Pressmeddelande

Kyrkan lanserar julinitiativet "Ett ljus för världen"

Global kampanj på nätet fokuserar på kristet tjänande

Ett globalt initiativ för att fira Jesu Kristi födelse och uppmuntra människor att tjäna andra under julen lanseras av Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga. Julinitiativet ”Ett ljus för världen” riktar sig till en världsomfattande publik mellan fredagen den 25 november och den 1 januari. 

Initiativet fokuserar på att fira och dela Jesu Kristi ljus, ”världens ljus” (Joh. 8:12). ”När vi följer Frälsarens exempel och lever som han levde och som han lärde, brinner det ljuset inom oss och lyser upp vägen för andra”, sa president Thomas S. Monson i ett tal under generalkonferensen i oktober 2015

Delbart material på nätet finns på www.mormon.org från och med 25 november, bland annat en video som ber allmänheten att följa Kristi exempel genom att tjäna andra under julen. Initiativets kickoff består av en världsomfattande tjänandedag torsdagen den 1 december.

Huvudvideon kan också spelas upp och laddas ner via kyrkans app Evangeliebiblioteket. Dessutom kommer 25 korta videor med idéer om hur man kan tjäna att delas på sociala medier under initiativets gång. Dessa korta videor kommer att finnas på engelska, franska, tyska, italienska, portugisiska och spanska. För andra europeiska språk kommer det att finnas memer.

Det delbara innehållet läggs upp på sociala medier som är länkade till webbplatsen mormon.org. De som använder sociala medier uppmanas att berätta om sina upplevelser med hashtaggen #LIGHTtheWORLD, #ettLJUSförVÄRLDEN eller en annan lokal variant.

Webbplatsen, som finns på engelska, spanska och portugisiska, har en nerladdningsbar adventskalender: ”På 25 sätt. Under 25 dagar.” Webbplatsens startsida finns på ytterligare 26 språk. Kalendern ger dagliga förslag på hur man kan planera in tillfällen att tjäna under hela december månad, ända fram till juldagen. 

Dessutom sprids initiativet på andra platser på internet, på kyrkans engelsk- och spansktalande besökscentrer världen över, via medlems- och missionärsredskap samt utomhusreklam, bland annat affischtavlor på Times Square i New York, i Salt Lake City, Los Angeles, Johannesburg, Filippinerna och Mexiko.  

Huvudvideon producerades på 33 språk – albanska, armeniska, cebuano, danska, engelska, fiji, finska, franska, grekiska, holländska, indonesiska, italienska, japanska, kinesiska, koreanska, kroatiska, lettiska, mongoliska, norska, polska, portugisiska, rumänska, ryska, samoanska, spanska, svenska, tagalog, thai, tjeckiska, tonga, tyska, ungerska och ukrainska. 

Kyrkans missionsavdelning har tagit fram jul- och påskinitiativ de senaste åren för att nå en bredare publik med kyrkans budskap om att Jesus Kristus föddes, levde, dog och återuppstod för att frälsa hela människosläktet. 

I december i fjol nådde julinitiativet ”En Frälsare är född” miljoner människor runt om i världen. Videon visades över 50 miljoner gånger. Miljontals människor nåddes också i våras av påskinitiativet ”Följ honom”.

Stilguideanmärkning:Använd kyrkans fullständiga namn när det nämns första gången i artiklar om Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga. För mer information om användningen av kyrkans namn, se vår på stilguide nätet. »Stilguide - Om kyrkans namn.