Pressmeddelande

Vattengva vlsignar afrikaners liv

KATAPOR, Ghana --- I mil rknat ligger byn Katapor bara ungefr sex mil frn Ghanas huvudstad Accra, men ska man kra bil dit, tar det tv timmar, med sista delen av strckan p en smal och skumpig grusvg. Att kra till Katapor r som att frdas bakt i tiden. Dr finns ingen elektricitet. Byborna roar sig med att spela trumma, utfra vstafrikanska danser och snger tillsammans med grannar och att umgs p andra stt. Det r nr allt kommer omkring en trivsam plats, med vacker utsikt ver sluttningar i fjrran, en skola fr barnens utbildning och mycket vnliga grannar. Utan rdsla springer barnen fr att hlsa beskande. De ler och vinkar fram dem. Den 8 januari tycktes alla vara p festhumr, av goda skl: Det var den dag nr kyrkans vlgrenhets-organisation verlmnade till byn tv renoverade borrhl, frskvattenbrunnar, s att det var slut p den kilometerlnga vandringen fr att hmta vatten ur den frorenade floden till dryck och matlagning. Det var en anledning att fira, eller en dubar, komplett med trummor, dans och sng, frutom korta tal. Det bor inga sista dagars heliga i byn, men nd sjngs som inledning en av kyrkans psalmer: "Den himmelska elden." Programmet inleddes och avslutades med bn. Genom ren har bybornas strsta problem varit bristen p rent vatten. Vid verlmnandet sade Nii Ato Kwame, en av hvdingarna i Ga:s traditionella stamrd, att han hrt talas om kyrkan och dess brunnsborrningsprojekt och var tacksam fr att hans by hade ftt tv brunnar. "I Kapor saknar man bde bekvmligheter och frndenheter", sade han, och uttryckte sin tacksamhet ver att denna "vlgrenhetsorganisation erbjudit vrt samhlle denna hjlp. . . . Frr har vi inte kunnat njuta av gott vatten. Vi har druckit frorenat vatten, nu kan vi dricka rent vatten." Ike Ferguson, vlfrdstjnstens ledare fr omrdet Afrika Vst, sade att brunnshlen var en gva frn kyrkans medlemmar ver hela vrlden och att de "mjliggjorts genom donationer frn enskilda medlemmar fr att vlsigna andra mnniskor." Han sade till byborna att de nu har "gott, rent vatten". Han talade om Frlsarens lra om levande vatten och sade, att ven om skrifterna r en klla till andligt vatten, s kvarstr behovet av vanligt vatten. Syster Erna Walker, som tillsammans med sin man, ldste Derl Walker, verkar som ledare fr LDS Charities i Ghana, berttade fr byborna att hon r sjukskterska och vet att klart, friskt vatten kommer att medverka till bttre hlsa. Hon verlmnade ocks bcker till skolorna i distriktets byar. President Charles Sono-Koree i Accra Lartebiokorshie stav i Ghana talade om hur viktigt vattnet r fr livets uppehllande. Han uppmuntrade frldrarna att lra barnen anvnda pumparna rtt s att de ska hlla i tskilliga r, och han bermde bybornas vilja att hjlpa varandra. Invnarna i byn dansade fr de beskande och, uppenbarligen, fr sitt eget nje. Efter programmets tal, dans och snger gick beskare och bybor en kort strcka lngs vgen till borrhlen som utrustats med handpumpar. Det var hr som det officiella "verlmnandet" av borrhlen frn LDS Charities till byn gde rum. Medan alla trngdes runt betongkvadraten dr borrhlen r belgna, avlgsnade broder Ferguson det tygstycke som tckte en av handpumparna. Hgtidligt men nd glatt ceremoniellt brjade en ungdom pumpa. Vatten forsade upp i en plasthink som nr den var full lyftes av en ung kvinna upp p huvudet p en annan ung kvinna, som sedan gick med den till Ga-hvdingarna och medlemmarna av stamrdet. I tur och ordning doppade sedan byns och distriktets mbetsmn ett glas i hinken, hll upp det fr att se det klara vattnet och tog en klunk. En efter en nickade alla och frklarade att vattnet var "gott". Byborna stllde sedan upp sig fr att f en klunk vatten. Det var en gldjens dag. Gldjen var inte begrnsad till Katapor. Tidigare samma dag, p University of Ghanas omrde dr ett nytt borrhl ppnades, trffade man p vatten. Studenter som bodde i den byggnad som skulle betjnas av den nya brunnen hade varit utan dricks- och badvatten flera veckor i strck. "Det r mycket ont om vatten hr", frklarade Kwadwo Aseno-Okyere, vicekansler vid University of Ghana. "Vi har 20.000 elever. Nr skolan grundades bodde det inte mnga i omrdet, men samhllet har vuxit under de senaste 20 till 30 ren. Vattnet rcker inte till. Studenterna mste anvnda en massa tid p att hmta vatten. Det hr borrhlet kommer att hjlpa mnga mnniskor. Vi blev mycket glada nr vi hrde att kyrkan skulle komma hit och borra en brunn." Charles Nyarkoh, den hydrogeolog som arbetar p projektet, sade: "Vi trffade p vatten i morse." Han beskrev hur alla log och knde att det var dags att fira. "Vatten r liv. Nr vi fr vatten ur marken, r alla glada", sade han. Kyrkans vlfrdsorganisation borrade ungefr 80 brunnar under 2002 och i brjan av 2003, under de tv frsta faserna av arbetet i Ghana. Under 32 dagar av projektets tredje fas --- frn slutet av 2003 till brjan av januari 2004, istndsatte kyrkan 70 borrhl. Arbetet fortstter. Gerry Avant, Church News

Stilguideanmärkning:Använd kyrkans fullständiga namn när det nämns första gången i artiklar om Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga. För mer information om användningen av kyrkans namn, se vår på stilguide nätet. »Stilguide - Om kyrkans namn.