Pressmeddelande

Tal till Hjlpfreningen den 20 mars 2004 i Vsterhaninge

Tal av Stavspresidenten fr Stockholms sdra stav, Jonas Krylborn Jag r glad att f vara hr idag tillsammans med er. Jag satt idag under dagen tillsammans med min hustru och vi pratade med varandra och vi grt tillsammans fr att vi knde en sdan tacksamhet fr det vi har, det vi fr uppleva, det vi fr knna i vr familj. Jag fick ett brev fr en tid sedan ifrn en kvinna som jag hade privilegiet att trffa en tid innan. Det hr brevet berttade om en kvinna som hade det vldigt svrt. Hon vdjade till mig: varfr finns du inte, varfr kommer du inte tillbaka? Och det var tungt att knna det hr. Varfr var jag inte dr fr att hjlpa henne? Jag mste sga att jag inte klarar allt. Men det jag kan sga till henne och till er alla r att jag ber fr er varje dag. Mnga av er. Ibland kanske ni har speciella omstndigheter och jag ber fr er personligen. Jag vet att mnga av er har svra omstndigheter. Jag vet att jag inte kan vara verallt, men jag vet att jag kanske kan gra ngonting fr ngon genom mina bner. Vi har hrt syster Fromgren som har talat om att frndra sitt liv. Och jag har sjlv haft en process i mitt liv. Jag mste sga att jag r i en process i mitt liv. Jag anser att jag har ett ganska gott liv, ett vlsignat liv, men jag mrkte att jag var s upptagen i mitt liv s att jag knde mig otillrcklig, bde som make, som far, som stavspresident och i mitt arbete. Det har lagt en viss brda p mig. Och jag tror inte att jag r unik. Jag tror att jag talar om allas vra liv p mnga stt nr jag sger att vi alla kan knna s hr. Jag knde en dag nr jag satt i min bil att jag skulle ringa ett samtal till en man som jag ville trffa - en medlem i kyrkan, men ocks en man som har en viss kunskap, en viss profession. Jag sa: Jag vill trffa dig. Jag behver frndra vissa saker i mitt liv dr du kan vara en del av det. Kan vi trffas? Vi trffades i frra veckan och jag sg det som en brjan p den frndring som jag behvde gra fr att f en strre harmoni. Jag upplevde den hr brdan i mitt liv, i mnga olika delar i mitt liv. Jag blev en smre make, en smre far, stavspresident och arbetsledare. Det r inte s Herren vill att det ska vara, utan Herren vill det ska finnas frid och lycka i mitt liv och jag tror att vi alla kan ha det i vra liv. Jag ser det hr som nyttiga processer i mitt personliga liv. Jag behver frndra mig och jag glds t att jag kanske kan gra vissa steg som lyfter mitt liv framt. Jag ser att det r lite jobbigt, lite kmpigt, men jag knner en gldje i det hr. Fr tv r sedan i april frndrades mitt liv. Jag blev kallad som stavspresident och Herren hade nog frberett mig p mnga stt. En dag satt jag med president Tobler och president Rasband som talade om att Herren ville kalla mig till just det hr mbetet. Jag knde mig liten. Nsta dag, sndag morgon innan den allmnna sessionen, vaknade jag tidigt p morgonen. Jag gick ned p mina knn och grt i en timme fr vad jag knde just d. Jag knde mig tyngd. Jag kan knna det idag ocks i vissa fall, men jag vet och jag tvivlar inte en enda sekund p att det hr r Herrens verk och det r drifrn jag fr kraften. Jag vet att det r Herren som kallar mig. Jag vet att det r Han som leder mitt liv. Det r Hans verk som jag r involverad i. Jag hoppas att ni inte knner alltfr tungt fr de brdor som ni br, utan genom kraften i era liv kanske kan lyfta era liv framt, att ni verkligen knner att Herren gr vid er sida och att han br er fram. Det hr r verklighet att han gr det. Br inte brdor. Ni blir inte bttre av det. Ni blir inte bttre mdrar, bttre makar, bttra kvinnor fr att ni br brdor, utan jobba p att f frid och harmoni i era liv. Det str i Joh 14:27: Frid lmnar jag efter mig t er, inte den frid som vrlden ger och det r en verklighet. Jag pratar inte om en frid som kommer av yttre omstndigheter som vrlden ger: arbete, rikedom, hlsa eller vad helst som det kan