Pressmeddelande

Kampen mot msslingen

Under 1960-talet introducerade doktor Samuel Katz fr frsta gngen msslingsvaccinet i Afrika, i den nigerianska byn Imesi-Ile. Han observerade vaccinets skerhet och effektivitet. Mdrar berttade fr mig att de brukade sga: ’Rkna inte hur mnga barn du har frrn efter msslingen’, eftersom de visste hur allvarlig och ddlig sjukdomen var”, minns doktor Katz, Wilburt Cornell Davison-professor och dekanus emeritus i pediatrik vid Duke University. Men det gr de inte lngre, tack vare lkare som doktor Katz, som introducerade vaccinet och pbrjade samarbetet mellan humanitra organisationer — dribland kyrkan — som verkar fr att vaccinera barn vrlden v

Stilguideanmärkning:Använd kyrkans fullständiga namn när det nämns första gången i artiklar om Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga. För mer information om användningen av kyrkans namn, se vår på stilguide nätet. »Stilguide - Om kyrkans namn.