Pressmeddelande

Ny utgivningsserie hjer standard p litterra verk

SALT LAKE CITY 25 februari 2008 Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga tillknnagav i dag infrandet av Church Historian's Press, en utgivningsserie fr verk relaterade till kyrkans ursprung och tillvxt. Den frsta utgvan blir Joseph Smith Papers (Joseph Smiths efterlmnade papper), en dokumentrserie som s smningom ska omfatta 25 till 30 band. ldste Marlin K Jensen, kyrkans historiker, har sagt om Joseph Smith Papers att de utgr "det viktigaste historiska projektet i vr generation". En av projektets redaktrer, Ronald Esplin, tror att dessa papper kommer att vara till nytta fr historiker som r intresserade av kyrkans frsta tid. "Detta initiativ erbjuder ett stort urval kllor fr forskare att vlja bland. Det hjer den vetenskapliga standarden s att det som skrivs i framtiden om kyrkans tidiga historia blir mer ansvarsfullt och korrekt", sger han. ldste Jensen sger att projektet r en samling "dagbcker, brev, artiklar och notiser. Allt skrivet som Joseph Smith frfattat eller som han haft versyn ver." Projektet har godknts av National Historical Publications and Records Commission. Denna kommission r en division av Frenta staternas nationalarkiv som godknner kompetenta dokumentrprojekt, bland annat samlade verk av George Washington, Thomas Jefferson, Jonathan Edwards, Benjamin Franklin och andra. Harry S Stout, lrare vid Yale University och medlem av projektets nationella rdgivande rd, sger: "Det r viktigt att f detta godknnande. Det visar kommissionens slutsats att de som arbetar med projektet och allt som sker runt det uppfyller NHPRC:s strnga vetenskapliga normer fr bearbetning och kommentarer och att utgvan blir korrekt och professionellt gjord." Joseph Smith Papers' frsta band publiceras under 2008. Ytterligare information om projektet finns p hemsidan, www.josephsmithpapers.org

Stilguideanmärkning:Använd kyrkans fullständiga namn när det nämns första gången i artiklar om Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga. För mer information om användningen av kyrkans namn, se vår på stilguide nätet. »Stilguide - Om kyrkans namn.