens utomordentliga mentala frmga. "Med andra ord: (President Hinckley r) skrpt." Av Jason Swensen, Church News

Stilguideanmärkning:Använd kyrkans fullständiga namn när det nämns första gången i artiklar om Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga. För mer information om användningen av kyrkans namn, se vår på stilguide nätet. »Stilguide - Om kyrkans namn.