Pressmeddelande

Fder, mdrar, ktenskap

P senare tid har samhllet plgats av en krftsvulst som f familjer undkommit. Jag talar om upplsningen av vra hem. Omedelbar behandling r ndvndig. Jag vill inte sra ngon med det jag ska sga. Jag bekrftar min djupa vertygelse om att kvinnan r Guds frnmsta skapelse. Jag tror ocks att det inte finns ngot strre i hela vrlden n moderskapet. Moderns inflytande p barnens liv gr inte att mta. Ensamstende frldrar, som oftast r mdrar, utfr ett srskilt hjltemodigt arbete.

Jag skyndar mig att erknna att det finns alltfr mnga kta mn och fder, som misshandlar hustru och barn, och som deras hustru och barn behver skyddas fr. Samtidigt bekrftar nutida samhllsvetenskapliga studier med skrpa den viktiga pverkan en omtnksam far utvar i barnets liv pojke eller flicka. Under de senaste 20 ren, d hemmen och familjerna kmpat med att frbli intakta, avsljar samhllsstudierna fljande oroande fakta: En stor del av brotten och mnga beteendestrningar i Frenta staterna hrrr frn hem, dr fadern vergett barnen. I mnga samhllen kan fattigdom, brottslighet, narkotikamissbruk hos barn och familjens snderfall spras till frhllanden dr fadern inte r ngot manligt fredme. Ur sociologisk synvinkel framstr det smrtsamt tydligt numera att fderna inte r ngot som kan uteslutas ur familjen.

Fder behver gra sitt bsta fr att vara den som i frsta hand ger fysiskt och andligt std. Jag sger detta utan tvekan, fr Herren har uppenbarat att denna skyldighet vilar p mnnen. Kvinnorna kunna fordra sitt uppehlle av mnnen tills dessa ro tagna hdan.1 Det str ocks: Alla barn kunna fordra att frldrarna skola frsrja dem, till de hava uppntt myndig lder.2 Dessutom ska deras andliga vlfrd frmjas genom tron och fdernas frbund.3 Vad gller sm barn har Herren lovat att stora ting m krvas av deras fders hnder.4

Komplementra roller
Det r gagnlst att diskutera vilken frlder som r viktigast. Ingen betvivlar att moderns inflytande dominerar fr nyfdda och under barnets frsta r. Faderns inflytande kar vartefter barnet blir ldre. Bda
frldrarna r emellertid ndvndiga vid olika tidpunkter i ett barns utveckling. Bde fadern och modern gr olika saker fr sina barn. Bda r utrustade att vrda barnen, men stten skiljer sig t. Mdrar frefaller ta strsta delen nr det gller att frbereda barnen fr att leva i familjen, den nuvarande och den kommande. Fderna tycks bst utrustade fr att frbereda barnen fr miljn utanfr hemmet.

En auktoritet p omrdet sger: Studier visar att fderna har en speciell uppgift i att bygga upp ett barns [sjlvrespekt]. De r ocks betydelsefulla p stt som vi inte riktigt frstr, vad gller utvecklandet av inre grnser och disciplin hos barnen. Han fortstter: Forskningen visar ocks att fderna r viktiga fr barnens knstillhrighet. Intressant nog stadkommer faderns engagemang starkare sexuell identitet och personlighet hos bde pojkar och flickor. Det r klart fastslaget att snernas manlighet och dttrarnas kvinnlighet r strre, nr fderna tar aktiv del i familjelivet.5

Frldrarna r inom ktenskapet frpliktade att sidostta personliga olikheter och uppmuntra varandras rttfrdiga inflytande p barnens liv.

r det inte mjligt att ge kvinnorna alla rttigheter och vlsignelser som kommer frn Gud och lagliga myndigheter utan att frringa Guds andra stora skapelse, mannen? I en reflexion ver detta mne sades r 1872:
Kvinnornas stllning r en av dagens stora frgor. Socialt och politiskt tilltvingar den sig vrldens uppmrksamhet. Somliga ... vgrar erknna att kvinnan r berttigad till tnjutande av ngra andra rttigheter frutom ... de nycker, infall eller rttigheter ... mnnen behagar ge henne. De skl de inte kan bemta med argument klandrar de och frljligar ... en gammal tillflykt fr dem som motstter sig rtta principer, som de inte kan motsga. Andra ... erknner inte bara att kvinnans stllning br frbttras, utan de r s radikala i sina extrema teorier, att de vill stta fiendskap mellan henne och mannen, skapa en separat, motsatt tillvaro fr henne och visa hur fullstndigt oberoende hon borde vara ... De skulle vilja att hon tillskansade sig de mer klandervrda karaktrsdragen hos mnnen, vilka kvinnorna borde sky, eller frbttra, istllet fr att kopiera. Dessa tv r ytterligheter. Mellan dem finns den gyllene medelvgen.6

