Pressmeddelande

Det dyrbara lftet

Nr s mnga ddliga faller och dras ner, r det svrt att tnka sig en uppmaning och ett lfte mer passande n Helamans ord: Kommen ihg, att det r p vr terlsares klippa, hans, som r Kristus, Guds Son, som I msten lgga eder grundval p vilken mnniskorna, om de bygga drp, icke kunna misslyckas. (Helaman 5:12) Den store Befriaren, Jesus Kristus, kan uppfylla svl detta dyrbara lfte som alla andra lften han gett oss. Att bygga p hans fasta klippa krver att vi efterliknar Kristi egenskaper. Det finns ingen gldje eller trygghet i att tjna honom med vra lppar. Att efterlikna honom r nyckeln och vr framtrdande karaktr r vra sjlars luttrade struktur. Nr omstndigheternas byggnadsstllning tagits ner, r det detta som finns kvar. Processen att bygga karaktren
De karaktrsegenskaper vi br koncentrera oss p i denna dyrbara process r alla samspelta och de pskyndar varandras utveckling. Det gr antagligen mycket bttre fr er n ni inser. Paulus faststller en andlig fljdfreteelse nr han sger: Lidandet ger tlamod, tlamodet fasthet och fastheten hopp (Rom 5:34), och hoppet ger oss mer av Guds krlek. Om ni och jag saktmodigt underkastar oss vr nd som vger ltt, vad den nu kan vara, leder detta oss senare till en lngt strre hrlighet som vger tungt. (2 Kor 4:17) Slunda r det s att ven om allt vad vi i detta liv uppn p intelligensens omrde skall flja med oss i uppstndelsen (L&F 130:18), definierar evangeliet inte intelligens som vr skolastiska intelligenskvot. I stllet betecknar intelligens sjlen i dess helhet och terspeglar gudomlig natur. (2 Petr 1:4) Om vi r strvsamma, kan vi utveckla tro, tlamod, gudsfruktan, vnlighet och kristlig krlek i rikare mtt i vrt liv. I sin tur sknker oss dessa egenskaper frukt nr det gller kunskapen om vr Herre Jesus Kristus. (2 Petr 1:8) Utvecklandet av en Kristuslik karaktr r verkligen att gna [oss] t det som tillhr [vr] Fader. (Luk 2:49.) Och det underbara med detta frlopp r att mitt i det dagliga livets bestyr kan vi gna oss t det som tillhr vr Fader och dag efter dag arbeta p de ofrstrbara ting som vi kan ta med oss genom ddens slja och som skall uppst med oss i uppstndelsen. Jakob skrev om att rikta vra blickar bortom mlet genom att inte stta Kristus i centrum, och han tillade att sdana blinda och distraherade mnniskor mste falla. (Se MB Jakob 4:14.) Om vi visar likgiltighet fr Frlsaren, innebr detta att vi inte bygger Kristuslika karaktrer fr att sjlva bli mer fasta som klippan. Naturligtvis kan omvndelse till evangeliet och kyrkan ske p en gng genom pltslig insikt och genom den Helige Andens vittnesbrd. Men den efterfljande undervisningen fr att vidareutveckla till exempel en egenskap som tlamod, tar tid. Ja, tlamodet kommer inte med en gng! Frvnta er inte drfr att vrlden ska frst eller hjlpa er i det dyrbara frlopp jag frsker beskriva. Barmhrtigt nog hjlper oss Andens viskningar framt under en mycket personlig process. Hela tiden behver vi vara starka nog fr egen del, men ocks starka nog att hjlpa andra, eftersom det finns immigranter frn Babylon - det finns ven avhoppare frn den stora och rymliga byggnaden (se 1 Nephi 8:26) - och de behver mta mnniskor som ni. Exempel p Kristi karaktr
