Pressmeddelande

Ledda av andliga pionjrer

I sommar r det 159 r sedan det tillflle d pionjrerna, under Brigham Youngs inspirerade ledarskap, kom in i Stora Saltsjdalen och han frkunnade: Det hr r rtt plats kr vidare.. 1 Vi hedrar ofta denna historiska resas stora ledare och fljeslagare, men jag vill rikta uppmrksamheten mot andra pionjrer som har frdats lngs samma vg. I det sammanhanget vill jag stanna upp och begrunda lexikonets definition av ordet pionjr: En som gr fre och banar vg eller ppnar upp en vg fr andra att flja. 2 Lt oss g tillbaka i tiden och frdas till andra platser s att vi kan se p flera som jag anser uppfyller de hga kraven fr att kallas pionjr. En sdan var Mose. Han uppfostrades vid Faraos hov och var bevandrad i all egyptiernas visdom och han blev mktig i ord och grning. Man kan inte tala om Mose, den store laggivaren, utan att nmna de stentavlor Gud gav honom och p vilka fanns skrivna de tio budorden. De var bindande d de r bindande nu.. Mose utstod stndiga besvikelser d ngra av hans betrodda efterfljare tergick till sitt tidigare stt att leva. Fastn han var besviken p deras handlingar, lskade han dem och ledde dem, Israels barn, frn deras egyptiska fngenskap. Mose var frvisso en pionjr. En annan som uppfyller kraven var Rut, som lmnade sitt folk, sin slkt och sitt land fr att flja sin svrmor Noomi fr att dyrka Jehova i hans land och ta till sig hans folks levnadsstt. Hur viktig var inte Ruts lydnad mot Noomi och det drav fljande ktenskapet med Boas varigenom Rut en frmling och moabitisk konvertit blev farfars mor till David och sledes en av Jesu Kristi frfder. Den bok i bibeln som br hennes namn innehller ett sprk i poetisk stil som terspeglar hennes anda av beslutsamhet och mod. Men Rut svarade: Tvinga mig inte att lmna dig och vnda tillbaka frn dig. Ty dit du gr vill ocks jag g, och dr du stannar vill ocks jag stanna. Ditt folk r mitt folk och din Gud r min Gud. Dr du dr vill ocks jag d, och dr vill jag bli begravd. HERREN m straffa mig bde nu och senare om ngot annat n dden skulle skilja mig frn dig. 3 Ja, den dla Rut var en pionjr. Andra trofasta kvinnor uppfyller ocks kraven, till exempel Maria, Jesu mor, Maria frn Magdala, Ester och Elisabet. Lt oss inte frbise Abraham, Isak och Jakob, eller underlta att ta med Jesaja, Jeremia, Hesekiel och ngra frn senare tider. En som gick fre Vi minns Johannes Dparen. Hans klder var enkla, hans liv asketiskt, hans budskap kort: tro, omvndelse, dop genom nedsnkning och frlnandet av den Helige Anden genom en myndighet strre n den han sjlv hade. Han frkunnade: Jag r inte Messias. Jag r snd framfr honom. 4 Jag dper er med vatten. Men det kommer en som r starkare n jag ...Han skall dpa er i den helige Ande och i eld. 5 Jordanfloden r den historiska mtesplats dit Jesus kom ner frn Galileen fr att dpas av Johannes. Frst sade Johannes till Mstaren: Det r jag som behver dpas av dig, och du kommer till mig. 6 Jesus sade: S br vi uppfylla all rttfrdighet ...Nr Jesus hade blivit dpt, steg han genast upp ur vattnet. Och se, himlen ppnades, och han sg Guds Ande snka sig ner som en duva och komma ver honom. Och en rst frn himlen sade: Denne r min Son, den lskade. I honom har jag min gldje.7 Johannes frkunnade och lrde: Se Guds lamm, som tar bort vrldens synd.8 Om Johannes sade Herren: Bland dem som r fdda av kvinnor har ingen trtt fram som r strre n Johannes Dparen.9 Liksom s mnga andra pionjrer genom historien, bar Johannes martyrkronan. Frlsarens apostlar
Mnga som var pionjrer i anda och grning kallades av Jesus att vara hans apostlar. Mycket kunde sgas om var och en av dem. Petrus var bland de frsta av Jesu lrjungar. Petrus, fiskaren, lade vid den gudomliga kallelsen sina nt t sidan och hrsammade Mstarens fr- kunnelse: Flj mig, s skall jag gra [dig ] till mnniskofiskare. 10 Jag kan aldrig tnka p Petrus utan att beundra hans vittnesbrd om Herren: Du r Messias, den levande Gudens Son.11

Johannes den lskade r den ende av de tolv om vilken det skrivits att han var nrvarande vid Kristi korsfstelse. Frn det ohyggliga korset yttrade Jesus den stor- slagna kallelsen till Johannes, syftande p sin mor Maria: Se din mor ,12 och till Maria: Se din son .13

Apostlarna gick fre och visade andra den vg de skulle flja. De var pionjrer.

