Pressmeddelande

Fyra hrnstenar i vr tro

Gud vare tack fr gvan, hans lskade Son, som gav sitt liv fr att vi skulle f leva och som r den viktigaste, orubbliga hrnstenen i vr tro och i hans kyrka. Under de senaste tv rtiondena har jag haft frmnen att officiera vid invigningen eller nyinvigningen av mer n 80 tempel. Byggnaderna var ppna fr allmnheten fre invigningen. Tiotusentals personer har varit inne i dem. Nr vra gster knde anden i dessa heliga byggnader och fick veta lite om varfr vi bygger tempel, har de frsttt varfr vi efter invigningen anser byggnaderna som heliga och avsedda fr heliga ndaml, och stnger dem fr allmnheten. Nr man deltar i ett invigningsmte knner man kyrkans sanna styrka. Den styrkan finns i de mnniskors hjrtan som i frening erknner Gud som den evige Fadern och Jesus Kristus som vr Frlsare. Deras personliga vittnesbrd r fast rotade i en grundval av tro nr det gller gudomliga ting. Forntida hrnstensceremoni
I varje nytt tempel har vi haft en hrnstensceremoni enligt traditioner som gr tillbaka till gamla tider. Innan man brjade anvnda betong, byggdes grunden till byggnaden av stora stenar. Ett dike grvdes och stenar placerades som fstpunkter. Frn den frsta fstpunkten lpte grundmuren fram till en hrnsten dr man bytte riktning och muren lpte till nsta hrn dr nnu en sten sattes. Muren gick s till nsta hrn och drifrn tillbaka till startpunkten. I mnga fall, bland annat nr de frsta templen i kyrkan byggdes, anvndes hrnstenar i varje brytpunkt och sattes p plats med en ceremoni. Nr den sista hrnstenen, som var den viktigaste, lades, firades detta srskilt mycket. Med den viktigaste stenen p plats var grunden frdig fr resten av byggnaden. Hrifrn kommer den analogi som Paulus anvnde nr han beskrev den sanna kyrkan: Allts r ni inte lngre gster och frmlingar utan medborgare tillsammans med de heliga och tillhr Guds familj. Ni r uppbyggda p apostlarnas och profeternas grund, dr [den viktigaste] hrnstenen r Kristus Jesus sjlv.
Genom honom fogas hela byggnaden samman och vxer upp till ett heligt tempel i Herren. (Ef 2:1921) Hrnstenar i vr tro
Vi har grundlggande hrnstenar p vilka denna storslagna kyrka i de sista dagarna upprttats av Herren, vl sammanfogade. De r fundamentala fr detta verk; de r sjlva grunden, plar p vilka det vilar. Jag ska i korthet tala om de hr fyra viktiga hrnstenarna som Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga vilar p. Frst vill jag nmna den viktigaste hrnstenen, som vi erknner och rar som Herren Jesus Kristus. Den andra r synen som Joseph Smith fick d Fadern och Sonen visade sig fr honom. Den tredje r Mormons bok, som talar som en rst ur stoftet med ord frn forna profeter som vittnar om att mnsklighetens Frlsare r verklig och gudomlig. Den fjrde r prstadmet med all dess kraft och myndighet varigenom man verkar i Guds namn och handhar hans rikes affrer. Jag vill sga ngot om var och en av dessa hrnstenar. Den viktigaste hrnstenen
Absolut grundlggande fr vr tro r vrt vittnesbrd om Jesus Kristus som Guds Son, som enligt en gudomlig plan fddes i Betlehem i Juden. Han vxte upp i Nasaret som snickarens son och hade inom sig element av svl ddlighet som oddlighet, vilka han ftt av sin jordiska mor och sin himmelske Fader. Under sin korta verksamhetstid gick han lngs det heliga landets dammiga vgar och botade sjuka, gav blinda synen tillbaka, uppvckte dda och undervisade om principer som var bde storslagna och vackra. Han var, som Jesaja profeterat, en smrtornas man och frtrogen med lidande. (Jes 53:3)
