Pressmeddelande

President Bruce C Hafens besk i Gteborg

Den 20 oktober 2003 trffade president Bruce C Hafen i de sjuttios kvorum samt Gteborgs stavspresident Leif Mattsson och informationsansvarige Sture Nilsson landshvding Gte Bernhardsson och hans hustru samt Gteborgs Postens chefredaktr Jonathan Falck. Vid mtet i landshvding Gte Bernhardssons residens berttade president Hafen om kyrkans syn p familjens betydelse i samhllet, att vi ser familjen som en evig enhet, och han uppmanade landshvdingen att frska pverka grupper att vrna om familjerna i vstra Sverige. President Hafen gav honom sedan en kopia p FN:s generalsekreterare Kofi Annans uttalande om familjen, dr Annan vdjar till grupper att gra familjedagen till ngot speciellt p tiorsdagen den 15 maj r 2004. President Hafen verlmnade ocks en inramad kopia p kyrkans Familjeproklamation och inbjd landshvdingen att nrvara vid det ppna huset i Kpenhamns tempel. Jonathan Falck var mycket positiv och nyfiken p president Hafens roll och hur kyrkan leds. President Hafen talade om att kyrkan leds genom uppenbarelse. Han berttade om missionrsverksamheten och att det skickas ut mnga missionrer till olika delar av vrlden frn just Vstsverige. President Hafen nmnde ocks kyrkans humanitra hjlp till fattiga lnder vilken vi ofta administrerar sjlva, men som ibland ocks grs med hjlp av Rda Korset eller katolska kyrkans Caritas. President Hafen talade ven hr om vikten av familjer i samhllet och inbjd chefredaktren till det ppna huset i Kpenhamns tempel. ven Jonathan Falck fick Kofi Annans uttalande om familjen, en inramad familjeproklamation och en likadan statyett som landshvdingen. President Hafen var mycket glad ver tillfllet att bygga broar med tv viktiga personer i samhllet. Henrik Fougelberg

Stilguideanmärkning:Använd kyrkans fullständiga namn när det nämns första gången i artiklar om Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga. För mer information om användningen av kyrkans namn, se vår på stilguide nätet. »Stilguide - Om kyrkans namn.