Pressmeddelande

President James E Faust dr vid 87 rs lder

President James E Faust, andre rdgivare i frsta presidentskapet, dog i sitt hem tidigt den 10 augusti, omgiven av sin familj.

President Faust, 87 r, hade verkat i frsta presidentskapet sedan 1995 och som generalauktoritet i 35 r. I ett uttalande frn kyrkan sades det att president Faust dog av "ldersrelaterade orsaker". Hans begravning hlls kl 12.00 tisdagen den 14 augusti i Tabernaklet i Salt Lake City. Ngra av hans sista engagemang utanfr hemmet var att nrvara vid Pionjrdagens minneskonsert med Tabernakelkren den 20 juli och en fdelsedagsmottagning som hlls till hans ra i kyrkans kontorsbyggnad den 31 juli. En del av dagen tillbringade han p sitt kontor. President Faust utsgs till andre rdgivare i frsta presidentskapet den 12 mars 1995.Han sade en gng till Church News att han hoppades p att hellre bli ihgkommen "som en arbetshst i riket, n som en showhst". Den vrdnadsvrda apostelns nskan har uppfyllts --- till en del. Han levde verkligen sitt liv med en arbetares hg. President Fausts uppvxt p landsbygden var tydlig i hans otrttliga tjnande inom kyrkan och yrket. Arbete var hans plitliga vn och stndiga fljeslagare. Men president Faust kommer ocks att ihgkommas fr sin frfining --- en vlutbildad, eftertnksam man, kapabel att bra mnga olika hattar p samma belevade stt. Advokat. Affrschef. Allmnhetens tjnare. Soldat. Missionr. Ledare i kyrkan. Make, far, far- och morfar. "Han r en man med balans i livet ... Det finns inget som fattas, som jag skulle nska hos broder Faust", sade president Gordon B Hinckley som verkade tillsammans med president Faust i frsta presidentskapet mellan 1995 och 2007. (James B Bell, In the Strength of the Lord - the Life and Teachings of James E. Faust, Deseret Book Company, Salt Lake City, Utah, 1999, s 230) James Esdras Faust fddes den 31 juli 1920 i Delta i Utah. Hans frldrar var George A och Amy Finlinson Faust. Familjen Faust hade pionjrer i slkten och unge James var tacksam frmnstagare till ett arv av tro och tjnande i evangeliet. Bland hans stamfder fanns kyrkans frsta biskop, Edward Partridge, samt en rdgivare till profeten Joseph Smith, aposteln Amasa M Lyman.

