Pressmeddelande

Kyrkan till undsttning efter naturkatastrof i Mayanmar

Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga har uttryckt sin sympati fr invnarna i Mayanmar efter den frdande cyklonen nyligen och tillknnagivit att de ska bidra med humanitr hjlp. Kyrkans ledare har godknt inkp av stora kvantiteter presenningar, filtar, mat, medicinsk utrustning och i synnerhet rent dricksvatten till ndlidande. Alla frndenheter inhandlas i Mayanmar eller i nrliggande lnder. Kyrkan har gtt samman med CARE International, en vlknd humanitr organisation med ste i Atlanta i USA, fr att distribuera frndenheterna. Kyrkans humanitra representanter kommer att fortstta bevaka och utvrdera situationen. http://www.newsroom.lds.org/ldsnewsroom/eng/news-releases-stories/church-responds-to-myanmar-disaster

Stilguideanmärkning:Använd kyrkans fullständiga namn när det nämns första gången i artiklar om Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga. För mer information om användningen av kyrkans namn, se vår på stilguide nätet. »Stilguide - Om kyrkans namn.