Pressmeddelande

Vittnesbrd fortfarande intakta

Jordbvningar kan strta bostder, bryta upp vgar och, sorgligt nog, ta hundratusentals mnniskors liv. Men inte ens den starkaste jordbvning kan, av sig sjlv, frstra vittnesbrd, rubba hopp eller utplna en kristuslik mnniskas impuls att se fram emot bttre dagar medan hon tjnar andra. Fernanda Palomino knner vl till en naturkatastrofs frmga att frndra mnniskors liv fr evigt. Den 15 augusti 2007 drabbades hennes bostadsomrde och flera andra samhllen i vstra Peru av en omfattande jordbvning som mtte 8,0 p richterskalan. Hundratals personer dog och tusentals andra, inklusive syster Palomino, frlorade stora delar av sitt hem. Syster Palomino srjde dem som dog i jordbvningen. Det var svrt fr henne att se en s stor del av sitt eget hem frvandlat till tegeldamm och spillror. Men hon lt sig inte nedsls. Flera dagar efter att det hade slutat mullra kunde man se syster Palomino utanfr ruinerna av sitt hem med andra hjlpfreningssystrar, dr de lagade soppa som mttade hungriga grannar i behov av ett varmt, trsterikt ml mat. Den dagen hlsade hon p alla som gick frbi med ett stort leende. Nu, ver tv r senare, r leendet strlande nr hon vlkomnar beskare till sitt nya hem. Hennes hus var en del av ett storskaligt byggnadsprojekt i vstra Peru som kyrkan sponsrat. Tack vare projektet kan tusentals medlemmar som blev hemlsa efter jordbvningen bo i stabila, jordbvningsskrade bostder. Omkring 349 bostder har byggts med hjlp av material och vgledning som kyrkan tillhandahllit. Husgare som syster Palomino och andra medlemmar och vnner tillhandahll muskler, svett och arbete. Projektet har varit helt underbart, sger Jeronimo Gutierrez medan han pekar ut de det nya husets frstrkta vggar och grund dr han bor med sin hustru Carmen och deras tv sner. Familjen Gutierrez hem r litet men stabilt. Man kan inte missta huset fr en herrgrdsbyggnad men byggnaden ger familjen tak ver huvudet och frid i sinnet. Broder och syster Gutierrez och pojkarna har redan haft flera hemaftnar dr de har pratat om tacksamhet, tjnande, hopp och andra evangelieprinciper som verkar vara lika mycket del av hemmet som betongen, tegelstenarna och metallen. Varje nytt hus r byggt p en frstrkt grund med bjlkar, pelare och tak som frstrkts av armeringsjrn. Byggnadsprojektet pbrjades fr omkring tv r sedan efter det att ldre missionrspar med professionell bakgrund inom byggnadskonstruktion och ekonomi kallats till Peru fr att verse byggnadsarbetet. De fick hjlp av lokala ingenjrer som sg till att de nya husen byggdes enligt strikta byggnadsnormer s att de blev s jordbvningsskrade som mjligt. Frutom planritningar, byggnadsmaterial och professionell versyn var det hr ett andligt arbete, sger Ronaldo Ramirez de Castilla, medlem i kyrkan och ingenjr. Vi byggde inte bara hus vi byggde ocks upp sista dagars heliga, sger Alan Layton, en av de ldre missionrerna som var engagerade i projektet och som nu presiderar ver Oquirrh Mountain-templet i Utah, USA. Byggnadsprojektet i Peru var frst och frmst ett prstadmsinitiativ, verkstllt under ledning av ldste Marcus B. Nash, sjuttio och president fr omrdet Sydamerika Vst. Projektet utvecklades fr att teruppbygga hus och jordbvningsskadade sinnen. Fyra vgledande principer genomsyrade projektet: redbarhet, tacksamhet, hrt arbete och tjnande. Biskopar, grenspresidenter och andra lokala prstadmsledare valde ut de familjer som skulle vara delaktiga i projektet. Fr att kunna delta mste familjen ga tomten dr deras frstrda hus hade sttt. De fick inte bo i rda zoner geografiska omrden som knnetecknas