Pressmeddelande

Ett levande och sant vittnesbrd

P vra mten sjunger vi ofta en favorithymn, En ngel ifrn skyn, vars ord skrevs fr mer n etthundrafemtio r sedan av Parley P Pratt.1 De representerar hans kungrelse av en mrklig boks mirakulsa framkomst. Fr exakt 176 r sedan i hst brjade denna bok att typsttas och tryckas i Palmyra i staten New York.

Berttelsen om hur Parley Pratt fick tag p boken som han skrev denna psalm om r inspirerande. I augusti 1830 reste han som lekmannapredikant frn Ohio till stra delen av staten New York. I Newark, som lg vid Eriekanalen, lmnade han bten och gick en och en halv mil int landet, dr han trffade en diakon i baptistkyrkan som hette Hamlin. Denne berttade fr honom om en bok, en
mrklig bok, en MYCKET MRKLIG BOK! ... Denna bok, sade han, pstods ursprungligen ha skrivits p pltar av antingen guld eller mssing av en gren av Israels stammar, och ha upptckts och versatts av en ung man i nrheten av Palmyra i staten New York, med hjlp av syner eller nglabetjning. Jag frgade honom hur eller var man kunde f tag p denna bok. Han lovade mig att jag skulle f lsa den i hans hem dagen drp ... Nsta morgon gick jag till hans hus, dr mina gon fr frsta gngen sg MORMONS BOK denna bckernas bok ... vilken var det huvudsakliga medlet i Guds hand att styra hela mitt framtida liv.

Jag ppnade den ivrigt och lste dess titelblad. Jag lste sedan vittnesbrdet frn flera vittnen betrffande det stt varp den hittades och versattes. Drefter brjade jag lsa dess innehll frn frsta kapitlet. Jag lste hela dagen. Att ta var en brda, jag hade ingen lngtan efter mat. Att sova var en brda d kvllen kom, fr jag fredrog att lsa framfr att sova.

Medan jag lste var Herrens ande ver mig, och jag visste och frstod att boken var sann, lika klart och tydligt som en mnniska frstr och vet att hon existerar.2

Parley P Pratt var d 23 r gammal. Han pverkades s mycket av att lsa Mormons bok, att han inom kort blev dpt i kyrkan och en av dess mest effektiva och kraftfulla fresprkare. Under sin verksamhet reste han frn kust till kust, tvrs ver det som nu r Frenta staterna, in i Canada och till England.
Han verkade p Sderhavsarna och var den frsta av kyrkans missionrer som satte sin fot p Sydamerikas jord. r 1857, d han verkade som missionr i Arkansas, skts han ner bakifrn och ddades. Han begravdes p landsbygden i ett omrde nra samhllet Alma, och i dag str ett stort klippblock av slipad granit vid hans gravplats. P stenen finns orden till en annan av hans stora profetiska psalmer inristade, vilka visar hans vision av det arbete han var engagerad i:

Se, dagen gryr och mrkret flyr.
Sions baner nu vecklas ut!
En ljusets dag fr vrlden gryr;
min sjl, din tacksamhet utgjut!
Nu tcknen, villolrors hgn,
skingras fr sannings klara ljus ...
Guds ord liksom ett himmelskt regn,
milt faller ver jordens grus.3

Parley Pratts erfarenhet av Mormons bok var inte unik. Allt eftersom den frsta upplagan gavs ut och lstes, blev hundratals starka mn och kvinnor s djupt rrda att de gav upp allt de gde, och under de r som fljde gav mnga till och med sitt liv fr vittnesbrdet de hade i sitt hjrta om sanningen i denna mrkliga bok.

I dag, 176 r efter det att den frsta utgvan kom, kan Mormons bok lsas p fler platser n ngonsin i dess historia. Medan det fanns 5000 exemplar i den frsta upplagan, distribueras det i dag omkring 5 miljoner bcker varje r, och hela boken eller delar av den finns tillgnglig p 106 sprk.

Dess dragningskraft r lika tidls som sanningen, lika universell som mnniskoslktet. Det r den enda bok som inom sina prmar innehller ett lfte om att lsaren genom gudomlig kraft med visshet kan f veta att den r sann. Dess ursprung r mirakulst. Nr ngon som inte knner till boken fr hra berttelsen om dess ursprung fr frsta gngen, frefaller det nstan otroligt. Men boken r hr fr att vi ska knna dess inverkan, hlla i den och lsa den. Ingen kan sga att den inte finns. Alla anstrngningar att frklara dess uppkomst, andra n den redogrelse som gavs av Joseph Smith, har visat sig sakna underlag. Mormons bok r en uppteckning om det forntida Amerika. Den r en helig skrift om den nya vrlden, lika skert som Bibeln r en helig skrift om den gamla. Bda skrifterna hnvisar till varandra. Bda br med sig inspirationens ande, kraften att vertyga och omvnda. Tillsammans utgr de tv vittnen, hand i hand, om att Jesus r Kristus, den levande Gudens uppstndne och levande Son.

Mormons bok r en krnika ver nationer som gtt under fr lnge sedan. Men i dess beskrivningar av problemen i dagens samhlle r den lika aktuell som morgontidningen och mycket mer detaljerad, inspirerad och inspirerande betrffande lsningarna p dessa problem.

