Pressmeddelande

Om att vara andligt frberedd

En grundval av tro Om vi inte har en djup grundval av tro och ett fast vittnesbrd om sanningen s kan vi f det svrt att st emot motgngarnas krva stormar och iskalla vindar som oundvikligen drabbar var och en av oss. Jordelivet r ett prvotillstnd, en tid d vi mste visa att vi r vrdiga att tervnda till vr himmelske Faders nrhet. Fr att vi ska kunna prvas mste vi mta utmaningar och svrigheter. De kan krossa oss, och vr sjls ytskikt kan f sprickor och brytas snder — det vill
sga om vr tros grundval, vrt vittnesbrd om sanningen, inte r djupt frankrad inom oss. Ls forsttningen i februari mnads nummer av kyrkans tidskrift Liahona.

Stilguideanmärkning:Använd kyrkans fullständiga namn när det nämns första gången i artiklar om Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga. För mer information om användningen av kyrkans namn, se vår på stilguide nätet. »Stilguide - Om kyrkans namn.