Prstadmets anvndning
Mnga mnniskor frstr inte vr tro p att Gud i sin vishet har fastslagit en ledande auktoritet fr de viktigaste institutionerna i vrlden. Denna ledande auktoritet kallas prstadmet. Prstadmet ska frvaltas och anvndas till vlsignelse fr alla Guds barn. Prstadmet r inte bara till fr mannen; det r vlsignelser frn Gud till alla genom de tjnares hnder han har utvalt. I kyrkan kan denna prstadmets auktoritet vlsigna alla medlemmar genom hemlrarna, kvorumpresidenterna, biskoparna, fderna och alla andra rttfrdiga brder, som ftt i uppgift att handha Guds rikes angelgenheter. Prstadmet r den rttfrdiga kraft och pverkan varigenom pojkarna i sin ungdom och i hela sitt liv blir undervisade om att ra kyskheten, att vara rliga och flitiga samt att utveckla respekt fr och frsvara kvinnligheten. Prstadmet har en fostrande inverkan. Flickorna undervisas om att de, genom dess inverkan och dess frmga att vlsigna, kan f mnga av sina nskningar uppfyllda.

Att hedra prstadmet innebr att flja Kristi fredme och att frska efterlikna hans fredme i faderskap. Det innebr stndig omsorg om ens eget ktt och blod. Den man som br prstadmet ska ra det genom att i evighet och med absolut trohet hlla fast vid sin hustru och modern omsorg om sina barn och deras barn. Davids vdjan fr sin upproriske son r ngot av det mest rrande vi kan lsa i skrifterna: Min son Absalom, min son, min son Absalom! Om jag nd hade ftt d i ditt stlle! Absalom, min son, min son!7

Jag uppmanar de kta mnnen och fderna i denna kyrka att vara den slags man er hustru inte skulle vilja vara utan. Jag uppmuntrar systrarna i denna kyrka att vara tlmodiga, krleksfulla och frstende mot sina mn. De som gr in i ett ktenskap br vara helt beredda p att gra sitt ktenskap till det viktigaste i livet.

Det r nedbrytande fr den ndvndiga knslan i ett lyckligt ktenskap, att ngon av parterna sger till den andra: Jag behver dig inte. S r det, srskilt eftersom Frlsarens rd ld och lyder att vi ska bli ett ktt. Drfr skall en man lmna sin far och mor och hlla sig till sin hustru, och de tv skall vara ett ktt[.] S r de inte lngre tv utan ett ktt.8

Att vara av ett hjrta
Det r mycket svrare att vara av ett hjrta och ett sinne n att vara ett fysiskt sett. Denna enighet i hjrta och sinne tar sig uttryck i uppriktiga kommentarer som jag uppskattar dig och jag r stolt ver dig. Sdan harmoni i hemmet kommer av att vi frlter och glmmer, vsentliga bestndsdelar i ett moget ktenskapligt frhllande. Ngon har sagt att vi br ha gonen vidppna innan vi gifter oss och halvslutna eftert.9 Verklig krlek borde brja i ktenskapet, fr det r ett frhllande som mste frnyas varje dag.

Jag undrar om det r mjligt fr den ena ktenskapspartnern att tillintetgra den andra och nd vara fullstndigt hel. Den som frringar den andras gudomliga uppgift i barnens nrvaro, frringar dttrarnas spirande kvinnlighet och snernas vxande manlighet. Jag antar att det alltid finns rliga meningsskiljaktigheter mellan man och hustru, men ls dem i enskildhet.

Vi mste inse att vissa ktenskap misslyckas. t dem som befinner sig i denna situation vill jag uttrycka min frstelse, fr varje skilsmssa innebr sorg. Men dessa par br undvika att bryta sina frbund till varje pris. Enligt min sikt upphjs varje lfte mellan en man och en kvinna, frenat med en ktenskapsceremoni, till ett frbund. Familjen far, mor och barn r den ldsta och mest bestndiga institutionen i vrlden. Den har verlevt stora skillnader i geografi och kultur. Det beror p att ktenskapet mellan man och kvinna r ett naturligt tillstnd och instiftat av Gud. Det r en moralisk ndvndighet. De vigslar som utfrs i vra tempel, i avsikt att bli eviga frhllanden, blir allts de heligaste frbund vi kan ing. Den beseglingskraft som Gud gett genom Elia beropas sledes, och Gud blir delaktig i lftena.

