Pressmeddelande

Att f en hrlighetskrona

Livet ger oss alla prvningar som plgar oss liksom trnen, hagtorn, stickor eller en trnekrona. Vr Frlsare led, brande en trnekrona. nd finns i livet ven utskt sknhet och vldoft - och en hrlighetens krona. Jag nskar jag bttre frstod alla de gudomliga avsikterna bakom kampen mot s mnga smrtsamma motgngar i livet. Lehi frklarade en orsak: fr att vi ska uppskatta och njuta av godheten och stman i vrlden.1 Adam fick veta att marken frbannats med trne och tistel fr vr skull.2 Likas r jordelivet frbannat med vrldsliga frestelsers trnen och syndens stickor s att vi kan prvas och visa oss vrdiga. Detta r ndvndigt fr vr eviga utveckling. Aposteln Paulus frklarade: Och fr att jag inte skall bli hgmodig har jag ftt en trntagg i kttet.3 Frnekandet av vra egna synder, vr egen sjlviskhet, vra egna svagheter r som en krona av trnen som hindrar oss frn att komma ett steg lngre upp i vr personliga tillvxt. Om vi frnekar att vi r syndare, hur kan vi d ngonsin bli frltna? Hur kan Jesu frsoning verka i vrt liv om det inte finns ngon omvndelse? Om vi inte raskt avlgsnar syndens stickor och kttsliga frestelsers trnen, hur kan d Herren ngonsin lka vra sr? Frlsaren sade: Bttren eder frn edra synder samt bliven omvnda, p det jag m kunna hela eder.4 Det r mycket svrt fr oss att be fr dem som hatar oss, som frorttar oss och som frfljer oss. Men om vi inte tar detta viktiga extra steg, underlter vi att ta bort vissa av de infekterande trnena i vr egen sjl. Om vi visar frltelse, krlek och frstelse fr brister och svagheter hos hustrur, mn, barn och bekanta, blir det mycket lttare att sga: Gud, var ndig mot mig, syndare.5

Jag uppmanar alla att stta de trnen, stickor och tistlar vi mter i livet i det rtta perspektivet. Vi br ta hand om dem, men sedan koncentrera oss p livets blommor, inte trnen.En krona som ingen sker
dock stundad och frhrligad
av den hgste av alla.9

 1. Se Andra Nephi 2:813.
 2. Se Frsta Moseboken 3:1718.
 3. Andra Korintierbrevet 12:7.
 4. Tredje Nephi 9:13.
 5. Lukas 18:13.
 6. Hebreerbrevet 5:14.
 7. Se Moroni 10:32.
 8. Matteus 27:2730.
 9. One crown that no one seeks, The Complete Poems of Emily Dickinson, red Thomas H Johnson (1960), s 703704.
 10. Alma 7:1112.
 11. Matteus 7:16.
 12. Frr och nu (1912), s 173.
 13. L&F 75:5.
 14. Se Frsta Korintierbrevet 9:25.
 15. Jakobs brev 1:12.
 16. Matteus 16:24.
 17. Andra Timoteusbrevet 2:21.
 18. Hesekiel 2:6.

Stilguideanmärkning:Använd kyrkans fullständiga namn när det nämns första gången i artiklar om Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga. För mer information om användningen av kyrkans namn, se vår på stilguide nätet. »Stilguide - Om kyrkans namn.