Pressmeddelande

Fr hans lamm p bete

Frlsaren lrde Petrus och sina andra apostlar och lrjungar varfr och hur
de skulle ge nring t andra. Ni minns att i den bibliska berttelsen gav han dem frst mat innan han undervisade dem. Han hade blivit korsfst och sedan uppsttt. Hans tjnare hade begett sig till Galileen. De hade fiskat hela natten men inte ftt ngot. Nr de nrmade sig stranden i gryningen knde de frst inte igen honom. Han ropade till dem och berttade var de skulle kasta ut sina nt, och nr de gjorde som han hade sagt fylldes nten. De skyndade till honom p stranden. De fann en gldhg p vilken fisk och brd tillagades. Jag har ofta undrat vem som tnde elden, fngade fisken och tillagade mltiden, men det var Mstaren som frberedde sina lrjungar p att livnras av mer n fisk och brd. Han lt dem ta frst. Och sedan undervisade han dem om andlig
fda. Och han gav dem en befallning som fortfarande gller var och en av oss. Nr de hade tit sade Jesus till Simon Petrus: Simon, Johannes son,
lskar du mig mer n dessa? Han svarade: Ja, Herre, du vet att jag har dig kr. Jesus sade till honom: Fr mina lamm p bete. (Joh 21:15) Vrt frbund att ge nring
Guds heliga har alltid varit under frbund att ge andlig nring t varandra, srskilt t dem som r nya i evangeliet. Vi r vlsignade att leva i en tid d en stor kning av frmgan att ge nring t nya medlemmar i kyrkan mste, och drfr kommer att, utgjutas ver de trofasta heliga. Denna kraft har getts frut bland Herrens folk. Detta r beskrivningen p vad Herrens folk en gng gjorde i en tid som terges i Mormons bok: De [blevo] rknade ... s att de skulle bliva ihgkomna och f nring genom Guds goda ord fr att bevara dem p den rtta vgen och hlla dem oavltligen vakna till bn, frlitande sig allena p Kristi frtjnst, hans, som var deras tros upphovsman och fullkomliggrare. (Moroni 6:4) Vi har alla ngon gng frskt ge nring t en annan persons tro. De flesta av oss har knt andras omsorg om vr egen tro, och drigenom knt deras krlek. Flera av oss har haft ett barn som tittat upp p oss och sagt: Vill du g till kyrkan med mig? eller Vill du be med mig? Och vi har upplevt en del besvikelser. Ngon vi lskar kanske inte har varit mottaglig fr vra frsk att ge hans eller hennes tro nring. Vi vet genom smrtsam erfarenhet att Gud respekterar sina barns val att inte lta sig nras. nd r detta en tid d vi kan knna frnyad optimism och frnyat
hopp om att vr frmga att ge nring kommer att ka. Herren har genom sin levande profet sagt att han ska bevara den rika skrden av nyomvnda som gr ner i dopets vatten. Och Herren kommer att gra det genom oss. S vi kan frtrsta p att nr vi gr enkla saker, sdana som ven ett barn kan gra, fr vi en strre frmga att ge nring t en brcklig tro. Vi mste brja med vrt eget hjrta. Det vi nskar av hela vrt hjrta avgr till stor del om vi kan gra ansprk p vr rtt till den Helige Andens sllskap, utan vilken det inte gr att ge ngon andlig nring. Vi kan brja
