Pressmeddelande

Kyrkans hjlp fortstter till Haiti

Ytterligare tv leveranser innehllande mat, medicin och andra frndenheter har transporterats med lngtradare frn Dominikanska republiken och anlnde i Haiti under lrdagen. nnu fler leveranser frn Jesu Kristi Kyrka planeras under veckan, med utgngspunkt frn USA och Dominikanska republiken. Dessa leveranser kommer att innehlla mer specifika frndenheter som kyrkans lokala ledare har preciserat behov av. Ett lkarteam reste frn Salt Lake Airport under sndagkvllen, med syfte att hjlpa skadade i Haiti. Teamet bestr av 14 lkare, sjukskterskor och tv familjeinriktade socialarbetare. Lkarna kommer att organisera ett tillflligt sjukhus vid kyrkan mteshus i Port-au-Prince. Dessa lkare, medlemmar i Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga, ger frivilligt av sin tid och kunskap fr att undstta mnniskor i Haiti som behver lkarvrd. Gruppen kommer vara sjlvfrsrjande p medicinsk utrustning med hjlp av fortlpande leveranser. En mindre grupp lkare frn Dominikanska republiken verkar redan i Haiti under kyrkans ledning. Sju av kyrkans kapell i Haiti anvnds fr nrvarande som hrbrge fr ver 4000 mnniskor frn grannskapen. Alla kyrkans kapell i Haiti r i princip skonade frn stora skador relaterade till jordbvningen och mnga anvnds i hjlparbetet. Kyrkan fortstter att kontinuerligt vervaka den humanitra situationen fr att avgra vilken hjlp som bst behvs. Frivilliga bidrag frn kyrkans medlemmar sker genom din lokala frsamlings vanliga donationsstt - specificera under HUMANITR HJLP Frivilliga bidrag kan ven ges direkt via kyrkans internationella donationsorgan: http://give.lds.org/emergencyresponse

Stilguideanmärkning:Använd kyrkans fullständiga namn när det nämns första gången i artiklar om Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga. För mer information om användningen av kyrkans namn, se vår på stilguide nätet. »Stilguide - Om kyrkans namn.