Ngra exempel p Kristi egenskaper fr illustrera vad det r vi br efterlikna, ven fr de redan samvetsgranna. Eftersom vi ser Kristus som Vrldens Ljus, borde vi se p allt annat med Kristi ljus. Lrjungar r de verkliga realisterna, vad religionsmotstndarna n m sga eller tnka. Till skillnad frn Gud och Jesus, som r allvetande, str ni och jag ofta villrdiga. Det ovntade kan bringa oss ur balans och det oknda kan gra oss ngsliga. Vi behver frvisso hela detta ytterligare perspektiv! Vidare har Jesus betalat hela priset fr att kpa oss fria, medan ni och jag kanske tvekar ngot infr att betala hela priset fr lrjungeskapet, bland annat att utveckla en lrjunges sanna egenskaper. Likaledes frspiller vi fortfarande tid och kanske sneglar p en del frestelser medan Kristus motstod alla frestelser. Det r inte att undra p att hans vltaliga exempel r s mktigt, ty i skrifterna str det att han icke gav efter fr frestelser. (Se L&F 20:22.) Vi r ocks bengna att skaka av oss de stndiga pminnelserna om vra underltenhetssynder, som om det rckte med att inte beg ngra av de verkligt stora vertrdelserna. Det r min uppfattning att det r i frga om underltenhetssynder, mer n p ngot annat omrde, som vi kan gra vra strsta framsteg, om n i det tysta. Det r srskilt sant i frga om samvetsgranna mnniskor. Krlek
Jesus var, liksom sin Fader, ett fredme i fullkomlig krlek. Han lskade Fadern och oss s mycket att han med saktmod och underkastelse fullstndigt lt sin vilja uppg i Faderns vilja fr att genomfra frsoningen och vlsigna miljarder och ter miljarder mnniskor med en ofrtjnt och universell uppstndelse. Det han gjorde r vervldigande att betnka. Det r inte att undra p att han kan hjlpa oss p vgen. Han knner vgen. S djup och s allomfattande r Kristi krlek att han till och med under sitt ondliga lidande lade mrke till och tog hand om mnniskor som led s mycket mindre ngest n han. Till exempel: Han lade mrke till och terstllde soldatens ra som blivit avhugget i Getsemane. P korset uppmanade han Johannes att ta hand om hans mor, Maria. Han trstade en brottsling p korset bredvid sig. Men nr ni och jag lter oss sjlva fastna i sjlvmkans gyttja, lgger vi inte mrke till andras behov. Med lite mer anstrngning kan vi bli lite mer uppmrksamma och lite mer omtnksamma. Lt oss se p vr krleks kretsar. kar de i omfng eller r de statiska? Hurdan r vr omsorg fr mnniskorna inom dessa kretsar? Undviker vi att lttvindigt kategorisera mnniskor? Det r s ltt att se p mnniskor som funktioner eller stereotyper istllet fr individer. r vi krleksfullt tlmodiga mot andra som ocks strvar efter att utvecklas? Eller rycker vi kritiskt och otligt stndigt upp blommorna fr att se om rtterna har vxt till sig? President Brigham Young (18011877) sade om krleken som r s fundamental fr allt annat: Det finns en dygd, egenskap eller princip som, om den hyllades och tillmpades av de heliga, skulle visa sig ge frlsning t tusentals och ter tusentals. Jag syftar p kristlig krlek eller krlek varifrn frltelse, lngmodighet, godhet och tlamod kommer.1 Alla andra dygder hrleds frn och terspeglar krleken! Tlamod och lngmodighet
Jesus r likaledes ett exempel p fullkomligt tlamod och lngmodighet. Tnk p innebrden i Herrens ord, vars bana, sger han, r ett evigt kretslopp. (L&F 3:2) Rutin och upprepning kan besvra oss och trka ut oss. Men Gud och hans Son Jesus r aldrig uttrkade av sitt eviga kretslopp tack vare sin fullkomliga krlek. Gud har tlamod med oss under tidens gng. Han hjlper oss ocks genom att prva vrt tlamod och vr tro. (Se 2 Tess 1:4, Jak 1:3.) Om vi inte prvades skulle dessa egenskaper, som vi kan bra med oss fr evigt, frbli outvecklade. Det kan vara anstrngande att avklda oss den naturliga mnniskan medan vi strvar efter att bli Kristi mn och kvinnor. Dessa anstrngningar r frkldda vlsignelser, ven om jag hller med om att de ibland r vl frkldda. r vi sledes, som strvsamma efterfljare, villiga att bli undervisade p detta stt? Herren sade fljande i undervisningssyfte: I kunnen nnu ej bra allt ... jag skall leda eder. (L&F 78:18) Han vet hur mycket vi frmr bra. Fastn vi sjlva kanske tycker att vi ntt bristningsgrnsen, kommer dessa utmaningar som en gng skrmde oss, snart att bli passerade milstolpar, tack vare honom. Till och med den framstende och modige Jeremia var en gng modflld. D han hnades och frfljdes funderade han ett kort tag p att aldrig mer predika. Men d sade han att Guds ord blev som en brinnande eld, instngd i mitt innersta ... Jag kunde inte uthrda den. (Se Jer 20:9.) Jeremia ndde bristningsgrnsen men brast inte! Saktmod och dmjukhet
