Ämne

Ständiga utbildningsfonden

Ständiga utbildningsfonden

http://www.lds.org/pef

http://www.lds.org/ldsfoundation/pef/welcome/0,7133,3403-1-0,00.html

Ständiga utbildningsfonden (SUF) inrättades 2001 för att hjälpa unga män och kvinnor få en god utbildning och bli oberoende när de kommit hem från att verka som missionär för kyrkan.

  • Programmet finansieras genom bidrag från kyrkans medlemmar och vänner. Det är en rullande resurs där pengar lånas ut till en person för att betala för vidareutbildning eller yrkesutbildning. När en elev har tagit examen och arbetar betalar han eller hon tillbaka lånet till fonden med en låg ränta.
  • SUF hjälper idag deltagare mellan 18 och 30 år i 31 länder.
  • Programmet hade den ständiga emmigrationsfonden som mall, vilken hjälpte över 30 000 tidiga medlemmar i kyrkan att resa till Saltsjödalen från Europa under andra hälften av 1800-talet.

Stilguideanmärkning:Använd kyrkans fullständiga namn när det nämns första gången i artiklar om Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga. För mer information om användningen av kyrkans namn, se vår på stilguide nätet. »Stilguide - Om kyrkans namn.