Pressmeddelande

Mormons bok frndrar mitt liv

Fr en del r sedan kom min son Matthew hem frn ett seminariemte och sade: Pappa, jag vill att du snidar ngot. Han gav mig texten. P skylten som jag snidade stod det: Mormons bok frndrar ditt liv.1 Mitt budskap till er r enkelt: Det som str p skylten r sant. Lade ni mrke till ordvalet i citatet? Det str inte att lrdomarna eller studierna i Mormons bok frndrar ditt liv. Det str: Mormons bok frndrar ditt liv. Jag vill frklara varfr jag vet att det r sant: Boken i sig sjlv r det bsta studiematerialet vi har inte bara ur elevens synvinkel, utan ocks ur lrarens. Det r fyra saker som jag frsker gra nr jag undervisar ur skrifterna: lsa, prva, frbereda och vittna. Lt mig tala om dessa, en t gngen. Lsa
Innan jag skrev det hr tog jag mig tid att lsa Mormons bok. Det frndrade mitt liv. Pltsligt sg jag boken som en frgfilm p en bred bildskrm. Mnniskorna blev mer verkliga fr mig. Jag sg Frlsaren och hans besk framfr mig, nstan som om jag hade varit dr. Och jag hade en knsla fr Nephi som p ngot stt visste vilken frndring ni och jag s grna vill se i vrt liv och i vra elevers liv. Om jag skulle lra er vad frndringen innebr, skulle jag sl upp Mosiah 27:2526: Herren sade till mig: Frundra dig icke ver att hela mnniskoslktet, ja, mn och kvinnor, alla nationer, slkten, tungoml och folk mste fdas p nytt, ja, mste fdas av Gud, frvandlas frn sitt kttsliga och fallna tillstnd till ett rttfrdigt tillstnd, ja, mste terlsas av Gud och bliva hans sner och dttrar. Slunda bliva de nya skapelser, och om icke detta sker, kunna de p intet stt rva Guds rike. Liahona februari 2004 s 13

Stilguideanmärkning:Använd kyrkans fullständiga namn när det nämns första gången i artiklar om Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga. För mer information om användningen av kyrkans namn, se vår på stilguide nätet. »Stilguide - Om kyrkans namn.