Pressmeddelande

Faststllandet av eviga mnster

EARL C TINGEY i presidentskapet fr de sjuttios kvorum Det finns vissa beslut som bara behver fattas en gng. Efter att ha fattat beslutet behver vi inte lngre undra ver hur vi ska handla i en viss situation i framtiden. Beslut utvecklar vanor eller mnster. Ordet mnster beskriver bst det rd jag vill ge till de unga vuxna i kyrkan. Det r viktigt att ni, i er lder och med era erfarenheter i livet, vet hur man faststller mnster som leder till evig lycka. Mnga av er har troligen anvnt ett mnster fr att sy en klnning eller stta ihop ett modellplan. Ordet mnster kan ocks betyda att matcha eller imitera eller flja en faststlld vg eller en freskriven ordning. Herren anvnder ordet mnster i en uppenbarelse som gavs till profeten Joseph Smith r 1831: ter, jag skall giva eder ett mnster fr allt, att I icke mn bliva frledda, ty Satan r ls i landet och sker att bedraga folken. (L&F 52:14) Nr den hr uppenbarelsen gavs var kyrkan knappt ett r och det fanns vissa manifestationer av falska och vilseledande andar. Drfr gav Herren klara instruktioner i det hr kapitlet om att det finns ett faststllt
mnster att flja fr alla frfaringsstt, frordningar och aktiviteter. Detta mnster skulle hjlpa de heliga att gra saker och ting p Herrens stt. Vr utmaning r att lra knna, frst och flja Herrens ordning. Han har faststllt beprvade mnster som, om de tfljs, hjlper oss att finna lycka i detta liv och hjlper oss ocks att kvalificera oss fr evigt liv. Profeten Joseph Smith sade: Gud vistas i evigheten och ser icke p tingen som vi.1 Om vi kan brja se p tingen som vr himmelske Fader och det kan vi gra genom att studera skrifterna, flja profeterna och ta emot personlig uppenbarelse kan vi flja Herrens mnster och undvika en del av de missden som kan hnda i vra liv. Lt oss underska sex gudomliga mnster som Herren vill att vi ska flja. Moralisk renhet
Var rena. I ver ett rtionde har frsta presidentskapet uppmuntrat kyrkans ungdom att flja riktlinjerna i en underbar liten broschyr som heter Vgledning fr de unga. Den hr broschyren innehller normer som hller era sinnen och kroppar rena frn vrldens synder. ven om denna broschyr r riktad till ungdomen, vore det ocks bra fr er unga vuxna att fortstta flja rden som finns dri. Lt mig f bertta om en personlig erfarenhet jag hade av Vgledning fr de unga. Syster Tingey och jag bodde i Afrika. Jag skickades till Burundi, ett litet land i stra centrala Afrika. Flera trofasta familjer hade hllit mten i sina hem och de ville att missionrer skulle sndas till dem. Jag trffade en fin gentleman som representerade regeringen. Jag frklarade fr honom vilka vi var, vad vi lrde och hur folket i hans land skulle bli vlsignat genom att kyrkan upprttades dr. Nr jag var klar,
sade han: Jag kan inte se att det du berttat fr mig skiljer sig p ngot stt frn det vi redan har i vrt land. Jag ser ingen anledning till att godknna din begran att missionrer ska f komma in i vrt land. Jag var frkrossad. Mitt mte var nstan ver och om ett gonblick skulle jag lmna hans kontor. Jag bad en tyst bn i mitt hjrta om att jag skulle komma p ngot att sga. Genast kom en tanke till mitt sinne. Jag tog fram min plnbok och tog fram ett litet exemplar av broschyren Vgledning fr de unga, som jag alltid bar med mig. Under resten av besket berttade jag snabbt fr honom om hur alla ungdomar i vr kyrka har ett exemplar av den hr broschyren. Jag lste upp ngra av mnena och frklarade att vi lr vra tonringar dessa mnster. Menar du att ni frvntar er av er kyrkas tonringar att rtta sig efter dessa normer? frgade han. Ja, och det gr de ocks, svarade jag. Det r hpnadsvckande, sade han. Vill du vara snll och skicka mig ngra av de dr broschyrerna s att jag kan dela ut dem till ungdomarna i min kyrka? Jag tervnde till Johannesburg och skickade omkring 500 exemplar av broschyrerna p franska och engelska. Ungefr en mnad senare fick vi officiellt erknnande frn Burundis regering fr kyrkan att komma in i landet. Jag vet inte om min delaktighet i den hndelsen hade ngon strre betydelse, men jag vet absolut att broschyren Vgledning fr de unga snabbt erkndes av denne gode man som ngot av stort vrde och sannolikt bidrog till att skaffa oss det officiella erknnandet. Jag skulle vilja rda var och en av er att skaffa er ett eget exemplar av broschyren och leva efter riktlinjerna och normerna som beskrivs i den fr att tnjuta fljande vlsignelser som frsta presidentskapet lovar er: Vi lovar att nr ni lever efter dessa normer och efter sanningarna i skrifterna, kommer ni att kunna utfra ert livsverk med strre visdom och skicklighet och utst prvningar med strre mod. Ni kommer att ha den Helige Anden till hjlp. Ni kommer att knna er stolta ver er sjlva och ha ett positivt inflytande p andra. Ni kommer att vara vrdiga att beska templet och ta emot heliga frordningar. Dessa vlsignelser och mnga andra kan bli era.2

Att faststlla eviga mnster i era liv leder till evig lycka. Dessa mnster inbegriper (1) Var rena. Flj riktlinjerna i Vgledning fr de unga. (2) Helga sabbatsdagen. (3) Inse vlsignelserna som kommer av att betala tionde och offergvor. (4) Tjna trofast i kyrkan. (5) Utmrk er i er utbildning och frbered er fr framtiden. (6) Acceptera de vlsignelser och ansvar som hr samman med celestialt ktenskap. Er generation br p stora lften fr kyrkans framtid. Vi tror p er. Vi vet att ni har mnga utmaningar, men vi vet att ni kan f framgng i att vervinna dessa svrigheter. Var vrdiga och mottagliga fr personlig inspiration. Ni mste vara villiga att g framt i tro, s att Herrens eviga avsikter kan fullfljas ver hela vrlden. Vi vet att ni kan gra det. Frn ett tal vid en brasafton inom Kyrkans utbildningsverksamhet i Mesa, Arizona, 5 maj 2002. Slutnoter
  1. Profeten Joseph Smiths lrdomar, s 307.
  2. Vgledning fr de unga, s 23.
  3. The Sabbath Day, Ensign, maj 1975, s 49.
  4. Se omslagets bakre insida i detta nummer.
  5. Frlsningens lra, sammanstllt av Bruce R McConkie, 3 delar (19541956), del 2, s 70.

Stilguideanmärkning:Använd kyrkans fullständiga namn när det nämns första gången i artiklar om Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga. För mer information om användningen av kyrkans namn, se vår på stilguide nätet. »Stilguide - Om kyrkans namn.