Pressmeddelande

Joseph Smith Jr - Guds profet, mktig tjnare

En bekant sade till mig en dag:Jag beundrar er kyrka vldigt mycket. Jag tror att jag skulle kunna acceptera allt i frga om kyrkan utom Joseph Smith.. P detta svarade jag:Det du sger r en motsgelse.Om du godtar uppenbarelsen mste du godta uppenbararen.

Det r ett stndigt terkommande mysterium fr mig hur en del mnniskor kan tala beundrande om kyrkan och dess arbete, samtidigt som de avfrdar honom som, i sin egenskap av Herrens tjnare, gav oss stommen till allt som kyrkan r, allt som den undervisar om och allt som den str fr. De vill plocka trdets frukt samtidigt som de hugger av rtterna som det vxer upp frn.

Den hlsoregel som kyrkans medlemmar efterlever, som r s vida lovordad i dessa cancerns och hjrtsjukdomarnas dagar, r i sjlva verket en uppenbarelse som Joseph Smith erhll r 1833 som ett visdomens ord frn Herren.(L&F 89:1)Den kunde omjligt ha hmtats frn den tidens litteratur om kostvanor och inte heller frn den mannens tankar som tillknnagav uppenbarelsen. I dag r den ur ett underverk, vars efterlevnad har gjort att otaliga tiotusentals mnniskor besparats ett obeskrivligt lidande och fr tidig dd.

Slktforskning har blivit en populr hobby p senare r. Tusentals blickar vrlden ver har riktats mot vad man brukar kalla en kyrkans skattkammare med slktforskningsdata. Men detta omfattande program i kyrkan kom inte till genom utvandet av en hobby. Det r en frlngning av profeten Joseph Smiths lrdomar. Han sade att vi inte kan frlsas utan vra frfder, de som inte hade ngon kunskap om evangeliet och fljaktligen inte kunde uppfylla dess fordringar eller ta del av dess mjligheter. (Se L&F 128:9,15.)

Kyrkans utomordentliga organisation utformades av Joseph Smith i enlighet med uppenbarade direktiv, och ingen frndring eller bearbetning av denna organisation kommer ngonsin ifrga utan rannsakan av de uppenbarelser som profeten mottog.

ven vlfrdsprogrammet, som vissa r bjda att betrakta som ngot ganska nytt, grundas p och genomfrs noga efter de principer som utformades av Joseph Smith under kyrkans frsta tid. Detta gller ocks hemaftonsprogrammet, vilket bara r en utvidgning av en tidigare uppenbarelse om frldrarnas ansvar att uppfostra sina barn i ljus och sanning. (L&F 93:40)
Frkunnandet av en profet
En gng under en flygtur pratade jag med en ung man som satt bredvid mig. Vi hoppade frn ett mne till ett annat, och kom sedan in p religion. Han sade att han hade lst en hel del om kyrkans medlemmar och funnit mycket som han tyckte om i deras sedvnjor. Han hade emellertid klart frutfattade meningar om berttelsen om kyrkans ursprung och srskilt nr det gllde Joseph Smith. Han var en aktiv anhngare av en annan organisation, och nr jag frgade var han hade ftt sina upplysningar ifrn, antydde han att han ftt dem genom sin egen kyrkas tidskrifter. Jag frgade vilket fretag han arbetade fr. Han svarade stolt att han var frsljare t ett internationellt datafretag. Jag frgade d om han tyckte det skulle vara rttvist mot hans kunder om de fick reda p kvaliteten p dess produkter frn en representant fr ett av dess ledande konkurrenter. Han svarade leende: Jag tror jag frstr vad det r du vill sga.

Jag tog upp Lran och frbunden ur min vska och lste de ord som Herren uttalade genom Joseph Smith, ord som r kllan till de praktiska utvanden som min vn hade kommit att beundra hos oss, samtidigt som han avfrdade mannen genom vilken de framkommit. Innan vi skildes t gick han med p att lsa den litteratur jag skulle skicka honom. Jag lovade att om han ville gra detta under bn, s skulle han f veta andligen, inte endast om de lrosatser och tillmpningar som intresserade honom, utan ocks om mannen genom vilka de blivit introducerade. Jag bar sedan mitt vittnesbrd om min vertygelse om Joseph Smiths profetiska kallelse. Det barn som fddes fr 200 r sedan denna mnad under enkla omstndigheter p landsbygden I Vermont var frutordinerat till att bli en stor ledare i uppfyllandet av vr Faders plan fr sina barn p jorden.