idag med att frska se dem som vi ska ge nring s som vr himmelske Fader ser dem och p det sttet knna ngot av det som han knner fr dem. Dessa nya medlemmar i kyrkan r hans barn. Han har knt dem och de har knt honom i den vrld som fregick denna. Hans syfte och hans Sons, Herren Jesu Kristi syfte, r att f dem att tervnda till honom och att ge dem evigt liv om de bara vljer det. Han har lett och bisttt sina missionrer genom den Helige Anden till att finna och undervisa och dpa dem. Han lt sin Son betala priset fr deras synder. Vr Fader och Frlsaren ser p dessa omvnda som sina sm lamm, kpta till ett pris som vergr vrt frstnd. En jordisk frlder kanske i ngon mn frstr hur en krleksfull himmelske Fader knner. Nr vra barn uppnr ldern nr de mste lmna vr omedelbara omsorg, bekymrar vi oss fr deras skerhet och oroar oss fr att de som ska hjlpa dem kanske misslyckas. Vi kan tminstone knna ngot av Faderns och Sonens krlek till nya medlemmar i kyrkan och det frtroende de lagt oss att ge nring. Vrt beroende av Anden
Sdana knslor i vrt hjrta fr nya medlemmar rcker lngt fr att kvalificera oss fr Andens hjlp och slunda fr att vervinna den rdsla som kan hindra oss frn vrt heliga ansvar. Vi gr klokt i att oroa oss
fr att vr egen frmga inte ska rcka till fr att uppfylla befallningen vi ftt att ge nring t andras tro. Vr egen frmga, hur stor den n r, rcker inte. Men denna realistiska syn p vra begrnsningar skapar en
dmjukhet som kan leda till beroende av Anden och drmed ge kraft. Brigham Young (18011877) sade att vi skulle vara modiga trots vra svagheter: Om en talare, d han talar till en frsamling, inte kan yttra mer n ett halvdussin klumpigt formulerade meningar, r dessa f brutna meningar av strre vrde, om hans hjrta r rent infr Gud, n den strsta vltalighet utan Herrens ande, och av strre verkligt vrde i Guds, nglars och alla goda mnniskors gon. Om en persons ord, d han ber, r f och klumpigt uttryckta, r den bnen till strre nytta, om hans hjrta r rent infr Gud, n vltaligheten frn en Cicero [romersk talare under frsta rhundradet e Kr]. Vad bryr sig vl Herren, allas vr Fader, om vrt stt att uttrycka oss? Ett okonstlat, uppriktigt hjrta har strre kraft infr Herren n all pompa, hgmod, prakt och vltalighet som mnniskor uppvisar. D han ser ett hjrta fyllt av uppriktighet, redbarhet och barnets ofrstlldhet, ser han ngot som bestr fr evigt Detta r mitt rikes anda, den anda som jag har gett till mina barn.1 Ett barn kan gra det som ger oss kraft att ge nring t andras tro. Barn kan inbjuda en nyomvnd att flja med dem till ett mte. Barn kan le och hlsa p nya medlemmar som kommer till kyrkan eller r med p en lektion. Det kan vi ocks. Och nr vi gr det kommer den Helige Anden att vara vr ledsagare. Rdslan fr att inte veta vad vi ska sga och att bli avvisade tas bort frn oss. Nykomlingen blir inte som en frmling fr oss. Och den Helige Anden brjar ge dem nring innan vi ens har talat om evangeliets sanningar. Det krvs ingen kallelse utom den att vara medlem fr att ge nring genom att visa vnlighet. De av oss som inte blivit kallade att undervisa eller predika kan ge nring med Guds goda ord om vi frbereder oss fr det. Vi kan gra det varje gng vi talar med en ny medlem och varje gng vi deltar i en klassdiskussion. Vi behver hjlp frn Anden fr att sga orden som ger nring och styrka. Tv nycklar till att f hjlp
Det finns tv viktiga nycklar till hur vi kan inbjuda Anden att ge oss vgledning om vilka ord vi ska sga nr vi fr andra till bete. Det r att dagligen studera skrifterna och att be i tro. Den Helige Anden ger oss vgledning om vad vi ska sga om vi studerar och begrundar skrifterna varje dag. Skrifternas ord inbjuder den Helige Anden. Herren sade det s hr: Sk icke efter att frkunna mitt ord utan sk frst att erhlla mitt ord och sedan skall din tunga lossas. D skall du f min Ande och mitt ord, ja, Guds kraft att vertyga mnniskorna, om du nskar det. (L&F 11:21) Med dagliga skriftstudier kan vi rkna med denna vlsignelse ven i vardagliga samtal eller i en klass nr lraren ber oss svara p en frga. Vi fr uppleva den kraft som Herren utlovade: I skolen ej heller srja i frvg fr vad I skolen sga, utan samlen alltid livets ord i
