Pressmeddelande

En ny ledstjrna fr Europa

Den 10 september 2005 r det femtio r sedan Europas frsta tempel invigdes. Templet i Bern planerades, formgavs och byggdes med vision och personliga uppoffringar. Mnga av de heliga som hjlpte till med att betala fr detta vackra Herrens berg var barnbarnsbarn till de medlemmar som utvandrade till Utah frn lnder runtom i Europa. Trofasta medlemmar gav allt de hade fr att fra sina familjer p frden till Sion. Dessa modiga frsta pionjrer lmnade de tyska, nordiska och engelska lndernas brdiga jord fr att bege sig till den dsliga, ofruktsamma Saltsjdalen. De frstod att det skulle krvas mycket hrt fysiskt arbete av dem. De utstod lidanden med andlig insikt och med stor tro. I dag bygger vi p dessa trofasta europeiska pionjrers grundval som uppoffrade s mycket. De lften som gavs i invigningsbnen fr templet i Bern, uppsnd av president David O McKay, ger hopp och en positiv framtidsvision fr hela Europa. O Fader, vi frnimmer att det skriande behovet i vrlden i vr tid r att acceptera Jesus Kristus och hans evangelium fr att motverka de falska lrdomar som nu str hederliga mns och kvinnors frid, och som undergrver tron hos miljontals vars tro p dig har varit vacklande och osker, drfr att de nnu inte ftt presenterat fr sig den eviga frlsningsplanen. Detta kan bara ske i den mn som vi var och en ansvarsfullt inbjuder vra grannar och vnner att lyssna p budskapet om sanningen. P ett dmjukt profetiskt stt skte president McKay Herrens hjlp till oss alla. Med dmjukhet och djup tacksamhet erknner vi din nrhet, din gudomliga vgledning och inspiration. Gr oss mer andligt mottagliga infr dig. Templet i Schweiz r en ledstjrna fr hela Europa. Eftersom det var det frsta tempel som invigdes utanfr Frenta staterna, blev det en frelpare fr andra tempel som nu har byggts ver hela vrlden och som ocks har samma rena syfte: Helgat t Herren, Herrens hus. En guldkldd ngel Moroni kommer att placeras p en nybyggd tornspira vid templet i Bern. Detta blir en mktig ny symbol fr tidigare nglar, som har ett evigt evangelium att frkunna fr dem som bor p jorden, fr alla folk och stammar och sprk och folkslag. (Upp 14:6) Kom ihg att det var president McKay som ocks sade: Det finns ingenting som kan stoppa sanningens frammarsch utom vra svagheter eller vr frsummelse i att gra vr plikt. Varje medlem i kyrkan br vara en missionr. Statyn av ngeln Moroni kunde inte sttas p den befintliga spiran p templet i Schweiz. Den krver ett nytt stativ av konstruktionsstl, en fast och hllbar grund fr Moronistatyn s att den str stadigt och kan motst destruktiva element. P liknande stt blev den schweizisk-tyskitalienska missionen, som grundades 1850 av Lorenzo Snow, en stark stttepelare fr allt som sedan skulle ske i dessa lnder under de kommande 150 ren och drefter. Under senare r har andra lften getts d tomter, kapell och tempel invigts t Herren. Dessa profetiska lften har allt starkare pverkat miljontals mnniskor som bor hr. Vi mste var och en gra vr del fr att strka och vlsigna Europas andliga vvnad. Att vi gr vr del omfattar mycket vl att vi deltar personligen i att bygga upp en ny niv av medlemsmissionrsarbete. Det omfattar att vi tillmpar allt det ldste Perry har lrt oss det senaste ret om att ka antalet omvndelsedop. Att ni deltar personligen i denna kning och skrd av nya sjlar som kommer till Kristus blir mycket betydelsefullt. Barn och lrare i Primr, Unga kvinnor och Unga mn och deras rdgivande, Hjlpfreningen och melkisedekska prstadmets kvorum mste alla delta i denna nya missionrsinriktning. Predika mitt evangelium var gudomligt inspirerad fr oss alla. Vi mste nu ta mycket allvarligt p uppmaningen att ka antalet omvndelsedop i var och en av vra frsamlingar och grenar i hela Europa. Detta r just den vlsignelse som nedkallades p oss av president David O McKay fr femtio r sedan, nr han invigde templet i Schweiz. Han sade: Som ett medel att frena barnen i fridens och krlekens band, har detta tempel och andra heliga Herrens hus uppfrts i ditt namn. ka vr nskan, o Fader, att anstrnga oss nnu mer fr fullbordandet av din avsikt att vgabringa oddlighet och evigt liv fr alla dina barn. Vr uppgift r att bygga p detta arv frn starka och trofasta pionjrer. Vi mste nu strka sanningens grundval i vart och ett av vra europeiska lnder. Vi har ett heligt ansvar att stanna kvar hr och utgra en vsentlig del i en andlig grundval som vrdestter den traditionella familjen och visar bestende tro p Gud och hans Son Jesus Kristus. Vra europeiska brders och systrars arv frn generation till generation har alltid haft Gud i centrum och mste fortstta att ha det fr att vxa i styrka och frmga. Vi mste alla vara djrva i att frkunna sanningen. Ty den Ande som Gud har gett oss gr oss inte modlsa, utan r kraftens, krlekens och sjlvbehrskningens Ande. Skms allts inte fr vittnesbrdet om vr Herre. (2 Tim 1:78) Paulus profeterade om en tid d mnniskorna inte skulle tla den sunda lran och vgra att lyssna till sanningen, men han sade ocks att Herren skulle hjlpa oss och ge oss kraft. (2 Tim 4: 3, 4, 17) Liksom ngeln Moroni kommer att sttas upp p en ny grundval av stl, r det vr uppgift att bygga upp och etablera kyrkan p en fast grundval. Likt tidiga missionrer som har gjort uppoffringar och byggt en fast grundval fr kyrkan hr i Europa, mste vi frga oss sjlva: Vad r vi villiga att gra fr att fortstta att bygga upp och etablera kyrkan p denna fasta grund? ldste W Craig Zwick

Stilguideanmärkning:Använd kyrkans fullständiga namn när det nämns första gången i artiklar om Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga. För mer information om användningen av kyrkans namn, se vår på stilguide nätet. »Stilguide - Om kyrkans namn.