Pressmeddelande

Lt oss hja en varnande rst

Denna kallelse att varna blir svrare och viktigare p grund av det faktum att de vrdefullaste varningarna handlar om faror som mnniskor inte anser r verkliga nnu. Tnk p Jona. Han flydde frst frn Herrens kallelse att varna folket i Nineve som var blinda fr faran med att synda. Han visste att ogudaktiga mnniskor under rhundradenas lopp hade frkastat profeterna och ibland ddat dem. Men nr Jona brjade predika i tro vlsignade Herren honom s att han var i skerhet och fick framgng. Ls hela artikeln i januarinumret av Liahona.

Stilguideanmärkning:Använd kyrkans fullständiga namn när det nämns första gången i artiklar om Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga. För mer information om användningen av kyrkans namn, se vår på stilguide nätet. »Stilguide - Om kyrkans namn.