Jag knner inte till ngon annan skrift som med sdan tydlighet framstller de tragiska fljderna fr samhllen som fljer en kurs som helt gr emot Guds bud. Dess sidor berttar om tv olika civilisationer som blomstrade p det vstra halvklotet. Bda brjade som sm nationer, dess folk vandrade i gudsfruktan. Men med vlstndet brjade ondska vxa fram. Folket blev offer fr ambitisa och intrigerande ledares lister. Ledarna kuvade dem med betungande skatter, lurade dem med tomma lften och tolererade och rentav uppmuntrade till ett lsslppt och liderligt leverne. Dessa onda intrigmakare ledde folket in i frskrckliga krig, vilka resulterade i dden fr miljontals mnniskor och till sist i total utrotning av tv stora civilisationer under tv olika tidsperioder.

Inget annat skrivet vittnesbrd visar s tydligt det faktum, att nr mnniskor och nationer vandrar i fruktan fr Gud och lyder hans bud, nr de vlstnd och tillvxt, men nr de stter sig ver honom och hans ord, d kommer ett frfall som leder till vanmakt och dd, om det inte hejdas av rttfrdighet. Mormons bok r en bekrftelse p ett ordsprk i Gamla testamentet: Rttfrdighet upphjer ett folk, men synd r folkens vanra. (Ords 14:34)

Himlens Gud talade till folket p den amerikanska kontinenten genom profeter och sade dem var de kunde finna sann trygghet:

Se, detta r ett utvalt land, och den nation,
som ger det, skall vara fri frn trldom och
frn fngenskap och frn alla andra nationer
under himmelen, om de endast vilja tjna
detta lands Gud, vilken r Jesus Kristus.
(Ether 2:12)

I Mormons bok talas det med kraft om de frgor som rr vrt moderna samhlle, men dess stora och gripande budskap r ett vittnesbrd, levande och sant, om att Jesus r Kristus, den utlovade Messias, han som vandrade p Palestinas dammiga vgar och botade sjuka och undervisade om frlsningens lra; han som dog p Golgatas kors; han som p tredje dagen steg ut ur graven och uppenbarade sig fr mnga. Fre sin slutliga himmelsfrd beskte han folket p det vstra halvklotet, om vilka han tidigare hade sagt: Jag har ocks andra fr, som inte hr till den hr fllan. Dem mste jag ocks leda, och de kommer att lyssna till min rst. S skall det bli en hjord och en herde. (Joh 10:16)

Bibeln stod i rhundraden ensam som skriftligt vittne om Jesus av Nasarets gudomlighet. Nu str vid dess sida ett andra och mktigt vittne, som framkommit fr att verbevisa jude och icke-jude om att Jesus r Kristus, den evige Guden, som uppenbarar sig fr alla nationer. (Mormons boks titelblad)

Som jag nmnt tidigare r det nu exakt 176 r sedan den frsta utgvan av Mormons bok, som hade versatts genom Guds gva och kraft (Mormons boks titelblad), brjade typsttas och tryckas p en liten tryckpress i Palmyra i New York. Dess utgivning fregick organiserandet av Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga, vilket gde rum den 6 april 1830.

Vi studerade Mormons bok i Sndagsskolan frra ret. Men jag uppmanar nd kyrkans medlemmar ver hela vrlden och vra vnner verallt att lsa Mormons bok fr frsta gngen eller nnu en gng. Om ni lser lite mer n ett och ett halvt kapitel varje dag s har ni lst ut boken innan rets slut. I slutet av dess 239 kapitel finns en uppmaning som profeten Moroni skrev innan han avslutade sin uppteckning fr nstan 16 rhundraden sedan. Han sade:

Jag uppmanar eder att komma ihg allt detta, ty tiden kommer snart att I skolen veta, att jag icke ljuger, ty I skolen se mig infr Guds domstol, och Herren Gud skall sga till eder: Frkunnade jag icke mina ord fr eder, vilka voro skrivna av denne man, liksom en vilken ropar ifrn de dda, ja, liksom en som talar ur stoftet? ... Och Gud skall visa eder, att det jag skrivit r sant. (Moroni 10:27, 29)

Utan reservation lovar jag er att om var och en av er fljer detta enkla program, oavsett hur mnga gnger ni har lst Mormons bok tidigare, s kommer ni att knna Herrens ande i strre mtt i ert liv och ert hem, en starkare beslutsamhet att vandra i lydnad mot hans bud och ett starkare vittnesbrd om att Guds Son verkligen lever.

SLUTNOTER

  1. Se Psalmer, nr 6.
  2. Autobiography of Parley P. Pratt, red av Parley P Pratt Jr (1938), s 3637.
  3. Se dagen gryr och mrkret flyr, Psalmer, nr 1.

  1. Diskutera vad president Hinckley lovar dem som fullgr mlet att lsa eller lsa om Mormons bok.
  2. Be familjemedlemmarna att terge sin favoritberttelse eller sitt favoritskriftstlle i Mormons bok. Samtala om hur familjen kan frbttra frstelsen och studierna av Mormons bok. Vittna om vlsignelserna som kommer av att regelbundet studera Mormons bok.
  3. Visa familjemedlemmarna ditt understrukna exemplar av Mormons bok. Be dem att med egna ord bertta varfr Mormons bok r viktig. Bertta varfr du tycker att den r viktig. Ls tillsammans berttelsen om hur Parley P Pratt fr ett vittnesbrd om att boken r sann. Br ditt vittnesbrd om Mormons bok. Du kan ocks visa delar av kyrkans video En dyrbar godel: Mormons bok (artikelnr 56285 180; se ocks gamla numret VPVV28562SW).

Stilguideanmärkning:Använd kyrkans fullständiga namn när det nämns första gången i artiklar om Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga. För mer information om användningen av kyrkans namn, se vår på stilguide nätet. »Stilguide - Om kyrkans namn.