Pressmeddelande

NYCKELN TILL ATT FRLSA SJLAR

Drfr inriktas kyrkans lrdomar, principer och program p gudomligt faststllda ansvarsuppgifter att hjlpa medlemmarna flja Jesu Kristi evangelium, insamla Israel med hjlp av missionsarbete, ta hand om fattiga och behvande och bygga tempel dr levande och dda kan terlsas genom heliga prstadmsfrrttningar och frbund.

Frsamlings- eller grensrdet br ha huvudrollen i det hr arbetet. I brjan av det hr nya ret inbjuder vi varje ledare och medlem att begrunda kyrkans syfte att upphja, och frsamlingsrdets mjlighet att pverka, vlsigna och rdda vr himmelske Faders barn medan de hjlper medlemmarna att uppn hans stora syfte att stadkomma oddlighet och evigt liv fr mnniskan. Vad innebr det fr mig som ledare och medlem i ett rd, eller fr mig som medlem i mitt mbete? Hur kan jag bidra? Vem kan jag n ut till och hjlpa och pverka?

I augusti frra ret fick omrdespresidentskapet en anmrkningsvrd andlig bekrftelse. Nr vi begrundade och bad om vad vi behvde gra som omrdespresidentskap i Europa s fick var och en av oss en stark nskan att frdubbla antalet aktiva medlemmar i kyrkan i Europa under de kommande 10 ren. Vi beskte templet i en anda av bn och fasta och fick en stark bekrftelse av Anden. Den upplevelsen pverkar alla vra tankar, ml, planer och grningar. Vi har under bn utformat en plan fr omrdet. Vi har suttit i rd som presidentskap och med vra omrdessjuttio. Nu samrder vi i samordningsmten med stavs- och missionspresidenter. Vi frsker n ut till den enskilde varhelst vi kan och vi gr hela tiden igenom och vrderar vra anstrngningar.

Det hr exemplet, p omrdesniv, har inspirerat mnga av vra stavs- och missionspresidenter. Vr inbjudan r att alla frsamlings- och grensrd i omrdet Europa under bn ska ska efter inspiration om kyrkans upphjande syfte. Herren lovade: Ha din gldje i HERREN, han skall ge dig vad ditt hjrta begr. (Ps 37:4) Vi lovar att Herren vlsignar er med heliga, gudomliga nskningar. Nr ni samrder, ber och sker bekrftelse s bekrftar Herren era nskningar p ett mktigt stt och ni kommer att kunna stta upp ml fr er och fr frsamlingen. I Predika mitt evangelium str det: Mlsttningar terspeglar vrt hjrtas nskningar och vr vision av vad vi kan utrtta. Genom ml och planer omvandlas vra frhoppningar till handling. Att stta upp ml och planera r att handla i tro (s 150).

Ni frvntas inte att ta vra ml och tillmpa dem direkt p er situation. Det r viktigt att ni lr er att under bn stta upp egna ml och gra upp egna planer. Nr ni r eniga i rdet kommer ni att knna Herrens kraft i ert hjrta och i era frsamlingar och grenar. Ni fr samma vlsignelser som kyrkans medlemmar under Almas tid fick:

Och han befallde dem att det inte skulle finnas ngra stridigheter bland dem, utan de skulle se framt med en och samma blick, med en tro och ett dop, med sina hjrtan frenade i enighet och i krlek till varandra. Och s befallde han dem att predika. Och p s stt blev de Guds barn. (Mosiah 18:21, 22)

En biskop r inte ensam. Det finns andra som r kallade att hjlpa honom. Alla som r kallade i den hr kyrkan har myndighet frn Gud. Vi inbjuds att frenas i vra sjlars frlsning och att se framt som ett rd med en och samma blick, med en tro ... med [vra] hjrtan frenade i enighet och i krlek till varandra. Det r ocks s vi blir Guds barn.

I skrifterna finns mktiga principer som kan tillmpas av frsamlings- och grensrd. Som med alla evangelieprinciper hjlper de oss att strka vr tro p Jesus Kristus och bringar frlsning till vr sjl. (Se L&F 4:4.)