Han vnde sig till alla dem vars brdor var tunga och bjd dem att lgga sina brdor p honom: Mitt ok r milt, och min brda r ltt. (Matt 11:30) Han ... gick omkring och gjorde gott (Apg 10:38), men blev hatad fr detta. Hans fiender kom emot honom. Han greps och stlldes infr domstol under falska anklagelser. Han dmdes fr att tillfredsstlla pbeln, dmdes att d p Golgatas kors. Spikar slogs genom hans hnder och ftter och han hngde dr i stor smrta och gav sig sjlv som lsen fr alla mnniskors synder. Han dog efter att ha ropat: Fader, frlt dem, ty de vet inte vad de gr. (Luk 23:34 Han begravdes i en lnad grav och uppstod p tredje dagen. Han kom fram som segrare ver dden, som frstlingsfrukten bland de avsomnade. Med hans uppstndelse kom lftet till alla mnniskor att livet r evigt, att liksom i Adam alla dr, s ska alla gras levande i Kristus. (Se 1 Kor 15:2022.) Ingenting i hela vrldshistorien kan liknas vid den frundran, den prakt, den storhet eller de frukter som Guds Sons makalsa liv resulterade i. Han dog fr oss alla. Han r vr Frlsare. Han r vr terlsare. Som Jesaja frutsg: Hans namn r: Under, Mktig Gud, Evig fader, Fridsfurste. (Jes 9:6) Han r den viktigaste hrnstenen i den kyrka som br hans namn: Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga. Det finns inget annat namn varigenom vi kan bli frlsta. (Se Apg 4:12.) Han r vr frlsnings ursprung, det eviga livets givare. (Se Heb 5:9.) Hans like har aldrig funnits och kommer aldrig att finnas. Gud vare tack fr gvan, hans lskade Son, som gav sitt liv fr att vi skulle f leva och som r den viktigaste, orubbliga hrnstenen i vr tro och i hans kyrka. Joseph Smiths frsta syn
Den andra hrnstenen r profeten Joseph Smiths frsta syn. ret var 1820, p vren. Gossen gick in i lunden nra sin fars grd med vissa frgor. D han sg sig ensam bad han om den visdom Jakob lovat skulle ges villigt till dem som ber till Gud i tro. (Se Jak 1:5.) Dr, under frhllanden som han i detalj beskrivit, skdade han Fadern och Sonen, universums store Gud och den uppstndne Herren, och bda talade till honom. Denna mrkliga hndelse inledde terstllelsens underbara verk. Sljan lyftes frn den sedan lnge Dessa fyra gudagivna gvor r de orubbliga hrnstenar p vilka Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga vilar, frutom p de enskilda medlemmarnas vittnesbrd och vertygelse om: (1) att vr Herre Jesus Kristus lever och r Guds Son, (2) den hrliga syn som Joseph Smith fick d Fadern och Sonen visade sig fr honom, och som inledde tidernas fullhets utdelning, (3) att Mormons bok r Guds ord och vittnar om Frlsarens gudomlighet och (4) att Guds prstadme r gudomligt frlnat fr att utvas i rttfrdighet till vlsignelse fr vr Faders barn. Var och en av dessa stenar har ett samband med de andra. Var och en r sammanfogad med en grund av apostlar och profeter. Alla r sammanbundna med den viktigaste hrnstenen, Jesus Kristus. P denna har kyrkan grundats och fogats samman till vlsignelse fr alla som vill ta del av det som kyrkan erbjuder. (Se Ef 2:2021.) Fast grundad och sammanhllen str allts denna kyrka som den Allsmktiges skapelse. Den ger skydd mot livets stormar. Den r en fridens tillflykt fr dem som misstrstar. Den r ett hjlpens hus fr ndstllda. Kyrkan r den eviga sanningens bevarare och den gudomliga viljans lrare. Den r Mstarens sanna och levande kyrka. Dessa saker vittnar jag hgtidligt om och att Gud har talat igen fr att ppna denna slutliga, hrliga tidsutdelning; att hans kyrka r hr, kyrkan som br hans lskade Sons namn; att det ut ur stoftet har kommit en uppteckning av ett forntida folk som vittnar fr denna generation om den Allsmktiges verk; att det eviga prstadmet finns bland mnniskorna fr att vlsigna dem och fr att leda hans verk; att vi r medlemmar i Jesu Kristi sanna och levande kyrka, som framkommit fr att vlsigna alla som vill ta emot dess budskap; att den r fast etablerad p en grund av apostlar och profeter, med orubbligt fasta hrnstenar som sammanfogats av Kristus fr fullbordandet av hans eviga syften, dr han sjlv r den viktigaste hrnstenen.

Stilguideanmärkning:Använd kyrkans fullständiga namn när det nämns första gången i artiklar om Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga. För mer information om användningen av kyrkans namn, se vår på stilguide nätet. »Stilguide - Om kyrkans namn.