edra hjrtan, s skall det givas eder i samma stund efter var och ens
mtt. (L&F 84:85) Vi samlar inte Guds ord bara genom att lsa orden i skrifterna utan ocks
genom att studera dem. Vi kan f mer nring genom att begrunda ngra f ord, och lta den Helige Anden gra dem till skatter fr oss, n genom att snabbt och ytligt lsa igenom hela kapitel i skrifterna. Begrundan av skrifterna inbjuder den Helige Anden. Samma sak gller dagliga entrgna bner. Om vi inte ber om det i bn lr han knappast komma, och utan vr begran stannar han troligtvis inte kvar. Anden skall givas eder genom trons bn, och om I icke mottagen Anden, skolen I icke undervisa. (L&F 42:14) Nr vi uppriktigt och stndigt vdjar om att f ha den Helige Andens sllskap, med det verkliga uppstet att ge nring t vr Faders barn, medfr detta med skerhet vlsignelser fr oss och fr dem som vi lskar och tjnar. De Guds goda ord som vi mste ge nring med r evangeliets enkla lra. Vi behver inte vara rdda fr varken enkelhet eller upprepning. Herren sjlv beskrev hur denna lra trnger in i mnniskors hjrtan fr att ge
nring: Detta r min lra, och det r den lra, som Fadern har givit mig, och jag vittnar om Fadern och Fadern vittnar om mig, och den Helige Anden vittnar om Fadern och mig, och jag betygar, att Fadern befaller alla mnniskor verallt att omvnda sig och tro p mig. Den som tror p mig och bliver dpt, han skall varda frlst, och de ro de, som skola rva Guds rike. Den som icke tror p mig och icke r dpt skall bliva frdmd. Sannerligen, sannerligen sger jag eder, att detta r min lra, och jag vittnar drom frn Fadern och den som tror p mig tror ven p Fadern. Fr honom skall Fadern vittna om mig, ty han skall beska honom med eld och med den Helige Anden. (3 Nephi 11:3235) Herren fortsatte med att beskriva dem som skulle f nring genom denna enkla lra och drigenom uthrda, de som skulle rva det celestiala riket, som de som blir som ett barn. Det krvs ett barnasinne fr att knna
Andens maningar, att hnge sig t dessa befallningar och att lyda. Detta r vad som krvs fr att f nring genom Guds goda ord. Lammens brcklighet
Och det r drfr vi kan vara s optimistiska i vr uppgift att ge nring t nya medlemmar i kyrkan. Oavsett hur mycket eller lite de knde till om lran, har de nyligen dmjukt hngett sig t dopets frrttning och mottagit rtten till den Helige Andens sllskap. Och drfr kommer sjlva brckligheten i deras tro, vilken fr Frlsaren att tala om dem som lamm, i en tid nr de har visat sig villiga att gra det som Frlsaren ber dem. Om alla kraven p dem som nya medlemmar frklaras tydligt och med krlek, om mjligheten att tjna i kyrkan erbjuds p ett klokt stt och deras prestationer i detta tjnande bedms med krlek och nrs med tlmodig uppmuntran, s strks de av den Helige Andens sllskap, och de fr nring genom en kraft som vergr vr egen. Nr de uthrdar blir inte ens helvetets portar dem vermktiga. Brigham Young gav ett lfte om att deras styrka att hlla sig kvar skulle vxa, nr han sade: De som dmjukar sig fr Herren, och frbidar honom med hngivet hjrta och villig sjl, erhller litet i taget, rad p rad, bud p bud, litet hr och litet