Vi mste trffas ofta som ett rd med en nskan och en plan att hjlpa bde ickemedlemmar och medlemmar att komma till Kristus och att komma ihg och hlla sina frbund:

Dock befalldes Guds barn att ofta samlas och frenas i fasta och mktig bn fr deras sjlars vlfrd som inte knde Gud. (Alma 6:6)

Vi vill pminna kyrkans medlemmar om att vara trofasta sina frbund och vi inbjuder alla andra att lra sig om evangeliet, omvnda sig och dpas:

Jag ger nu en befallning till er som tillhr kyrkan, och till dem som inte tillhr kyrkan ger jag en inbjudan, och sger: Kom och bli dpta till omvndelse s att ven ni kan f del av frukten frn livets trd. (Alma 5:62)

Vi inbjuder mnniskor genom att be fr dem och sedan genom att be dem komma, se och knna:

Hll drfr upp ert ljus s att det lyser fr vrlden. Se, jag r det ljus som ni skall hlla upp det som ni har sett mig gra. Se, ni mrker att jag har bett till Fadern, och det har ni alla bevittnat. Och ni ser att jag har befallt att ingen av er skall g hrifrn, utan har snarare befallt att ni skall komma till mig fr att ni skall kunna knna och se. P samma stt skall ni gra fr vrlden. (3 Nephi 18: 2425)

Vi fr aldrig ge upp hoppet om ngon:

Dock skall ni inte driva bort honom frn era synagogor eller era platser fr tillbedjan, ty ni skall fortstta betjna sdana, ty ni vet inte om de inte kommer att tervnda och omvnda sig och komma till mig med helhjrtat uppst, s att jag kan hela dem. Och ni skall bli medlet att fra frlsning till dem. (3 Nephi 18:32)

Vi mste inbjuda mnniskor den ene efter den andre:

Och det hnde sig att mngden gick fram och stack sina hnder i hans sida och knde mrkena efter spikarna i hans hnder och i hans ftter. Och detta gjorde de, och de gick fram den ene efter den andre till dess de alla hade gtt fram och sett med sina egna gon och knt med sina hnder och visste med skerhet och bar vittne om, att han var den som profeterna hade skrivit skulle komma. (3 Nephi 11:15)

Nr vi tillmpar sanna principer strks vrt vittnesbrd. Vi tillvxer i antal och styrka. Vra ungdomar hller sig aktiva och frbereder sig fr en mission. Mindre aktiva medlemmar blir aktiva. Mnga fler av vr himmelske Faders barn blir medlemmar i kyrkan och fr ta del av evangeliets vlsignelser. Vi kommer att bli oerhrt frbluffade ver resultatet. (Se Helaman 3:2526.)

En biskop i Sheffield i England hade en drm i vilken han sg sin frsamling blomstra storligen. Som svar p sin drm fick han ytterligare ett missionrspar, han avlste sina tv rdgivare och kallade en av dem som frsamlingens missionsledare och den andra som assistent till missionsledaren. Som frsamlingsrd utformade de en missionsplan fr frsamlingen och satte upp ett ml om 24 dop under 2009. De var fast beslutna att inbjuda mnniskor att bli aktiva igen. I januari 2009 kom det 100 personer till sakramentsmtena. De uppndde sitt ml om 24 dop efter sex mnader och snart kom det ver 160 personer varje sndag. Vi r vertygade om att framgng kan och kommer att ske i varje frsamling dr biskopen och frsamlingsrdet arbetar tillsammans i enighet.

Vi fr se Sion blomstra och tillta i sknhet och i helighet. Hennes grnser (kommer att) utvidgas, hennes stavar (kommer att) strkas. Ja, sannerligen sger jag er: Sion (kommer att) st upp och kl sig i sina vackra klder. (L&F 82:14)

Stilguideanmärkning:Använd kyrkans fullständiga namn när det nämns första gången i artiklar om Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga. För mer information om användningen av kyrkans namn, se vår på stilguide nätet. »Stilguide - Om kyrkans namn.