Jesus r ocks ett exempel p saktmod och dmjukhet. Fastn Kristus var verjordisk i allt, gav han alltid, alltid ran t Fadern, vare sig det var i det frsta, det andra eller nu i det tredje tillstndet. Han var och r universums Herre, som under Faderns vgledning skapade otaliga vrldar. (Moses 1:33) Dock var han villig att kallas Jesus frn Nasaret, snickarens son. Han visste alltid vem han var! Han tmde saktmodigt den bittraste kalken i historien utan att bli bitter! Kan vi i vr tur tmma vra sm bittra kalkar utan att bli bittra? Vilket underbart stt det r att bra vittne, srskilt fr dem vi lskar mest! Kan vi vervinna vr strvan efter status och fretrde eller vr vrldsliga nskan att lyckas bttre n andra? Kan vi i livets ebb och flod med saktmod sga som Johannes Dparen, han som beredde vgen? Osjlviskt sade han: [Jesus] mste bli strre och jag mindre. (Joh 3:30) Hur r det med saktmodet i vrt ktenskap? Erstts pronomenet jag allt oftare av pronomenet vi? Pronomenet jag passar bst i sdana situationer som jag lskar dig, jag bryr mig om dig, jag hr dig. Annars kan ordet jag drnkas i egoism: jag krver, jag vill, jag behver. Till synes sm, positiva justeringar kan f stor inverkan med tiden. Kan vi i vra familjer, i kyrkan och i andra relationer, sluta lta grdagen hlla morgondagen som gisslan? Kan vi tnka om och komma ihg att frltelse ocks innebr att glmma? En svr process
Allts ser vi att karaktrsbyggandet r den svraste byggnadskonsten. Det krver tro, tlamod och att rtta sig efter gudomligt givna ritningar. Det hnder ocks att verbelastade knslor svmmar ver. Det r inte ltt att vara saktmodigt okuvlig nr vi drabbas av misslyckanden. Det r inte ltt att rtta till det genom omvndelse, srskilt nr vi tycker att vi gr riktigt bra ifrn oss. Likas r det frestande att anvnda sig av billiga och jordiska surrogat istllet fr att bygga upp en Kristuslik karaktr. Surrogaten - ssom skicklighet istllet fr godhet, smidighet i stllet fr fasthet - verlever inte nr vind och regn slr mot sndervittrande grundvalar. Vidare riskerar vi att sjunka nr vi tar genvgar. Hrav fljer att vi kan falla! Om vi menar allvar med vrt lrjungeskap mste vi p allvar gra om oss. Kristus kallas klippan av mnga anledningar. Vi finner inga sprickor i hans grundval. Han gr oss aldrig besvikna. Han sviker aldrig. Hans krlek r orubblig. Han misslyckas aldrig i sina avsikter. Brder och systrar, ni kan flja Petrus rd: Kasta alla era bekymmer p [Kristus], ty han har omsorg om er. (1 Pet 5:7) Tveka inte att gra det. Ni kanske behver gra det gng p gng. Kristus sade till sina lrjungar att fnga en viss fisk med ett visst mynt i gapet fr att kunna betala tull eller skatt. (Se Matt 17:27.) Efter att ha funnit fisken, gjorde lrjungarna detta! En sdan otrolig medvetenhet om en enda fisk och ett enda mynt borde lugna oss i frga om Mstarens totala medvetenhet om detaljerna i allas vra liv. Sledes: Vi tala om Kristus, vi frjda oss i Kristus, vi predika om Kristus, vi profetera om Kristus. Varfr? S att de vi lskar mest m veta p vilken klla de mste rikta sina blickar fr att f frltelse fr sina synder.