innebra, utan jag talar om andlig frid, Guds frid. Det r den friden vi behver ska efter. Det r den vi behver anstrnga oss fr att finna. Den finns - dri har jag inga tvivel alls. Det hr r en speciell tid vi lever i. Jag ser mnga utmaningar var och varannan vecka. Det kommer saker till mig som gr att jag kan grta d jag ser s mnga som fr kmpa. Det r verkligen den sista tiden. Jag knner gldje i att det r den sista tiden. Det str i L&F kapitel 45: Och jag sade till dem: Varen icke bedrvade, ty nr allt detta sker, d kunnen I veta, att de lften I haven ftt skola uppfyllas. Det str ocks De som ro visa och hava mottagit sanningen samt tagit den helige Ande till sin vgledare och icke ltit sig bedragas det r de som ska st trofasta till sanningen. L&F kapitel 75 Den som r trofast skall vervinna allt och bliva upphjd p den yttersta dagen. Vilka storslagna lften. Vi ska vervinna allt, ven de prvningar som vi upplever just nu. Allting kommer du att vervinna om du r trofast. Jag har privilegiet att tjna med flera av de hr kvinnorna. Vi r ute tillsammans p sndagarna. Vr Hjlpfreningens president, vr Unga Kvinnors president, vr Primrs president. Vilka underbara kvinnor de r. Jag har s mnga gnger ftt lyssna p deras vittnesbrd och ftt knna den kraft de har, den krlek de har, deras hngivenhet. Jag hoppas att ni frstr att ni inte r mindre n dem utan ni r lika stora och betydelsefulla som dem. Jag skulle faktiskt vilja anvnda mitt prstadme fr er idag. Jag ger er en vlsignelse som kvinnor i denna stav. Jag ser att en del r tyngda, en del br brdor, och det gr mig s ledsen. Jag vet att Guds prstadme r en kraft som finns idag som hjlper oss och som vi behver idag. En del har detta prstadme hos sin make, en del r ensamma men samma prstadme finns dr. Det r en mrklig kraft som frndrar och lyfter vra liv. Med det heliga Melkisdekska prstadmet som jag br vill jag i denna stund ge er en vlsignelse s som systrar i Stockholms Sdra stav. Denna vlsignelse omfattar inte bara er som sitter hr, utan alla systrar i denna stav. Jag vlsignar er att ni m ha kraft, att ni m ha styrka att vara kvinnor i Sion, att ni m st trofasta till evangeliet, till era frbund. Det r en tid av prvningar. Det kommer inte att bli lttare. Det hr r Herrens sista tid, den tid d den uppenbarelse, den liknelse, som Herren talade om gllande de tio jungfrurna skulle g i uppfyllelse. Jag vlsignar er att vara de systrar som har olja i era lampor, att ska allt som r dygdigt, prisvrt och gott i era liv, att inte trttas vid att hlla fast vid Herrens frbund. Jag vlsignar er med all kraft, svl fysiskt som andligt, att st upp i frsamlingen och vara jordens salt och att vara trofasta. Dagar kommer att komma nr ni r tyngda, s tyngda att ni kanske knner att ni skulle vilja ge upp. Det r d ni ska strcka ut er hand och ta Herrens hand, och frst att det hr r Hans verk och Hans hrlighet. All sanning finns och all kraft finns i era liv som ni behver. Jag vill i denna vlsignelse frvissa er om att Herren lever och att Herren lskar er precis fr de ni r. Jag gr detta i Jesu Kristi namn, Amen. Jag br mitt vittnesbrd om att detta r Jesu Kristi kyrka. Dri finns inget tvivel. Fr ngra dagar sedan var jag vldigt nra att jag kanske inte ens hade sttt hr idag. En olycka skedde men jag knde hur Herren tog tag i mitt liv d jag hll p att ka av vgen i en hg hastighet, rakt ut i skogen, men han rddade mig. Jag vet att det r Herren som finns i mitt liv. Han rddade mig fysiskt den hr gngen. Dri finns inget tvivel. Jag hoppas ni frstr att ni r systrar i Sion - lskade dttrar till vr himmelske Fader. Jag sger detta i Jesu Kristi namn, Amen.

Stilguideanmärkning:Använd kyrkans fullständiga namn när det nämns första gången i artiklar om Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga. För mer information om användningen av kyrkans namn, se vår på stilguide nätet. »Stilguide - Om kyrkans namn.