I hela mitt liv, under vilket jag handskats med mnskliga problem, har jag anstrngt mig att frst vad som skulle kunna betraktas som en rttfrdig orsak till att bryta mot frbunden. Jag beknner att jag varken
har visdom eller myndighet att slutgiltigt avgra vad som r en rttfrdig orsak. Enbart ktenskapspartnerna kan avgra detta. De mste ta p sig ansvaret fr den rcka av fljder som oundvikligen intrffar, om dessa frbund inte hedras. Enligt min sikt kan en rttfrdig orsak inte vara ngot mindre allvarligt n ett utdraget och uppenbarligen ofrbtterligt frhllande som r frdande fr en mnniskas vrdighet som mnniska.

Samtidigt hyser jag starka sikter om vad som inte r ngon orsak till att man bryter de heliga ktenskapsfrbunden. Det rcker inte med mental vnda eller olikheter i personligheter eller att vi vxt ifrn varandra eller att krleken tagit slut. Detta gller srskilt nr det finns barn i familjen. Bestende gudomliga rd fr vi frn Paulus:
Ni mn, lska era hustrur, s som Kristus har lskat frsamlingen och offrat sig fr den.10 [Frmana] de unga kvinnorna att lska man och barn.11

Det bsta botemedlet
Jag anser att kyrkans medlemmar har det bsta botemedlet mot vrt snderfallande familjeliv. Det r att mn och kvinnor och barn rar och respekterar bde fdernas och mdrarnas gudomliga uppgifter i hemmet. Hrigenom utvecklas msesidig respekt och uppskattning bland kyrkans medlemmar genom den rttfrdighet vi finner i hemmet. P detta stt kan de storslagna beseglingsnycklar som terstlldes av Elia, och som Malaki talade om, verka genom att vnda fdernas hjrtan till barnen och barnen till fderna p det att icke hela jorden skulle hemskas med frbannelse.12

President Joseph Fielding Smith, (18761972) sade angende Elias nycklar: Denna beseglingsmakt, som frlnades Elia, r den makt som binder samman mn och hustrur och barn till frldrar fr tid och evighet. Det r den bindande kraft som finns i varje evangeliefrordning ... Det var Elias uppgift att komma och terstlla den, s att frvirringens och oordningens frbannelse inte skulle finnas i Guds rike.13 Frvirring och oordning r alltfr vanliga i samhllet, men de fr inte tilltas delgga vra hem.

Vi kanske betraktar den kraft som frlnades Elia som ngot som endast hr samman med formella frrttningar som utfrs p heliga platser. Men dessa frrttningar blir dynamiska och framkallar gott frst nr de visar sig i vrt dagliga liv. Malaki sade att Elias kraft skulle vnda fdernas och barnens hjrtan till varandra.14 Hjrtat r knslornas centrum och kanalen fr uppenbarelse. Denna beseglingsmakt yttrar sig sledes i familjefrhllanden, i egenskaper och dygder som utvecklas i en krleksfull och tjnande milj. Det r dessa band som sammanbinder familjerna, och prstadmet pskyndar utvecklingen. P omrkliga, men nd ptagliga, stt skall prstadmets lra ... falla ver din sjl [och ditt hem] som himmelens dagg.15 Jag vittnar om att prstadmets vlsignelser, d prstadmet ras av fder och kta mn och vrdas av hustrur och barn, verkligen kan bota den krftsvulst som hemsker vrt samhlle. Jag vdjar till er fder att ra er kallelse i prstadmet, vlsigna era familjer genom detta heliga inflytande och erfara de belningar som vr Fader och Gud utlovat.

SLUTNOTER

 1. Lran och frbunden 83:2.
 2. Lran och frbunden 83:4.
 3. Lran och frbunden 84:99.
 4. Lran och frbunden 29:48.
 5. Karl Zinsmeister, Fathers: Who Needs Them? (Tal hllet vid Family Research Council, 19 jun 1992.)
 6. Womans Status, Womans Exponent, 15 jul 1872, s 29.
 7. Andra Samuelsboken 18:33.
 8. Matteus 19:56.
 9. Magdeleine Scudry, i John P Bradley och andra, sammanst, The International Dictionary of Thoughts (1969), s 472.
 10. Efesierbrevet 5:25.
 11. Titus 2:4.
 12. Lran och frbunden 110:15; se ocks Malaki 4:6.
 13. Elijah the Prophet and His Mission (1957), s 5.
 14. Se Malaki 4:56.
 15. Lran och frbunden 121:45.

Stilguideanmärkning:Använd kyrkans fullständiga namn när det nämns första gången i artiklar om Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga. För mer information om användningen av kyrkans namn, se vår på stilguide nätet. »Stilguide - Om kyrkans namn.