Pressmeddelande

Unga mns resa till MTC Preston 2008!

Vi var 8 unga mn som reste, Jonathan Krn, Michael Edlund, Johan Wern, David Hedemark, Henrik Olsson, Jonathan Olergrd, Mattias Bertilson samt Oliver qvist. Vra ledare var Ola Krn, Daniel Midelf, Simon Olsson och Harry Hedemark.

I brjan av ret samlades ledarna med vra frldrar fr att diskutera hur vi skulle kunna genomfra denna resa rent ekonomiskt. Lsningen blev att vi unga mn skulle jobba ihop pengarna under hela vren. Vi skulle jobba fr medlemmarna i frsamlingen genom att hjlpa dem i t.ex. trdgrden, byta dck p deras bilar o.s.v. Sedan fick varje person vi hjlpt sjlv bestmma hur mycket de tyckte arbetet var vrt. Vi brjade jobba nstan varje tisdag hos olika familjer i frsamlingen och till slut hade vi ftt ihop pengarna och vi kunde ka till England. Jag (Michael) mste erknna att det inte alltid var roligt att jobba och slita men det var vrt det i slutndan. Det var ju mestadels fr att vi skulle tjna pengar, men det kndes bra att hjlpa familjer som behvde hjlp, ven om vi inte hade ftt ngra pengar. Hr r ngra exempel p vad vi gjorde p vra tisdagskvllar och vissa helger: Vi tvttade och bytte dck p nstan alla medlemmarnas bilar i hela frsamlingen. Vi hjlpte vldigt mnga med deras trdgrdar som t.ex. att klippa grs, kratta lv, forma hckar och rensa rabatter m.m. En av de sista aktiviteterna var att vi kte ut en helg till en medlems landstlle dr vi bl.a. fick flytta en massa jord till en nyanlagd grsmatta, frbereda krukor och blommor, vi fick st i vattnet och klippa vass och ta upp massa tng som vi sedan spred ver grsmattan.

Fr att f ka till Preston skulle vi ven frbereda oss andligt vilket kanske var den viktigaste delen! Vi skulle bl.a. studera skrifterna och frbereda vissa lektioner ur missionrsboken ”Predika mitt evangelium”. Vi blev ven uppmuntrade att klippa oss innan s vi sg ut som missionrer vilket de flesta faktiskt gjorde.

Onsdag 13 augusti
Vi samlades nra Handen centrum dr vra frldrar slppte av oss och dr vi sjlvklart hade en bn innan vi kte ivg mot flygplatsen. Vl framme checkade vi in bagaget och vxlade till engelska pund. Resan gick bra och vi landade vid ”John Lennon Airport” utanfr Liverpool. Frsta kvllen hann vi bara ta (p KFC vilket vi gjorde flera gnger) och ka till gsthemmet fr att sova. Vi hade bokat tre rum med 4 personer i varje.

Torsdag 14 augusti
Vi steg upp klockan sju fr att studera skrifterna och gra oss i ordning fr dagen. Dagarna hr skulle likna en riktig mission s mycket som mjligt s varje morgon brjade med 30 min personliga studier i Mormons bok och sedan hade vi 30 min gemensamma studier dr vi alla fick bertta vad vi lst och vad vi lrt oss. Det var inte ltt varje morgon att hlla sig vaken, men nr man gjort det ngra dagar blev det som en vana. Om ngon somnade blev ”straffet” att han var tvungen att st upp och lsa.
Denna dag kte vi norra Europas strsta njesflt, ”Pleasure Beach” i Blackpool. Jag (Johan) kan inte sga annat n att det var mnga skna kturer, ett riktigt lskigt spkhus med ”spken” som jagade oss och en vldigt bra start p vr tid i Preston. Alla kte i princip allt som gick att ka utom tv som fegade ut och det har de ftt hra. Efter en heldag p denna stora njespark s kte vi ”hem” till gsthemmet.
P kvllen hade vi gemensam samlig. Varje kvll fick tv unga mn undervisa oss andra en lektion frn ”Vgledning fr missionrer - Predika mitt evangelium”. Innan vi reste till England hade alla ftt ett varsitt kapitel att frbereda. Vi gick bl.a. igenom vad vr uppgift som missionrer r, vad syftet med Mormons bok r, hur man finner mnniskor att undervisa m.m.