Vi dyrkar inte profeten. Vi dyrkar Gud vr evige Fader och den uppstndne Herren Jesus Kristus. Men vi erknner profeten, vi frkunnar honom, vi respekterar honom, vi vrdar honom som ett medel i den Allsmktiges hand att i frening med prstadmet, varigenom myndigheten frn Gud utvas i kyrkans angelgenheter och till hans folks vlsignelse, ha terupprttat det gudomliga evangeliets forntida sanningar p jorden.

Berttelsen om Josephs liv r berttelsen om ett underverk. Han fddes i fattigdom. Han uppfostrades under motgngar. Han drevs frn plats till plats, falskeligen anklagad, olagligt fngslad. Han mrdades vid trettiotta rs lder. nd stadkom han under dessa tjugo korta r fre sin dd vad ingen annan lyckats stadkomma under en hel livstid. Han versatte och publicerade Mormons bok, ett verk som sedan dess har versatts till en mngd sprk och som miljoner mnniskor ver hela jorden godtar som Guds ord. De uppenbarelser han mottog och andra verk som han producerade betraktas ocks som heliga skrifter av dessa miljoner. Det totala antalet boksidor uppgr till dubbelt s mnga sidor som hela Nya testamentet i Bibeln har, och allt detta kom frn en enda man under en tidrymd av ngra f r.

Under samma period grundade han en organisation som i mer n 175 r har trotsat varje motstnd och svrighet, och som r lika effektiv nr det gller att leda ett vrldsomfattande medlemsantal p 12 miljoner i vra dagar, som den var r 1830 nr det bara fanns 300 medlemmar i kyrkan. Det finns skeptiker som skt en frklaring till denna storartade organisation och menat att den r en fljd av den tidslder Joseph Smith levde i. Jag hvdar att denna organisation var lika sregen, unik och enastende d som den r i dag. Den var inte en produkt av sin tid. Den kom som en uppenbarelse frn Gud.

Oddlighet och evighet
Joseph Smiths syn om mnniskans oddliga natur strcker sig frn en tillvaro fre fdelsen till evigheterna bortom graven. Han lrde att frlsningen r universell s till vida att alla mnniskor fr ta del av uppstndelsen genom Frlsarens frsoning. Men bortom denna gva finns kravet p lydnad mot evangeliets principer och lftet att det medfr lycka i detta liv och upphjelse i det tillkommande.

Inte heller var det evangelium han frkunnade begrnsat till att bara glla hans egen och framtida generationer. Joseph Smiths sinne, vglett av himlens Gud, omfattade alla mnniskor i alla slktled. Bde levande och dda mste f mjlighet att ta del av evangeliets frrttningar.

Petrus frkunnade fr lnge sedan: Ty avsikten med att evangeliet predikades ocks fr dem som nu r dda, var att de visserligen skulle dmas kroppsligen som mnniskor dms, men leva andligen, liksom Gud lever. (1 Pet 4:6) Nr det gller de dda mste det finnas stllfretrdande arbete om de ska kunna dmas som mnniskor i kttet. Och fr att stadkomma detta mste de identifieras. Drav det stora slktforskningsprogrammet i Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga. Det upprttades inte fr utfrandet av en hobby utan fr att fullflja Guds eviga syften.

Under den 20-rsperiod som fregick Joseph Smiths dd pbrjade han ett program som skulle fra evangeliet till jordens nationer. Jag beundrar den frimodighet som han gick framt med. Till och med under kyrkans allra frsta dagar, i en tid av kraftigt motstnd, kallades mn att lmna hem och familjer fr att resa ver haven och frkunna Jesu Kristi evangeliums terstllelse. I sitt sinne sg profeten hela jorden framfr sig.