av stor seismisk instabilitet. Frmnstagarna kallar sitt nya hus fr en daglig vlsignelse. Jag r s tacksam ver att f bo i ett hem som detta. Jag har lrt mig att lita p Herren, sger Wenceslao Conde, medlem i Chincha. Projektet, tillgger president Layton, blev mjligt tack vare medlemmars genersa donationer frn hela vrlden. Tack vare de hr donationerna har 350 familjer nu skra hus att bo i. Broder Conde prvades svrt den 15 augusti 2007. Han tillbringade timmarna fre jordbvningen med att srja ver sin mors dd. Han och hans familj var p vg hem frn begravningen nr marken brjade skaka vldsamt. Nr vi kom hem sg vi att alla vggarna hade rasat. Vi var s rdda, sger han. Jordbvningen krvde mnga liv i hans bostadsomrde. En kvinna och hennes lilla dotter som bodde bredvid broder och syster Conde ddades bda. Mitt i all panik och sorg den dagen vndes broder Condes tankar till medlemmarna han tjnade som president fr Balconcito gren i Chincha. I en och en halv mnad hjlpte han sina jordbvningsdrabbade medbrder och -systrar medan han bodde med sin familj i ett tlt utanfr det lokala stavscentret. Broder Conde fann styrka i sin hustru Pamelas tro, och i sina tv sm barn, Melany och Parleys tro. Under generalkonferensen i april 2009 talade ldste D. Todd Christofferson i de tolv apostlarnas kvorum om familjen Condes styrka i evangeliet: Fyra dagar efter jordbvningen befann sig [ldste Nash] i Chincha fr att hjlpa till med samordningen av kyrkans hjlpinsatser dr, och han trffade president Conde. Medan de talade om frdelsen som intrffat och vad som gjordes fr att hjlpa offren, nrmade sig president Condes hustru Pamela, brande ett av sina sm barn. ldste Nash frgade syster Conde hur det stod till med hennes barn. Med ett leende svarade hon att alla genom Guds godhet var i skerhet och mdde bra. Han frgade om familjen Condes bostad. Den r borta, svarade hon enkelt. Och era saker d? frgade han. Allt begravdes under spillrorna av vrt hem, svarade syster Conde. nd, ppekade ldste Nash, ler du medan vi talar. Ja, sade hon, jag har bett och jag har ftt frid. Vi har allt vi behver. Vi har varandra, vi har vra barn, vi r beseglade i templet, vi har denna underbara kyrka och vi har Herren. Vi kan bygga igen med Herrens hjlp. Syster Condes tro belnades. De har byggt igen. Familjen bor i ett enkelt tvvningshus, ett av husen som uppfrdes genom kyrkans byggnadsprojekt i Peru. Byggnationen i vstra Peru har strckt sig bortom medlemmarna som frlorade sitt hem. Ett litet plakat sitter nra ingngen till San Miguel-skolan i Pisco. Plakatet gav erknnande t kyrkan fr dess arbete med att teruppbygga skolan sedan den nstan totalfrstrdes i jordbvningen. I dag utbildas barnen i omrdet i en stabil rdfrgad skola med tv flyglar som kyrkan byggt. Eleverna r stolta ver att kunna kalla San Miguel sin skola, sger frestndaren Juan Francisco Murguia innan han uttrycker sin tacksamhet mot kyrkan och dess medlemmar. Vggarna p Rosa Maurtuas nya hus i Pisco har mlats i klara, lysande frger. Det r ett passande designval. Varje dag studerar syster Maurtua hemmets stabila vggar och tak och njuter av godheten hon har bevittnat sedan den historiska jordbvningen gjorde ansprk p hennes hem. Det r helt underbart, sger hon. Jag vet att Herren lskar oss och att han inte verger oss. Jag trodde aldrig att jag skulle bli s vlsignad.

Stilguideanmärkning:Använd kyrkans fullständiga namn när det nämns första gången i artiklar om Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga. För mer information om användningen av kyrkans namn, se vår på stilguide nätet. »Stilguide - Om kyrkans namn.