Pressmeddelande

Rttfrdiga kvinnors inflytande

Eva, mor till allt levande; Sara; Rebecka; Rakel; Marta; Elisabet och Maria, Frlsarens mor, kommer alltid att hedras och ihgkommas. I skrifterna nmns ocks kvinnor vars namn r oknda fr oss men som vlsignar vrt liv genom sitt exempel och sina lrdomar, till exempel kvinnan frn Samarien som Jesus trffade vid Sykars brunn (se Joh 4), den idealiska hustrun och modern som beskrivs i Ordsprksboken 31 och den trofasta kvinnan som botades genom att enbart rra vid Frlsarens klder. (Se Mark 5:25–34.)

Nr vi ser p den hr jordens historia och den terstllda Jesu Kristi kyrkas historia blir det tydligt att kvinnor har en srskild plats i
vr Faders plan fr hans barns eviga lycka och vlfrd.

Jag hoppas att mina kra systrar runtom i vrlden — far- och mormdrar, mdrar, fastrar och mostrar och vnner — aldrig underskattar kraften i sitt goda inflytande, srskilt nr det gller vra dyrbara barn och ungdomar! Ls fortsttningen i septembernumret av Liahona.

Stilguideanmärkning:Använd kyrkans fullständiga namn när det nämns första gången i artiklar om Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga. För mer information om användningen av kyrkans namn, se vår på stilguide nätet. »Stilguide - Om kyrkans namn.