Pressmeddelande

En ren gudstjnst: Ett eget hem

Aisyah Husain kommer ihg hur folk skrek. Och drefter de hemska orden: "Spring! Havet kommer!" Och Aisyah sprang. Bakom henne hade oceanen dragit sig tillbaka frn land och kvarlmnat en torr havsstrand --- men bara fr ngra gonblick. Den vldiga oceanen strmmade tillbaka och kastade sig mot landet, krossade byar och begravde allt som kom i dess vg s lng in i landet som fyra kilometer frn stranden.
Och Aisyah sprang --- och sg hur vnner och nra och kra dukade under fr flodvgen.

Hon lyckades n hgre mark men inte utan umbranden. Den kvllen knde Aisyahs make hur hans armar och ben brjade frlamas. Tv mnader efter det att tsunamin hade begravt byn, begravde Aisyah ocks sin make.

Nr hon kunde tervnda till byn var allt som fanns kvar av hennes hem fem trappsteg av cement --- trappsteg som hade lett fram till hennes ytterdrr.

Regeringen hade ltit uppfra tillflliga bostder fr dem som frlorat sitt hem och Aisyah flyttade dit fr en tid. Hon kunde fda upp ngra kycklingar och ankor, men det som hon nskade mest var att kunna tervnda till sitt eget hem --- platsen fr hennes kraste minnen.

r 2006 kom kyrkan, genom sitt humanitra bistnd till tsunamioffren, med ett frslag till folket i hennes by. De skulle bidra med materialet till nya hem om byfolket hjlpte till p alla stt de kunde.

Aisyah och flera hundra familjer som henne gick ivrigt med p att hjlpa till och byggnaderna brjade uppfras.

Eftersom de gamla trappstegen var allt som fanns kvar av hennes tidigare hem, frgade Aisyah om hon kunde behlla dem "fr att pminna mig om mitt liv fre tsunamin", sade hon. "Jag kanske kan plantera ngra vxter bredvid dem."

Naturligtvis fick hon som hon nskade.

Den 2 februari 2007 rckte Aisyah fram handen och tog emot nycklarna till sitt nya hem.

I dag sitter Aisyah p de gamla trappstegen utanfr sitt nya hem, tacksam fr vnligheten hos oknda frmlingar som gjorde allt detta mjligt. Fastn trappstegen saknas efter det femte steget, leder de nu till en plats som hon kan kalla sitt hem.

Stilguideanmärkning:Använd kyrkans fullständiga namn när det nämns första gången i artiklar om Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga. För mer information om användningen av kyrkans namn, se vår på stilguide nätet. »Stilguide - Om kyrkans namn.