Pressmeddelande

ldste Uchtdorf r angelgen i sin nya kallelse att tjna Guds barn i varje land

Nr ldste Dieter F Uchtdorf stod utanfr kyrkans administrativa byggnad efter att ha blivit fotograferad, kom en vlkldd man fram till honom. ldste Uchtdorf som bara varit apostel och medlem av de tolvs kvorum i fem dagar, log mot brodern som kom gende --- ldste Carlos H Amado i sjuttios frsta kvorum. ldste Uchtdorf hlsade: "Buenos Dias." Sedan talade den lnge, silverhrige tysken en liten stund med sin kortare, mrkhrige vn som r fdd i Guatemala --- ett glatt samtal, frgat av de bda mnnens knslor. Dr, p en trottoar i Salt Lake City, personifierade mtet mellan tv generalauktoriteter som bda r fdda utanfr Frenta staterna kyrkans vrldsomfattande vidd. ldste Uchtdorf r den frsta medlemmen i de tolvs kvorum p mnga r som ftts utanfr Frenta staterna. Han ser detta faktum som ett tecken p att detta r en stndigt vxande kyrka.

generalauktoritet i 10 r.

Stilguideanmärkning:Använd kyrkans fullständiga namn när det nämns första gången i artiklar om Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga. För mer information om användningen av kyrkans namn, se vår på stilguide nätet. »Stilguide - Om kyrkans namn.