Pressmeddelande

En gldjefull tid med hopp och omsorg

Ordet "god" i "God jul" r kanske fel ord, hvdade president Gordon B Hinckley den 2 december. "Det vore kanske lmpligare", sade han, "att sga: 'Det r jul. Vad kan jag gra fr att hjlpa dig? r dina brdor fr tunga att bra? r din sorg fr smrtsam?'" Dessa ord frn kyrkans president gavs under hans tal vid frsta presidentskapets rliga julandakt som hlls i konferenscentret. Hans rdgivare i frsta presidentskapet, president Thomas S Monson och president Henry B Eyring, talade ocks. ldste Sheldon F Child i de sjuttios kvorum uppsnde inledningsbnen och avslutningsbnen uppsndes av syster Elaine S Dalton, frsta rdgivare i Unga kvinnors generalpresidentskap. R Scott Lloyd, Church News

Stilguideanmärkning:Använd kyrkans fullständiga namn när det nämns första gången i artiklar om Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga. För mer information om användningen av kyrkans namn, se vår på stilguide nätet. »Stilguide - Om kyrkans namn.