Officiellt uttalande

Ord av tröst och deltagande från ledare i kyrkan efter bombningarna i Sri Lanka

Presidentskapet för området Asien i Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga gjorde följande uttalande söndagen den 21 april 2019: 
Vi känner djup sorg den här påsksöndagen över bombattackerna i Sri Lanka. Vi vill uttrycka vårt djupa deltagande och ber för alla dem som påverkats av de här tragiska händelserna. Vi sörjer med dem som har förlorat närstående och ber för dem som söker läkning av de fysiska och känslomässiga sår de nu lider av. Må Herren välsigna dem med frid och tröst i denna svåra stund. 

Stilguideanmärkning:Använd kyrkans fullständiga namn när det nämns första gången i artiklar om Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga. För mer information om användningen av kyrkans namn, se vår på stilguide nätet. »Stilguide - Om kyrkans namn.