Pressmeddelande

Bde tvillingbrder och missionrskamrater

Av Birgitta Wennerlund Alla ungdomar kan kpa "Predika evangeliet" och frbereda sig! sger ldste Niklas Wennerlund. D lr de sig hur man undervisar, hur man knner Anden och s vidare. Boken har blivit som helig skrift fr mig, den har kommit frn apostlar och profeter. Om familjen anvnder "Predika evangeliet" p hemaftnar blir det en stor hjlp i frberedelserna, d blir missionen inte ngot nytt, framhller ldste Jens Wennerlund. Bda betonar ocks vikten av att brja frbereda barnen i tidig lder p att tjna som missionrer, speciellt pojkarna.

Stilguideanmärkning:Använd kyrkans fullständiga namn när det nämns första gången i artiklar om Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga. För mer information om användningen av kyrkans namn, se vår på stilguide nätet. »Stilguide - Om kyrkans namn.