Pressmeddelande

Frsta presidentskapets uttalande om Haiti

”Vra hjrtan fylls med sorg d vi bevittnar lidandet p Haiti i den delggande jordbvningens spr. Vi vnder oss till Jesu Kristi fredme som strckte sig ut fr att lyfta ”hnderna som hnger ned” och styrka ”de matta knna”. Vi r intensivt medvetna om att mnga i Amerika handskas med ekonomiska prvningar till fljd av recession. Men vi vdjar till medlemmarna att donera till kyrkans vlfrdstjnst allt efter sina tillgngar fr att hjlpa vra brder och systrar p Haiti. Mnga har redan bidragit och andra r angelgna om att f gra det. Pengar r inte det enda behovet p Haiti. Mnniskor r rdda, frvirrade och fullkomligt oskra p sin framtid. Frutom vad mnniskor kan gra fr att hjlpa till med mat, vatten och logi finns det ett behov av ett lugnande inflytande i denna plgade nation. Vi inbjuder folk verallt att anropa Gud om en anda av lugn och frid bland mnniskorna allteftersom brdskande hjlp och teruppbyggande fortstter.” Donationer till hjlpinsatser av kyrkans medlemmar kan ges via den lokala frsamlingen eller grenen p den officiella donationstalongen under humanitr hjlp. Donationer av personer som tillhr en annan tro kan ges via http://give.lds.org/emergencyresponse

Stilguideanmärkning:Använd kyrkans fullständiga namn när det nämns första gången i artiklar om Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga. För mer information om användningen av kyrkans namn, se vår på stilguide nätet. »Stilguide - Om kyrkans namn.