Historien visar emellertid att de flesta mnniskor inte kom till Kristus, inte heller fljde de den vg han undervisade om. Herren korsfstes, de flesta av apostlarna ddades, sanningen frkastades. Upplysningens klara solljus gled undan och den svarta nattens vxande skuggor omslt jorden.

Generationer tidigare hade Jesaja profeterat: Mrker skall vertcka jorden och tcken folken.14 Amos hade frutsagt hungersnd i landet: Inte en hunger efter brd, inte en trst efter vatten, utan efter att hra HERRENS ord. 15 Historiens mrka tidslder tycktes aldrig ta slut. Skulle inga himmelska budbrare visa sig?

Skande efter ljus
I sinom tid frskte rliga mn med lngtande hjrtan, med fara fr sitt eget liv, faststlla viktiga riktmrken fr att kunna finna den sanna vgen. Reformationens morgon grydde, men stigen som lg framfr var svr. Frfljelserna blev svra, personliga uppoffringar vervldigande och priset hgre n man kunnat berkna. Reformatorerna var pionjrer som rjde vg i vildmarken i ett desperat skande efter de lrdomar som gtt frlorade och som de ansg skulle leda mnskligheten tillbaka till de sanningar Jesus lrde.

Wycliffe, Luther, Hus, Zwingli, Knox, Calvin och Tyndale var alla pionjrer under reformationstiden. Tyndales ord till sina belackare r knnetecknande: Jag skall gra s att en gosse som kr plogen vet mer om skriften n du gr.16

Sdana var de stora reformatorernas lrdomar och liv. Deras grningar var heroiska, deras bidrag mnga, deras uppoffringar stora men de terstllde inte Jesu Kristi evangelium.

Om reformatorerna kunde man frga: Var deras uppoffringar frgves? Var deras strvan ffng? Jag svarar med ett noga vervgt nej. Bibeln var nu inom rckhll fr folket. Var och en kunde bttre finna sin vg. Tnk om bara alla kunnat lsa och alla kunnat frst! Men ngra kunde lsa, och andra kunde hra, och alla kunde n Gud genom bnen.

terstllelsens lnge vntade dag kom verkligen.

