Pressmeddelande

versttningar av Mormons bok

versttningar av Mormons bok gr den tillgnglig fr fler mnniskor p fler sprk. Patricia S. Norwood, Kyrkans tidningar Frestll dig att du tror p evangeliet men inte kan lra dig mer om det eller studera det. Frestll dig att du har ett vittnesbrd om Joseph Smith och Mormons bok, men inte kan ngot av sprken som boken r utgiven p. Frestll dig hur glad du skulle bli om du efter flera r ntligen fr en Mormons bok p ditt eget sprk i din hand. Allteftersom tiden gr fr fler och fler medlemmar tillgng till Mormons bok nr fler versttningar tas fram p jordens mnga sprk. I Lran och frbunden 90:11 sade Herren:
Ty p den dagen skall det ske, att var och en skall hra fullheten av evangeliet p sitt eget tungoml, p sitt eget sprk, av dem som ro drtill ordinerade frmedelst Hugsvalaren, utgjuten ver dem fr att uppenbara Jesus Kristus. Det r nstan 175 r sedan Joseph Smith publicerade boken p engelska fr frsta gngen, och nu finns boken utgiven p 104 olika sprk, dribland 72 fullstndiga utgvor och 32 utgvor av Urval frn Mormons bok. Profeten Moroni sade att Mormons bok skola lysa fram ur mrker och komma till mnniskornas kunskap. (Mormon 8:16) Sedan Mormons bok trycktes fr frsta gngen 1830 har uppskattningsvis ver 120 miljoner exemplar distribuerats, och ytterligare miljoner kommer att tryckas i framtiden. Den nyaste versttningen av Mormons bok r p yap, som talas av befolkningen p Yap, en grupp i Mikronesien. Andra sprk r under produktion och dessutom utkas en del Urval till kompletta versttningar av Mormons bok. r 1998 slutade kyrkan att verstta Urval frn Mormons bok, och varje ny godknd versttning resulterar nu i en komplett utgva. Omrdespresidentskapen skickar in rekommendationer fr nya versttningar av Mormons bok till frsta presidentskapet och de tolv apostlarnas kvorum, som i sin tur tar stllning till dem. Innan Mormons bok verstts tas Gospel Fundamentals och andra grundlggande doktrinra skrifter, som Trosartiklarna, fram p samma sprk (om de inte redan r versatta) fr att etablera en grundlggande terminologi. versttningen av Mormons bok utfrs av vrdiga, kompetenta medlemmar som srskilt tilldelas detta arbete. Genom hela versttningsprocessen utfrs arbetet med strsta omsorg fr att tillfrskra att den slutgiltiga versttningen r korrekt. Manuskriptet gr igenom flera granskningar innan det godknns och trycks. Nr boken finns p distributionscentret skickar frsta presidentskapet ett brev till alla frsamlingar och grenar som finns inom sprkomrdet, dr de tillknnager att den nya boken r tillgnglig. Fr att f ett exemplar av Mormons bok p ngot av sprken som listas hr, besk www.ldscatalog.com eller ditt lokala distributionscenter. Med ver 72 kompletta utgvor och 32 utdragsutgvor r Mormons bok tillgnglig p ver 100 sprk. Kompletta u

Afrikaans
Albanska
Amerikanskt teckensprk
Amhariska
Arabiska
Aymara
Bulgariska
Cebuano
Danska
Engelska
Estniska
Fanti
Fiji
Finska
Franska
Grekiska
Haitiska
Hawaiiska
Hindi
Hmong
Hollndska
Ibo
Ilocano
Indonesiska
Islndska
Italienska
Japanska
Kambodjanska
Katalanska
Kekch
Kinesiska
Kinesiska, frenklade tecken
Kiribati
Koreanska
Kroatiska
Lettiska
Litauiska
Malagassiska
Maori
Marshallesiska
Mongoliska
Norska
Nymelanesiska
Pangasinan
Polska
Portugisiska
Rarotongan
Rumnska
Ryska
Samoanska
Shona
Slovenska
Spanska
Svenska
Swahili
Tagalog
Tahitiska
Telugu
Thailndska
Tjeckiska
Tonga
Tswana
Turkiska
Tyska
Ukrainska
Ungerska
Walesiska
Vietnamesiska
Xhosa
Yap
Zulu
starmeniska
Bengali
Bikol
Bislama
Chamorro
Chuukesiska
Efik
Guaran
Hiligaynon
Kaqchikel
Kechua Bolivia
Kechua Ecuador
Kechua Peru
Kiche
Kisii
Kuna
Laotiska
Lingala
Mam
Maya
Navajo
Niuean
Palauiska
Pampango
Papiamentu
Persiska
Pohnpaenska
Singalesiska
Tamil
Tzotzil
Urdu
Vstarmeniska
Waray

Stilguideanmärkning:Använd kyrkans fullständiga namn när det nämns första gången i artiklar om Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga. För mer information om användningen av kyrkans namn, se vår på stilguide nätet. »Stilguide - Om kyrkans namn.