Nyhetsrummet Blogg

Nationaldagsfirande i Haninge

Sverige visade sig verkligen från sin bästa sida när medlemmar från Handens och Vendelsös församlingar i Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga samlades för att fira Sveriges nationaldag. Solen strålade från en klarblå himmel. En bit bort fanns en stor skara studenter och ännu en bit bort premiärbadade många barn vid Rudans södra strand.

Många medlemmar och deras vänner samlades bredvid lekplatsen vid Rudans friluftsområde i Haninge utanför Stockholm för att tillsammans fira vårt vackra land. Flaggan hissades till musiken från dragspel och fiol. Den gör sig bra, den där flaggan mot den ljusblå himlen!

Man hade med sig picknickfiltar och slog sig ner för att äta matsäcken. Solen värmde sannerligen och många barn ville gärna gå ner och bada. På vägen tillbaka från badet passade många barn på att stanna till vid fiskdammen. Det hade förberetts ett enkelt program och aktiviteter såsom en tipspromenad och en femkamp.

Det var ett härligt sätt att fira denna dag genom att vara ute och njuta av grässtrån under fötterna, många vänner att byta några ord med, och lek och skratt. Många hade tagit med sig vänner som inte är medlemmar i kyrkan. Det känns bra att uppmärksamma denna speciella dag och passa på att fira vårt vackra land. Vi känner inte till några andra traditioner av att fira nationaldagen i kommunen. Det var tredje året i rad som Handens och Vendelsös församlingar i Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga firade nationaldagen tillsammans, en bra tradition!

Flaggan reses till musik

 

Glad nationaldagsfirare

Bläddra bloggen

Om: This blog is managed and written by staff of the Public Affairs Department of The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints. The information here is reliable and accurate but should not necessarily be viewed as official statements from the Church. The purpose of this blog is to provide journalists, bloggers, and the public with additional context and information regarding public issues involving the Church. For official news releases and statements from the Church, visit MormonNewsroom.org.

Stilguideanmärkning: Använd kyrkans fullständiga namn när det nämns första gången i artiklar om Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga. För mer information om användningen av kyrkans namn, se vår på stilguide nätet. »Stilguide - Om kyrkans namn.