nyhetsartikel

Interreligiös manifestation på Sergels Torg

Efter fredagens händelser i Stockholm arrangerade Sveriges interreligiösa råd en manifestation på Sergels torg under måndageftermiddagen. Ett drygt hundratal personer från olika samfund och trosinriktningar slöt upp och representanter från samfunden talade och ledde i bön. Kyrkan representerades av Örjan Olsson som gav ett budskap om medkänsla och uppmaningen att visa kärlek. Manifestationen avslutades med att representanter för de olika religionerna samlades på trappan till Sergels torg – mitt i blomsterhavet.

 

Stilguideanmärkning:Använd kyrkans fullständiga namn när det nämns första gången i artiklar om Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga. För mer information om användningen av kyrkans namn, se vår på stilguide nätet. »Stilguide - Om kyrkans namn.