Pressmeddelande

Sista dagars heliga ledare talar vid Vatikankonferens

Äldste Dale G. Renlund och äldste William K. Jackson talar om att ”bygga broar av mänsklig medkänsla” i fråga om hälsa och välmående

Äldste Dale G. Renlund i de tolv apostlarnas kvorum i Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga och äldste William K. Jackson, en generalauktoritetssjuttio, deltar i en internationell konferens (6–8 maj 2021) som organiseras i samarbete med Påvliga kulturrådet i Vatikanen.

Den femte internationella Vatikankonferensen: Utforska sinne, kropp och själ tar upp ”rollen som religion, tro och andlighet har, och samspelet mellan sinne, kropp och själ”.

För alla detaljer om konferensen, gå till: https://vaticanconference2021.org/

Stilguideanmärkning:Använd kyrkans fullständiga namn när det nämns första gången i artiklar om Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga. För mer information om användningen av kyrkans namn, se vår på stilguide nätet. »Stilguide - Om kyrkans namn.