Fredag 15 augusti
Precis som i torsdags gick vi upp tidigt fr att studera skrifterna, bde sjlva och gemensamt. Vi kldde p oss finklder fr idag skulle vi beska templet. Templet ligger p samma omrde, bara 200 m bort frn gsthemmet och MTC. Efter den korta promenaden sg vi ett mycket strre tempel n det i Vsterhaninge och det var mktigt. Innan vi gick in stod vi ett par minuter utanfr fr att titta p det fina tempelomrdet. P bda sidor om byggnaden var det en lng, slt, grn grsmatta med schyssta, frgglada rabatter. Vi kom in i entrn och hlsades vlkomna. Vi fick flja med ngra vningar ner till doprummet dr dopfunten var. Man kunde se dopfunten redan nr man gick i korridoren eftersom hela ena vggen av sjlva doprummet var av glas. Dopfunten var strre n Sveriges och rummet var ocks mycket strre n vrt. Ifrn korridoren kunde man ocks se oxarna som hll upp dopfunten.
Efter att vi gjort dop och konfirmation fr de dda fick vi mjlighet att ta i templets annex. Maten var sdr.
P eftermiddagen passade vi p att spela bde rugby och fotboll. P omrdet dr MTC och templet ligger s finns det en fotbollsplan som missionrerna kan anvnda. I sista matchen mot ledarna lyckades de till slut turligt vinna.
Senare mot kvllen spelade vi bde spelet Risk och Settlers och det gick vilt till! Innan vi gick och la oss hade vi som vanligt en samling med lektioner frn ”Predika mitt evangelium”.

Lrdag 16 augusti
Efter vra morgonstudier skulle vi ntligen f trffa missionrerna frn MTC. Missionrerna kom bl.a. frn Danmark, Tyskland, Sydafrika, USA och England. De hade bara varit ute en vecka p MTC och det var frsta gngen de skulle trna p andra n vanliga missionrer. Det brjade med att vi stllde upp oss ensamma eller tv och tv mellan MTC och gsthemmet som ligger mitt emot varandra. Sedan skulle missionrerna frn MTC trna sig p oss hur man skall ta kontakt och brja prata med frmlingar p stan. Och vi var ”frmlingarna p stan”. Det var deras frsta gng och de lrde sig nog lika mycket som vi och de knde sig nog lika pirriga som vi gjorde. De kom fram och brjade prata med oss och sedan bytte vi s vi fick ltsas vara missionrer och trna p dem. Efter att ha varit ute ett tag gick vi in och fortsatte. D skulle vi undervisa. P engelska! Och med en massa konstiga kyrkord! Men det gick bra, vi delade upp oss fyra och fyra och frst trnade de p oss och sedan fick vi trna p dem. Vi fick lra oss hur man undervisar, hur man stller bra frgor och hur man br sitt vittnesbrd efter varje princip. Det var en bra upplevelse och lite skrmmande men det r sknt att ha testat. Allt avslutades med ett vittnesbrdsmte.
P eftermiddagen/kvllen hade vi vr samling med lektioner och ven en lek/spelkvll. Vi gjorde ngra lekar som ledarna gjort p sina missioner p P-day. Man skulle till exempel ha s mnga marshmellows i munnen som mjligt utan att svlja och den som var tvungen att spotta kte ut. Det var en hrd och cklig kamp och sjlvklart s vann Jonathan K.

