Pressmeddelande

Pskbudskap frn frsta presidentskapet - 2012

Vid den hr tiden p ret minns hela den kristna vrlden Herren, Jesu Kristi uppstndelse. Av krlek till sin Fader och till oss led Frlsaren p ett stt som r bortom mnsklig frmga. Han sa "Detta lidande fick mig, ja, Gud, den strste av alla, att sklva av smrta och blda ur varje por samt lida till bde kropp och sjl och jag nskade att jag inte skulle behva dricka den bittra kalken och rygga dock, ra vare Fadern, och jag drack och fullbordade mina frberedelser fr mnniskobarnen." (Lran och Frbunden 19:18-19). Vr Frlsare upphvde ddens bojor. Genom Kristi uppstndelse kan vi veta att livet r evigt. Vr Herre och Frlsare r ett levande vittne om detta. Som srskilda vittnen frkunnar vi att Gud lever. Jesus Kristus r Hans Son, den enfdde. Han r vr terlsare och Fresprkare hos Fadern. Jesus Kristus sonade fr vra synder. Han blev den frsta att uppst. Genom hans dd kommer alla att f leva igen. Frsta presidentskapet,
Thomas S. Monson
Henry B. Eyring
Dieter F. Uchtdorf

Stilguideanmärkning:Använd kyrkans fullständiga namn när det nämns första gången i artiklar om Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga. För mer information om användningen av kyrkans namn, se vår på stilguide nätet. »Stilguide - Om kyrkans namn.