(2 Nephi 25:26) Ta vara p de avgrande gonblicken
Och s ett ord om vr egen familj. Somliga av oss hr r ldre, somliga r i medelldern och andra har inte brjat n. En del av oss r frldrar och andra r mor- och farfrldrar. Mor- och farfrldrar har tomma bon. En sdan evakuering hr naturligtvis till planen. Men eftersom vra sm har lmnat boet minns vi och njuter av de dyrbara dagar som nu oterkalleligen frrunnit. Vi lyssnar frgves med ivriga ron efter barnarster som vi en gng tyckte var fr glla, fr ihllande - till och med irriterande. nd var barnens kakofoni, som vi brukade kalla oljud, egentligen hrliga ljud, ljud som vi lngtar efter att f hra igen, om det bara gick. Till er andra som nu befinner sig mitt i denna kakofoni: Ta vara p och vrdestt dessa stunder. Vlj mer som Maria och visa mindre Marta-lik ngslan. Vad betyder egentligen kalorier jmfrt med hrliga samtal? Naturligtvis mste mltider serveras och tas, men de lrorika minnena skall inte tas ifrn er. Hans krlek r omtbar
Vare sig vi r gamla eller unga, gifta eller ogifta, och vare sig boet r fullt eller tomt, r Jesu frsonande krlek helt enkelt omtbar! Barmhrtigt sger Herren till oss: Min arm r utrckt hela dagen. (2 Nephi 28:32) Han vntar med ppna armar p att omfamna oss och en dag, sger profeten Moroni, kan vi bli omgivna av Jesu armar. (Mormon 5:11) Hur lngt avstndet n r mellan oss och honom, r det vi som mste avverka det! De inbjudande klivstenarna finns p plats. Ni har kommit s hr lngt genom er tro p honom, ven om ni har lng vg att g innan skymningen djupnar,2 och er tro kommer att fra er nnu lngre. Begrunda denna vltaliga vdjan till Fadern. Den kom frn samme Jesus som erbjd sig frivilligt i den frjordiska vrlden genom att saktmodigt och enkelt sga: Hr r jag, snd mig. (Abraham 3:27) Hr r de vdjande orden: Lyssnen till honom som r eder fresprkare hos Fadern och som talar eder sak infr honom, sgande: Fader, se hans lidande och dd, som ingen synd begick, i vilken du hade vlbehag. Se din Sons utgjutna blod, hans blod, vilken du utgav, p det du skulle bliva frhrligad. Drfr Fader, skona dessa mina broder, som tro p mitt namn, p det de m komma till mig och hava evigt liv." (L&F 45:3.5) Han tanker alltid pa oss! Om detta vittnar jag, som en av hans apostlar. Ur ett tal hallet den 3 maj 2002 under Brigham Young-universitetets kvinnokonferens i Provo. Slutnoter

  1. Kyrkans presidenters lardomar: Brigham Young, s 218
  2. Robert Frost, Stopping by Woods on a Snowy Evening, ur The Poetry of Robert Frost, red Edward Connery Lathem (1969), s 225.

Stilguideanmärkning:Använd kyrkans fullständiga namn när det nämns första gången i artiklar om Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga. För mer information om användningen av kyrkans namn, se vår på stilguide nätet. »Stilguide - Om kyrkans namn.