dr, d och d, som [broder] John Taylor sger, tills de erhllit en viss mngd. Sedan mste de nra och vrda det som de ftt, och gra det till sin stndiga ledsagare, uppmuntra varje god tanke, lra och princip och gra allt gott de kan, tills Herren efter en tid blir en klla i dem, uppvllande till evigt liv.2 Detta r vad som avses i Moroni dr det str: Frlitande sig allena p Kristi frtjnst, hans, som var deras tros upphovsman och fullkomliggrare. (Moroni 6:4) Det var Frlsaren som gjorde det mjligt fr oss att bli renade genom hans frsoning och vr lydnad mot hans bud. Och det r Frlsaren som ger nring t dem som i tro gr ner i dopets vatten och fr den Helige Andens gva. Nr de alltid minns honom, och nr de fortstter att lyda likt ett barn, r det han som ser till att de alltid har hans Ande hos sig. Ni och jag kan och kommer att genom sm medel bli delaktiga i ett stort verk. Vi kommer att studera och be och tjna fr att bli berttigade till den Helige Andens sllskap. Vi kommer att se de nya medlemmarna som dyrbara, lskade barn till vr himmelske Fader, och vi kommer att ledas till att nra dem med krlek, med mjligheter att tjna och med Guds goda ord. Och d fr vi i vr egen tid se det som den store missionren Ammon beskrev fr sina missionrskamrater, alldeles som vi nu r kamrater till missionrer som verkar ver hela vrlden: Se, fltet var moget och vlsignade ren I, emedan I snden lien och skrdaden av alla krafter, ja, hela dagen arbetaden I, och sen nu p antalet av edra krvar. De skola bliva insamlade i ladorna, s att de icke g frlorade. Ja, de skola ej sls till marken av stormen p den yttersta
dagen, ej heller skola de bliva skingrade av virvelvindar, utan nr stormen kommer, skola de vara samlade p ett stlle, s att stormen icke skall trnga igenom och n dem, ja, de skola ej heller bliva drivna av hftiga vindar dit fienden nskar fra dem. Ty se, de ro i skrdens Herres hand, och de ro hans, och han skall uppvcka dem p den yttersta dagen. (Alma 26:57) Genom enkel lydnad kan vi hjlpa Herren att lgga lammen, hans lamm, i hans famn och fra dem i hans famn hem till deras Fader och vr Fader. Jag vet att Gud utgjuter himmelens krafter ver oss nr vi hjlper till att bevara denna heliga skrd av sjlar. SLUTNOTER

  1. Kyrkans presidenters lrdomar: Brigham Young (1997), s 149.
  2. Discourse, Deseret News, 25 mar 1857, s 21.

  1. Nr en familjemedlem har lst budskapets tre frsta stycken frgar du familjen: Varfr tror ni att Herren gav mat t sina lrjungar innan han undervisade dem? Hur kan vi strka nya medlemmar i vr frsamling (eller gren)?
  2. Samtala med familjemedlemmarna om ngra evangelielrdomar som, om de fljs, skulle vlsigna personer som de knner. Diskutera hur de kan bertta om eller understryka lrdomarna fr dessa personer.
  3. Om familjen du besker har barn kan du visa en bild av ett lamm. Frga: Varfr behver man vakta och ta hand om lamm? Sg att mnniskor ibland behver hjlp precis som lammen. Att bertta om evangeliet, vara en vn eller hjlpa andra igenom svrigheter liknar det som en god herde gr fr sina fr. Gr upp en plan fr att hjlpa en granne, vn eller familjemedlem genom en enkel tjnandegrning.

Stilguideanmärkning:Använd kyrkans fullständiga namn när det nämns första gången i artiklar om Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga. För mer information om användningen av kyrkans namn, se vår på stilguide nätet. »Stilguide - Om kyrkans namn.