Men lt oss se p denna betydelsefulla hndelse i vrldens historia genom att minnas vittnesbrdet frn bondpojken som blev en profet, vittnet som var dr Joseph Smith.. En morgon gryr Joseph beskrev denna upplevelse s hr: En dag [lste jag ] i Jakobs brevs frsta kapitel och femte vers: Men om ngon av eder bris- ter i vishet, s m han utbedja sig sdan frn Gud, som giver t alla villigt och utan hrda ord, och den skall bliva honom given.17 Omsider kom jag till slutsatsen, att jag antingen mste frbliva i mrker och villrdighet eller ock flja Jakobs rd att bedja till Gud ... Jag [gick ] ut i skogen fr att frska.. Det var p morgonen en hrlig, klar dag, tidigt p vren adertonhundratjugo ... Jag [fll ] ned p mina knn och brjade uppsnda mitt hjrtas begr till Gud ... Jag [sg ] en ljuspelare mer strlande n solen alldeles ver mitt huvud, och den snkte sig gradvis, tills den vilade p mig ... Nr ljuset vilade p mig, sg jag tv personer, vilkas glans och hrlighet trotsa all beskrivning, stende ver mig i luften. En av dem talade till mig, nmnande mig vid namn, och sade, pekande p den andre: Denne r min lskade Son. Hr honom.18 Fadern och Sonen, Jesus Kristus, hade visat sig fr Joseph Smith. Tidernas fullhets utdelnings morgon hade kommit och skingrat mrkret frn forna generationers andliga natt. Volymer har skrivits om Joseph Smiths liv och grning, men en terblick p ngra viktiga hndelser kan kanske rcka: Han fick besk av ngeln Moroni. Frn de dyrbara pltar han leddes till versatte han Mormons bok, med dess nya vittne om Kristus fr hela vrlden. Han var redskapet i Herrens hand genom vilken kom mktiga uppenbarelser som rrde grundandet av Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga. Under sin verksamhet besktes han av Johannes Dparen, Mose, Elia, Petrus, Jakob och Johannes, fr att alltings terstllelse skulle kunna ske. Han utstod frfljelser. Han led svrt, liksom hans efterfljare. Han litade p Gud. Han var sin profetiska kallelse trogen. Han pbrjade en frunderlig missionsverksamhet fr hela vrlden som i dag fr ljus och sanning till mnniskoslktets sjlar. Till sist led Joseph Smith martyrdden, liksom hans bror Hyrum gjorde. Joseph Smith var i sanning en pionjr. En som frndrade vrlden D vi vnder historiens blad i skrifterna frn brjan till slut, lr vi oss om pionjrernas pionjr Jesus Kristus.. Hans fdelse var frut- sagd av forntida profeter. Hans intrde p livets scen kungjordes av en ngel. Hans liv och hans grning har frndrat vrlden. Med fdelsen av barnet i Betlehem kom en stor gva, en makt starkare n vapen, en rikedom mer varaktig n Cesars mynt. Det barnet skulle bli konungarnas Konung och herrarnas Herre, den utlovade Messias, ja, Jesus Kristus, Guds Son. Han fddes i ett stall och lades i en krubba. Han kom frn himlen fr att leva p jorden som en ddlig mnniska och fr att grunda Guds rike. Under sin verksamhet p jorden lrde han mnniskorna den hgre lagen. Hans hrliga evangelium omformade vrldens tnkande. Han vlsignade de sjuka. Han gjorde s att den lame kunde g, den blinde se, den dve hra. Han till och med uppvckte dda. En mening ur Apostlagrningarna sammanfattar det hela: Jesus gick omkring och gjorde gott ...ty Gud var med honom .19 Han lrde oss att be: Fader vr, som r i himlen. Helgat blive ditt namn. Komme ditt rike. Ske din vilja p jorden liksom den sker i himlen. 20 I den trdgrd som kallas Getsemane, dr hans lidande var s stort att blod flt ur hans porer, vdjade han och bad: Fader, om du vill, s tag denna kalk ifrn mig! Men ske inte min vilja utan din. 21 Han lrde oss att tjna: Allt vad ni har gjort fr en av dessa mina minsta brder, det har ni gjort mot mig. 22 Han lrde oss frlta: Jag, Herren, frlter vem jag vill, men av eder fordras det, att I skolen frlta alla mnniskor. 23 Han lrde oss lska: Du skall lska Herren din Gud av hela ditt hjrta och av hela din sjl och av hela ditt frstnd. Detta r det strsta och frmsta budet. Sedan kommer ett som liknar det: Du skall lska din nsta som dig sjlv.24 Som den sanne pionjr han var, sade han: Kom ...och flj mig.25 Lt oss g till Kapernaum. Dr kom Jairus, en synagogfrestndare, fram till Mstaren och sade: Min dotter ligger fr dden. Kom och lgg hnderna p henne, s blir hon frisk och fr leva. 26 S kom nyheten frn frestndarens hus: Din dotter r dd. 27 Kristus svarade: Var inte rdd. Tro endast.28 Han kom till huset, gick frbi de srjande och sade till dem: Varfr skriker ni och grter?Flickan r inte dd. Hon sover. D hnskrattade de t honom , 29 eftersom de visste att hon var dd. Han drev ut allesammans ... Och han tog [hennes ] hand och sade till henne::...Lilla flicka, jag sger dig, stig upp! Genast steg flickan upp och brjade g omkring ...och de blev utom sig av hpnad.30 Den frste att uppst Det r en knslomssig pfrestning fr mig att terge de hndelser som ledde fram till Mstarens korsfstelse. Jag ryser nr jag lser Pilatus ord som svar p mngdens rop: Korsfst! Korsfst honom!31 Pilatus tog ...vatten och tvttade sina hnder i folkets syn och sade: Jag r oskyldig till denne mans blod. Ni fr sjlva svara fr det.32 Jesus blev hnad. Man spottade p honom och en krona av trnen sattes p hans huvud. Han fick ttiksvin att dricka. De korsfste honom. Hans kropp lades i en lnad grav, men ingen grav kunde hlla kvar Herrens kropp. P morgonen den tredje dagen gavs det vlkomna budskapet till Maria frn Magdala, till Maria som var Jakobs mor och till andra kvinnor som var med dem d de kom till graven, sg den stora stenen fr ingngen bortrullad och mrkte att graven var tom. Tv nglar sade till de grtande kvinnorna: Varfr sker ni den levande bland de dda? Han r inte hr, han har uppsttt. 33 Ja, Herren hade verkligen uppsttt. Han visade sig fr Maria. Han blev sedd av Kefas eller Petrus, och sedan av hans brder, de tolv. Han sgs av Joseph Smith och Sidney Rigdon, som frkunnade: Detta r det sista vittnesbrdet, vilket vi giva om honom: Han lever. Ty vi sgo honom p Guds hgra sida. 34 Vr Medlare, vr terlsare, vr Broder, vr Fresprkare infr Fadern dog fr vra synder och fr alla mnniskors synder. Jesu Kristi frsoning r den frut frordnade men frivilliga handling som utfrdes av Guds enfdde Son. Han gav sitt liv som terlsande lsensumma fr oss alla. Hans mission, hans verksamhet bland mnniskorna, hans undervisning om sanningen, hans barmhrtighets- grningar, hans osvikliga krlek till oss framkallar tacksamhet och vrmer vra hjrtan. Jesus Kristus, vrldens Frlsare Guds Son var och r den frmste pionjren,, fr han har gtt fre och visat alla andra den vg de br flja. M vi alltid flja honom. Frslag till hemlrare Efter att under bn ha studerat budskapet kan ni dela med er av det p ett stt som uppmuntrar dem ni undervisar att delta. Hr fljer ngra exempel.

