Pressmeddelande

En skatt av evigt vrde

Jag minns att jag lyssnade p ett femtonminutersprogram p radion varje vardagseftermiddag — Jack Armstrong, helyllepojken. Nr programmet brjade hrde man en mystisk rst sga i radion: ”Vi gr nu med Jack och Betty mot den sgenomspunna hemliga ingngen till elefanternas begravningsplats, dr en skatt ligger gmd. Men vnta! Faran lurar p vgen framfr oss.” Ingenting kunde slita mig frn det programmet. Det var som om jag sjlv ledde skandet efter den gmda skatten av dyrbart elfenben. I en annan tid och under andra omstndigheter talade vrldens Frlsare om skatter. I sin bergspredikan frkunnade han: ”Samla inte skatter p jorden, dr rost och mal frstr och dr tjuvar bryter sig in och stjl. Samla er skatter i himlen, dr varken rost eller mal frstr och dr inga tjuvar bryter sig in och stjl. Ty dr din skatt r, dr kommer ocks ditt hjrta att vara.” [1] Den utlovade belningen var ingen skatt av elfenben, guld eller silver. Inte heller bestod den av landomrden eller en aktieportflj. Mstaren talade om rikedomar som r inom rckhll fr alla — ja, outsglig gldje hr och evig lycka i nsta liv.Jag har valt att ta fram de tre bitarna av din skattkarta som leder dig till evig lycka. De r: 1. Lr av det frgngna. 2. Frbered dig fr framtiden. 3. Lev i nuet. Lt oss se p varje del av kartan fr sig... Ls forsttningen av budskapet i kyrkans tidskrift Liahona, april 2008.

Stilguideanmärkning:Använd kyrkans fullständiga namn när det nämns första gången i artiklar om Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga. För mer information om användningen av kyrkans namn, se vår på stilguide nätet. »Stilguide - Om kyrkans namn.