Sndag 17 augusti
Som vanligt s gick vi upp tidigt fr att studera. Efter att ha tit frukost s begav vi oss till kyrkan. Kyrkan i Preston var mycket snyggt inredd. De brjade precis som oss med sakramentsmtet. Det var ganska svrt att uppfatta vad alla sa, de har en ganska konstig dialekt i England, inte alla, men mnga. Nr mtet var slut s skulle vi till sndagsskolan. Vi visste inte hur mnga unga mn och unga kvinnor det fanns i Preston, men det visade sig att de inte var s mnga. Bara vi unga mn var fler n deras unga mn och unga kvinnor tillsammans. Alla tyckte det var jtte roligt att vi var dr. De ville alltid att vi skulle lsa ur vra svenska Mormons bcker och hlla avslutningsbn p svenska. Det var roligt och spnnande att trffa ungdomar med annan kultur, bst var nog att de inte frstod ett ord av det vi sa.
Efter kyrkan s gick vi hem och lagade utskt kttfrsss och spagetti. Sedan kte vi p en historisk tour. Det finns mycket kyrkhistoria i de hr delarna av England. Bl.a. beskte vi huset som de frsta missionrerna bodde i och dr de haft mnga andliga erfarenheter i. Vi var vid ett torg dr missionrerna hll sina frsta torgmten, vi var vid vattnet dr de frsta dopen utfrdes p de engelska arna (ver 7000 st var dr och kollade nr de dpte). Vi beskte ven huset dr president Hinckley bodde som missionr och han fick brevet dr hans pappa skrev till honom att sluta beklaga sig och brja jobba istllet. Det var roligt att se och vi hade t.o.m. tur med vdret.
P kvllen handlade lektionerna om hur man hittar folk att undervisa, hur man frbereda dem fr evangeliet och hur man hjlper dem att fatta rtt beslut.
Ett av mlen med resan var ven att vi skulle lra knna varandra bttre. Och det var temat den hr kvllen. Vi fick bertta fr de andra vad vi verkligen tycker om med dem. Frst brjade vi med t.ex. Oliver och alla fick bertta vad vi tycker om hos honom. Sedan gick vi vidare till nsta person tills vi hade gtt igenom alla. Det var mycket speciellt och vi kunde alla knna anden.

Mndag 18 august
P mndag morgon hade vi vr morgonsamling som avslutades med att vi gjorde som alla missionrer gr varje vecka – skriva brev hem till familjen. Dr fick vi bertta vad vi ftt uppleva och vad vi gjort under veckan. Sedan kte vi i till Manchester, till det strsta shopping centret vi sett i hela vra liv. De hade vgg klttring, skidkning, Lazer doome, you name it. Och dessutom hur mycket shopping butiker som mjligt. Det tog oss en timme att bara g igenom det!
Efter att ha shoppat s tog vi oss till flygplatsen. D bestmmer sig ledarna sig fr att mste prva att ta fish and chips innan vi kte hem. Den obligatoriska missionrsmaten., vilket vi egentligen inte var sugna p. Det slutade med att vi blev sena och vi fick alla sprang till gaten. Nr vi kommer fram fr alla g p utom tre stycken fr det r tydligen ngot fel p biljetterna, trots att alla checkat in p samma stt. Det blev vrsta strulet och de vgrades slppas p och nsta flyg skulle g p onsdag, 2 dagar senare. Blev lite panik och verkade omjligt att lsa, planet skulle egentligen redan gtt. Efter en lng argumentation bland deras personal s kommer pltsligt deras "cheif" ut och bestmmer att vi fr ka med flyget, trots att biljetterna inte fungerar. Sedan p flyget berttar en ledare att de inte ens var oroliga, de visste att vi skulle komma med. De hade hllit en bn och knt en bekrftan att Herren skulle lsa det. Vi kunde inget annat n vara tacksamma fr det, att slippa stanna med engelskmnnen i tv dygn till.

Flyget vntade p oss vilket jag (Jonathan) tvivlar p var en tillfllighet. Jag vet att vi inte var ensamma dr, Kristus skulle inte lmna oss. Dremot om alla hade varit med s hade jag kunnat tnka mig att stanna dr i en vecka till. Preston var en otrolig upplevelse som vi alla unga mn i Handen kommer att komma ihg, ven om 50 r. Det var en stark inspiration till mission, och jag vet att det strkt oss alla. Det r det som jag kommer bertta om fr mina kompisar nr de frgar vad jag gjort i sommar.


Stilguideanmärkning:Använd kyrkans fullständiga namn när det nämns första gången i artiklar om Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga. För mer information om användningen av kyrkans namn, se vår på stilguide nätet. »Stilguide - Om kyrkans namn.