Pressmeddelande

En barmhärtighetens mission, medlemmar ställer upp som frivilliga

När vi rundade en punkt på kusten fångade vi en glimt av vårt hem under de nästkommande dagarna --- ett stort vitt fartyg som glittrade i solen ett par kilometer från stranden. Men det var inte ett kryssningsfartyg, det var ett sjukhusfartyg för den amerikanska flottan --- USNS Comfort. Dess 800 passagerare är på en fyra månader lång expedition för att ge medicinsk hjälp åt sju olika länder i Västindien, Sydamerika och Centralamerika, vilka är i stort behov av det.

Stilguideanmärkning:Använd kyrkans fullständiga namn när det nämns första gången i artiklar om Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga. För mer information om användningen av kyrkans namn, se vår på stilguide nätet. »Stilguide - Om kyrkans namn.