  1. Be familjemedlemmarna att sga vad en pionjr r fr ngot. Ls artikelns definition av ordet. terge ngra av president Monsons exempel fr att visa hur pionjrerna har banat vg fr oss andligt sett. Be familjemedlemmarna bertta om personer som har banat vg fr dem. Diskutera hur vi kan bevara pionjrandan och visa vgen fr andra. Bertta om en pionjr som har varit betydelsefull i ditt liv.

  2. Visa bilder av pionjrerna som nmns i artikeln. Lt familjemedlemmarna turas om att vlja en bild och bertta hur personen som de valde var en pionjr. Frga hur vi kan visa tacksamhet fr det arv som dessa andliga pionjrer lmnade efter sig. Vittna om Frlsaren som pionjrernas pionjr.

  3. Ta med familjen p en kort promenad. Stanna till p olika platser och terge exempel p pionjrer som president Monson berttade om. Ls definitionen av en pionjr och be ngon att vgleda er hem igen. Uppmana familjemedlemmarna att strva efter att vara pionjrer.

SLUTNOTER

1. Citerad i Wilford Woodruff, Celebration of Pioneers Day, The Utah Pioneers (1880), s 23. 2. Oxford English Dictionary (1971), Pioneer, s 2182.
3. Rut 1:1617.
4. Joh 3:28.
5. Luk 3:16.
6. Matt 3:14.
7. Matt 3:1517.
8. Joh 1:29.
9. Matt 11:11.
10. Matt 4:19.
11. Matt 16:16.
12. Joh 19:27.
13. Joh 19:26.
14. Jes 60:2.
15. Amos 8:11.
16. Citerad i S Michael Wilcox, Fire in the Bones: William Tyndale Martyr, Father of the English Bible (2004), s 47.
17. JS skrifter 2:11.
18. JS skrifter 2:1317.
19. Apg 10:38.
20. Matt 6:910.
21. Luk 22:42.
22. Matt 25:40.
23. L&F 64:10.
24. Matt 22:3739.
25. Luk 18:22.
26. Mark 5:23.
27. Mark 5:35.
28. Mark 5:36.
29. Mark 5:3940.
30. Mark 5:4042.
31. Luk 23:21.
32. Matt 27:24.
33. Luk 24:56.
34. L&F 76:2223.

Stilguideanmärkning:Använd kyrkans fullständiga namn när det nämns första gången i artiklar om Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga. För mer information om användningen av kyrkans namn, se vår på stilguide nätet. »Stilguide - Om kyrkans namn.