Pressmeddelande

Kyrkan möter ledare för FN:s livsmedelsprogram – WFP 

Globala problem med matbrist diskuteras i Salt Lake City

      
  

 

Kyrkans ledare för humanitärainsatser möte på måndagen chefen för FNs livsmedelsprogram - WFP i Salt Lake City

Biskop W. Christopher Waddell inom kyrkans presiderande biskopsråd och syster Sharon Eubank, president  för Latter-day Saint Charities och medlem i Hjälpföreningens generalpresidentskap mötte David Beasley executive director för WFP samt hans personal.

För mer information vänligen besök
https://newsroom.churchofjesuschrist.org/article/church-meets-un-world-food-programme

Stilguideanmärkning:Använd kyrkans fullständiga namn när det nämns första gången i artiklar om Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga. För mer information om användningen av kyrkans namn, se vår på stilguide nätet. »Stilguide - Om kyrkans namn.