Pressmeddelande

Europaret fr frivilligarbete - skdeplats fr Mormon Helping Hands

9000 frivilliga inom initiativet Mormon Helping Hands i Europa - 34 000 timmar av tjnande i blickpunkten vid utstllning fr Europaret fr frivilligarbete i Berlin Den 16 oktober 2011 var det mnga frbipasserande som stannade till vid montern fr Mormon Helping Hands i Sony Center i Berlin och fick delta i ett praktiskt tjnandeprojekt. Detta dagslnga evenemang gjorde det mjligt fr frivilliga inom Mormon Helping Hands att hjlpa Europas mnniskor att fnga andan i frivilligarbete genom att aktivt lta dem sy och samla ihop sm broviac-kateterpsar. De hr psarna innehller en permanent kateter som ger livrddande medicin, vilken gr det mjligt fr barn med cancer att rra sig fritt. Fem hundra psar frn detta projekt kommer att doneras till barnsjukhus. Juanita Muenzer, som verlmnat en del av de hr psarna till barn p en onkologiavdelning, sade: Barnen var frtjusta ver att kunna vlja sina egna psar som var gjorda av frgrikt, glatt, roligt och vnligt material. Hon tillade: Det fanns tillfllen d jag var tvungen att vnda bort ansiktet eftersom trarna brjade komma. De frivilliga i montern fr Mormon Helping Hands var ltta att knna igen med sina gula vstar med logot fr Helping Hands. Frutom det aktiva, fortlpande tjnandet som utfrdes i montern, fanns det affischer, broschyrer och en pgende diabildspresentation om de mnga projekt som tusentals frivilliga inom Mormon Helping Hand genomfrt runt om i Europa. Deras inbjudan: Frena er med oss och pverka! Karlheinz Scherer, nationell chef fr informationstjnsten i Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga i Tyskland, sade: Vad vi vill visa i Berlin r att det inte krvs mycket av tid och anstrngningar fr att underltta ett svrt sjukt barns liv. Motivet bakom Mormons Helping Hands r enkelt: Vi gr det drfr att vi vill flja Jesu Kristi exempel. Vi gr det drfr att vi vill hjlpa. Vi gr det drfr att vi r vertygade om att vi kan vara lyckliga om vi inte bara tnker p oss sjlva. Mormon Helping Hands r ett globalt initiativ frn Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga som bidrar med samhlleligt tjnande och katastrofhjlp till ndstllda. Frra ret donerades 34 000 timmars tjnande av nstan 9000 frivilliga runtom i Europa. De hr projekten innefattar humanitr hjlp i de lerdrnkta stderna i Ungern och i versvmningsdrabbade omrden i Tjeckien. Olycksoffer i de hr omrdena omnmnde hundratals av vra frivilliga i deras utmrkande gula helping hands-vstar som den gula armn och de sade: Mormon Helping Hands stadkom ett under! Andra tjnandeprojekt som frivilliga inom Mormon Helping Hands har hjlpt till med innefattar samhllsprojekt som att rensa upp och frskna skogar, strnder, vgar, grdar, parker, sjar, dammar, kyrkogrdar och andra omrden. De har putsat fnster och golv och mlat byggnader. De har donerat blod, samlat ihop hygienpaket och mat fr att distribueras till hemlsa och behvande och bidragit med luncher, underhllning och hjlp till ldre. De har byggt utrustning till lekplatser fr barn och hjlpt till med renovering och restaurering av ruiner. I samband med att de hjlpte till med underhll av stadsodlingar sade en chef fr en vlgrenhetsgrd som betjnar vuxna, ungdomar och barn med srskilda behov: Era frivilliga utrttade tv mnaders arbete p en dag. Frerich Grts, Europeiska unionens kontaktperson fr Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga, ppekade: ven om mnga medlemmar i kyrkan redan starkt engagerar sig i sin kyrkas frivilligarbete, s r vi, fr att det ska frbli levande, mycket medvetna om att medborgerligt engagemang inte bara r en behaglig fritidssysselsttning, utan att det blir alltmer viktigt fr sjlva samhllets verlevnad, och som en fljd drav mste vrt sociala engagemang strcka sig utver kyrkliga ramar. Programmet Mormon Helping Hands drivs framgngsrikt i Latinamerika, Afrika, Asien, Europa, Stilla havet och Amerika. Foto: Ron Jarrett

Stilguideanmärkning:Använd kyrkans fullständiga namn när det nämns första gången i artiklar om Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga. För mer information om användningen av kyrkans namn, se vår på stilguide nätet. »Stilguide - Om kyrkans namn.