Under vra generalkonferenser tv gnger om ret samlas medlemmar i Nord-, Central- och Sydamerika, p Brittiska arna och i Afrika, i Europas nationer, p Stilla havets ar och kontinenter och i Asiens fornldriga lnder. De utgr uppfyllelsen av den syn som Joseph Smith, Guds profet, sg. Han var verkligen en mktig siare som sg denna dag och nnu hrligare dagar som ska komma d Herrens verk drar fram ver jorden.

Dessa storartade framgngar skulle frvna de mn som med svartmlade ansikten i ett fegt angrepp skt och ddade den vrnlsa profeten en kvalmig junidag 1844. De skulle frvna guvernr Thomas Ford frn staten Illinois, som hade gett sitt hedersord p att han skulle beskydda profeten och sedan verlmnade honom i den skoningslsa pbelns vld.

Det var samme Thomas Ford som i sin historia kom fram till att Joseph Smith aldrig lyckades upprtta ett system som kunde f ngon bestende framgng i framtiden . (Citerad i B H Roberts, A Comprehensive History of the Church,2:347.)

Pris t den man
Nr jag var en pojke p 12 r tog min far med mig till ett prstadmsmte i staven dr vi bodde. Jag satt p bakersta raden medan han, i egenskap av stavspresident, satt p frhjningen. I brjan av detta mte, som var det frsta i sitt slag jag ngonsin deltagit i, reste sig 300 eller 400 mn upp. De hade skiftande bakgrund och olika yrken, men de hade alla samma vertygelse i sitt hjrta, och utifrn denna sjng de tillsammans dessa underbara ord:

Pris t den man som av Herren blev utvald, smord till profet genom Frlsarens ord. Heliga, furstar och folk skola vrda yttersta tidens profet p vr jord. (Pris t den man , Psalmer nr 16)

Ngot hnde inom mig nr jag hrde dessa trosvissa mn sjunga. I mitt unga hjrta ingts en vetskap, som nedlagts dr av den Helige Anden, att Joseph Smith verkligen var den Allsmktiges profet. Under de mnga r som gtt sedan dess, r under vilka jag har lst mycket av hans ord och verk, har denna vetskap vuxit sig starkare och nnu mer viss. Jag har haft privilegiet att p kontinenter norrut och sderut, sterut och vsterut vittna om att han r en Guds profet, en mktig tjnare och ett mktigt vittne om Herren Jesus Kristus.

Stor r hans ra, ondlig hans fullmakt. Evigt, fr evigt han nycklarna br. del och trofast Guds rike han grundlagt. Krnt bland de forna profeter han r. (Psalmer, nr 16)

Det vittnesbrdet bekrftar jag p nytt i hans namn som Joseph Smith var ett vittne om och som ocks jag r ett vittne om, ja Herren Jesus Kristus.

Frslag till hemlrare
Efter att ha studerat budskapet under bn kan ni dela med er av det p ett stt som uppmuntrar dem ni undervisar att delta. Hr fljer ngra exempel:

  1. Visa en bild av profeten Joseph Smith och be familjemedlemmarna sga vad de vet om honom. Gr en lista av svaren. Jmfr listan med vad president Hinckley sger i den hr artikeln. Diskutera hur familjemedlemmarna kan f mer kunskap om profeten och hans lrdomar. Du kanske vill uppmana familjemedlemmarna att planera en srskild familjeaktivitet den 23 december fr att fira Joseph Smiths 200-rsdag.
  2. Be familjemedlemmarna bertta om upplevelser de haft nr de har talat med andra om profeten Joseph Smith. Ls om president Hinckleys upplevelser. vervg att va p vad en medlem kan sga nr ngon frgar om Joseph Smith.
  3. Ls eller sjung Pris t den man (Psalmer, nr 16) och ls president Hinckleys vittnesbrd i slutet av artikeln. Uppmana familjemedlemmarna att skriva ner eller bertta om tankar och knslor de har angende profeten Joseph Smiths liv och mission.


Stilguideanmärkning:Använd kyrkans fullständiga namn när det nämns första gången i artiklar om Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga. För mer information om användningen av kyrkans namn, se vår på stilguide nätet. »Stilguide - Om kyrkans namn.