Pressmeddelande

DELGGELSE EFTER BRAND LEDER TILL NYTT KAPELL

Sent p kvllen den 5 januari 2008 var tv ungdomar, 18 och 19 r gamla, ansvariga fr att starta branden som frstrde byggnaden. Branden brjade i en soptunna, spred sig snabbt i byggnaden och morgonen drp lg kapellet i ruiner. Ngra freml rddades: en bild av Jesus vid brunnen, en handknuten ryamatta som tillverkades p 1970-talet, mikrofilmrullar och en del utrustning i slktforskningsomrdet i kllaren. President Kopischke som invigde det nya kapellet sade: Det som kan tyckas vara en katastrof visade sig bli en vlsignelse. Vra hjrtan och medlemmarnas hjrtan mmade fr dessa stkiga ungdomar som, nr de satte en nrbelgen soptunna i brand, skerligen inte gjorde det i avsikt att brnna ner kyrkan. De behandlades som att det skulle finnas en framtid i deras liv, trots att de gjort skada och mste ta ansvar fr det. Det r vad vi lr oss av detta. Frlsaren frdmer oss aldrig. Han inbjuder oss att frndra vrt liv och g vidare till ett bttre. Herren vill att vi ska tervnda till vr himmelske Fader. President Kopischke kallade den nya byggnaden ett sanningens standar och ett fyrtorn av ljus och tro. Han sade: Jag hoppas att ni och jag utvecklar tro p att Gud vlsignar oss, vr familj, vrt land och vrt samhlle nr vi helgar oss sjlva t Herren. Ett ppet hus hlls i samband med invigningen. 46 000 broschyrer som handlar om Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heligas tro, den nya byggnadens historia, och en inbjudan att nrvara delades ut i stora delar av Tammerfors av 400 medlemmar. Bland beskarna som kom till ppet hus fanns Ben och Jonna Christensen. Jonna r en populr sngerska, artist och underhllare frn Finland. Hon har gett ut tre album (ett som nstan gav en guldskiva) och har ett nytt p gng. Fr sju r sedan blev Jonna medlem i Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga. Hon frndrade sin livsstil och inriktningen p sin musik. Hon framfrde nyligen sin nya singel Puppets i Eurovisionsschlagerfestivalen i Finland 2011. Med Puppets ger hon ett tydligt budskap om passande kldsel. En annan beskare var pastor Jorma Katainen frn Ilomentie frsamling (sjundedagsadventistkyrkan). Pastorn som hade erbjudit kyrkan att anvnda adventistkyrkan sade: Vi hjlpte er nr er kyrka hade brunnit ner, och nu vill vi gratulera er till den nya byggnaden. Ut ur askan - Ett nytt kapell fds

Stilguideanmärkning:Använd kyrkans fullständiga namn när det nämns första gången i artiklar om Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga. För mer information om användningen av kyrkans namn, se vår på stilguide nätet. »Stilguide - Om kyrkans namn.