r 1933 tog 19-rige James E Faust emot en missionskallelse till Brasilien. Det var nr missionrsarbetet just hade pbrjats i Sydamerika. Arbetet kunde vara trgt. Missionrerna, bland annat ldste Faust, fick inte uppleva den slags tillvxt som s smningom nedtecknades i Latinamerika. Under ett srskilt trgt r av president Fausts treriga mission utfrdes bara tre omvndelsedop bland de 70 missionrer som verkade i Brasilien. nd arbetade han och hans medmissionrer flitigt. De som tog emot deras budskap, sade han, visade sig bli ngra av de utvalda under kyrkans frsta r i Brasilien. "Vrt arbete p den tiden var fruktlst och svrt", sade president Faust om sin mission under generalkonferensen i oktober 2000. "Vi kunde inte frestlla oss att Herren skulle utgjuta sin Ande i s stora mtt som han gjort ver (Brasilien) och i grannlnderna i Sydamerika, Centralamerika och i Mexico sedan den tiden." Han bytte ut missionrskostymen mot soldatuniform 1942 nr han vrvades till Frenta staternas flygvapen under andra vrldskriget. Mitt under krigets oroande larm fann president Faust terigen trst i Herrens ande. Vid ett tillflle var han den enda medlemmen i kyrkan som tjnstgjorde p en bt som var p vg till Sderhavet. P sndagarna letade president Faust upp en plats p bten dr han kunde sjunga frn en psalmbok i pocketformat, lsa skrifterna och be. "Fr det mesta gick jag fram till fren p bten, ute p ppna dcket, dr min sng verrstades av vgorna, och jag hade mitt eget mte s gott jag kunde", sade han till Church News 1985. Under en kort permission 1943 gifte han sig med en flicka som han knt sedan high school, Ruth Wright, i Salt Lake-templet. De blev sedermera frldrar till tre sner och tv dttrar. Broder och syster Faust har efterhand vlkomnat 25 barnbarn och 28 barnbarnsbarn till familjen. r 2005 fick syster Faust frgan av Church News hur det hade varit att leva med president Faust. "Det kunde inte ha varit bttre", svarade hon. "Jag hittade en bra en, och har alltid velat behlla honom. Det smartaste jag har gjort i hela mitt liv var att gifta mig med honom." President Faust var son till en advokat och domare och drogs naturligt mot en yrkesbana inom juridiken. Efter att ha tagit doktorsexamen vid University of Utahs juridikskola 1948, arbetade han som advokat i Salt Lake City tills han blev kallad som assistent till de tolv den 6 oktober 1972. Att verka i allmnhetens tjnst var en viktig del av president Fausts liv under hans yrkesverksamhet. Han verkade som demokrat-medlem i Utahs folkrepresentation mellan 1949 och 1951. Han verkade ocks som rdgivare fr American Bar Journal och var president fr Utahs advokatsamfund mellan 1962 och 1963. Han utsgs ocks av president John F Kennedy till en kommitt av advokater som arbetade med civila rttigheter och rasfrgor. President Fausts livslnga, hngivna arbete i kyrkan har vlsignat otaliga mnniskors liv. Innan han blev generalauktoritet verkade han som rdgivare till en biskop, biskop, hgrdsmedlem, rdgivare till en stavspresident, stavspresident och regionrepresentant. Han vergick utan anstrngning till heltidstjnande i kyrkan nr president Harold B Lee kallade honom som assistent till de tolv. "President Lee sade att jag kunde lta min namnskylt sitta kvar p drren till advokatbyrn", sade president Faust. "Men jag sade till honom att jag hade kallats, att jag hade satt handen till plogen, och att jag aldrig ville se tillbaka." Han inledde obesvrat sin mbetstid som "arbetshst" i evangeliet --- reste runt vrlden och tjnade medlemmarna i en stadigt vxande global kyrka. President Faust inrstades som medlem i presidentskapet fr de sjuttios frsta kvorum den 1 oktober 1976. Tv r senare intog han sin plats i de tolvs kvorum, den stol som lmnats ledig den 19 augusti 1978 d ldste Delbert L Stapley avled. "Ingen har ngonsin antagit denna kallelse med en strre knsla av otillrcklighet n vad jag gr nu", sade den nya aposteln under generalkonferensen i oktober 1978. "Jag frstr att ett huvudsakligt krav p det heliga apostlambetet r att vara ett personligt vittne om Jesus som Kristus och den gudomlige terlsaren. Kanske r jag enbart av detta skl kvalificerad. Sanningen har tillknnagivits fr mig genom Guds Andes obeskrivliga frid och kraft." I president Fausts biografi nmner president Gordon B Hinckley sin vns vrdefulla apostoliska bidrag. "Som medlem av de tolv var broder Faust en man med starka sikter och mod nog att yttra dem. Jag har aldrig funnit att han irrat bort frn rtt spr, och det r drfr jag bad honom verka som min andre rdgivare --- drfr att jag uppskattade detta bland hans mnga andra dygder. Han har ett utmrkt skrpt sinne och r en mycket eftertnksam man. Han tnker innan han talar. Han skjuter inte bara frn hften. Han tnker igenom saker och ting, eller stller frgor fr att samla fakta s att han inte hamnar i ngot bryderi. Han r fullkomligt plitligt p alla stt. Man behver inte bekymra sig fr broder Faust." President Faust pbrjade sin mbetstid i frsta presidentskapet och kallades som andre rdgivare den 12 mars 1995. Vid sidan av president Hinckley och andre rdgivaren president Thomas S Monson fick han ta del av en anmrkningsvrd period i kyrkans historia, knnetecknad av ivrigt tempelbyggande och fortsatt tillvxt. Nr en dmjuk president Faust firade sin 85:e fdelsedag 2005 sade han till Church News att det enda han hade ngrat ngot var att han inte hade gjort bttre ifrn sig och tjnat andra mer. "Jag har haft ett underbart, rikt liv", sade han vid samma tillflle. "Jag har vlsignats lngt mer n vad jag har frtjnat. Om jag skulle leva om mitt liv s skulle jag i stort sett leva som jag har gjort hittills. Det r inte mycket som jag skulle ndra p."

Stilguideanmärkning:Använd kyrkans fullständiga namn när det nämns första gången i artiklar om Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga. För mer information om användningen av kyrkans namn, se vår på stilguide nätet. »Stilguide - Om kyrkans namn.