Pressmeddelande

En ren gudstjänst: Ett eget hem

Aisyah Husain kommer ihåg hur folk skrek. Och därefter de hemska orden: "Spring! Havet kommer!" Och Aisyah sprang. Bakom henne hade oceanen dragit sig tillbaka från land och kvarlämnat en torr havsstrand --- men bara för några ögonblick. Den väldiga oceanen strömmade tillbaka och kastade sig mot landet, krossade byar och begravde allt som kom i dess väg så lång in i landet som fyra kilometer från stranden.

Och Aisyah sprang --- och såg hur vänner och nära och kära dukade under för flodvågen.

Hon lyckades nå högre mark men inte utan umbäranden. Den kvällen kände Aisyahs make hur hans armar och ben började förlamas. Två månader efter det att tsunamin hade begravt byn, begravde Aisyah också sin make.

När hon kunde återvända till byn var allt som fanns kvar av hennes hem fem trappsteg av cement --- trappsteg som hade lett fram till hennes ytterdörr.

Regeringen hade låtit uppföra tillfälliga bostäder för dem som förlorat sitt hem och Aisyah flyttade dit för en tid. Hon kunde föda upp några kycklingar och ankor, men det som hon önskade mest var att kunna återvända till sitt eget hem --- platsen för hennes käraste minnen.

År 2006 kom kyrkan, genom sitt humanitära bistånd till tsunamioffren, med ett förslag till folket i hennes by. De skulle bidra med materialet till nya hem om byfolket hjälpte till på alla sätt de kunde.

Aisyah och flera hundra familjer som henne gick ivrigt med på att hjälpa till och byggnaderna började uppföras.

Eftersom de gamla trappstegen var allt som fanns kvar av hennes tidigare hem, frågade Aisyah om hon kunde behålla dem "för att påminna mig om mitt liv före tsunamin", sade hon. "Jag kanske kan plantera några växter bredvid dem."

Naturligtvis fick hon som hon önskade.

Den 2 februari 2007 räckte Aisyah fram handen och tog emot nycklarna till sitt nya hem.

I dag sitter Aisyah på de gamla trappstegen utanför sitt nya hem, tacksam för vänligheten hos okända främlingar som gjorde allt detta möjligt. Fastän trappstegen saknas efter det femte steget, leder de nu till en plats som hon kan kalla sitt hem.

Stilguideanmärkning:Använd kyrkans fullständiga namn när det nämns första gången i artiklar om Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga. För mer information om användningen av kyrkans namn, se vår på stilguide nätet. »Stilguide - Om kyrkans namn.