Pressmeddelande

Bn och den bl horisonten

Jag frundrade mig ofta ver parallellen mellan denna fysiska tgrd och vrt personliga liv. Hur ofta r vi inte omslutna av hotande moln och stormigt vder och
undrar om mrkret ngonsin ska skingras? Om det bara fanns ett stt fr oss att lyfta oss sjlva upp ur livets tumult och n en plats dr lugn och ro rder. Medlemmarna i Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga vet att det r mjligt. Det finns ett stt att hja sig ver vardagslivets turbulens. Kunskapen, insikten och vgledningen vi fr genom Guds ord och profetisk vgledning i vr tid visar hur vi kan
gra just det. Lyftkraft Fr att f upp ett flygplan frn marken mste man skapa lyftkraft. Inom aerodynamik skapas lyftkraft nr luft passerar ver flygplansvingarna p ett sdant stt att trycket under vingarna r strre n trycket ovanfr vingarna. Nr lyftkraften verstiger gravitationskraftens dragning nedt lyfter planet frn marken och flyger ivg. P liknande stt kan vi skapa lyftkraft i vrt andliga liv. Nr kraften som lyfter oss
upp mot himlen r strre n frestelserna och vndorna som drar ner oss kan vi hja oss och svva i Andens sfr. Ordbcker beskriver lyftkraft som en kraft som br eller styr frn en lgre niv till en hgre, en kraft som verkar i upptgende
riktning och som motverkar gravitationskraften. Psalmisten satte mlet nnu hgre: ”Till dig, HERRE, lyfter jag min sjl” (Ps 25:1) och ”Jag lyfter mina gon upp till bergen. Varifrn skall min hjlp komma? Min hjlp kommer frn HERREN.” (Ps 121:1–2) Vi lyfter vra gon mot himlens Gud genom att frmja vr personliga andlighet. Vi gr det genom att leva i harmoni med Fadern, Sonen — vr Frlsare — och den
Helige Anden. Vi gr det genom att strva efter att verkligen vara undergivna, milda,
dmjuka, tlmodiga, krleksfulla och villiga att underkasta oss allt som Herren anser
lmpligt att lgga p oss, alldeles som ett barn underkastar sig sin far. (Se Mosiah 3:19.)

Ls fortsttningen i junis nummer av Liahona.

Stilguideanmärkning:Använd kyrkans fullständiga namn när det nämns första gången i artiklar om Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga. För mer information om användningen av kyrkans namn, se vår på stilguide nätet. »Stilguide - Om kyrkans namn.